5 قانون زندگی از داروین - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

5 قانون زندگی از داروین

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • زندگی مطمئناً سخت است. برداشت داروین از زندگی می تواند به ما کمک کند معنا پیدا کنیم.
  • انسان ها محصول اعصار تکامل هستند. بنابراین، درک تکامل می تواند به ما در درک خودمان کمک کند.
  • این پنج قانون زندگی که از داروین الهام گرفته شده است می تواند به ارزش زندگی کمک کند.

گروه ترجمه کلینیک آوان – آیا تا به حال متوجه شده اید که بدون هیچ دلیل روشنی احساس اضطراب می کنید؟ یا از اطرافیان ناامید شده اید؟ یا از خود ناامید شده اید؟ یا اینکه اصلاً نمی دانید هدف چیست؟

اینها چند نمونه از سوالاتی هستند که بر تجربه زندگی بشر تاثیر می‌گذارند . اینها سوالاتی از زندگی برای همه ما هستند و اگر شما می‌خواهید ماهیت زندگی را در هر ظرفیتی درک کنید، باید ایده‌های داروین را که مربوط به تجربیاتی هستند که زندگی ما را احاطه کرده‌اند، درک کنید .

به عبارت دیگر، ایده های داروین در مورد انتخاب طبیعی بسیار ساده است. همانطور که دیوید اسلون ویلسون (David Sloan wilson) می گوید: انتخاب طبیعی، که اغلب به عنوان مفهوم اصلی داروین در نظر گرفته می شود، صرفاً این ایده است که ویژگی های جهان زنده، زنده می مانند و تکثیر می شوند و احتمالاً ویژگی های جایگزین را تکرار می کنند. ایده اصلی در اینجا این است که انسان ها بخشی از جهان زیستی تکامل یافته هستند. به این ترتیب، درک اصول تکاملی که ماهیت زندگی را هدایت می کنند، ظرفیت روشن کردن تجربیات روزانه ما را دارد. به طور خلاصه: ایده های داروین می تواند به ما در درک زندگی روزمره کمک کند.

با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا پنج قانون زندگی وجود دارد که عمیقاً ریشه در ایده‌ها و تحقیقات داروین دارد که بیش از یک قرن از این ایده‌ها پیروی شده است. در حالی که پیروی از این قوانین ممکن است گاهی اوقات آسان نباشد، اما به طور کلی پیروی از راهنمایی هایی که ریشه در اصول داروینی دارد، پیروی از اصول خود زندگی است.

5 قانون زندگی از داروین مرکز مشاوره پاسداران آوان

خود و دیگران را ببخشید

این که بگوییم کمال گریزان است، در واقع به این معنی است که کمال را تا حد زیادی دست کم گرفته ایم. زندگی در هر لحظه مملو از انواع نواقص است. اگر توانایی بخشیدن عیوب دیگران را ندارید، خود را طوری در روابط قرار می دهید که در ارتباط با دیگران شکست بخورید. و اگر نتوانید عیوب را در خود بیابید که نقایص خود را ببخشید، ممکن است خود را برای انواع غم و اندوه، رنج و شک و تردید به خود آماده کنید.

زندگی ذاتاً ناقص است و ما هم همینطور. بخشش به‌عنوان یک فرآیند حیاتی برای مردم به وجود آمد تا در جهان‌های پیچیده‌مان (به‌ویژه دنیای پیچیده‌ی اجتماعی‌مان) حرکت کنند، به‌گونه‌ای که به ما امکان می‌دهد در نهایت خودمان و اطرافیانمان را بپذیریم. از دیدگاه تکاملی، نشان دادن بخشش برای زندگی خوب ضروری است.

بخشنده باشید

از منظر تکاملی، تضاد اساسی انسانی بین اعمالی که برای خودمان و دیگران سودآور است، در مقابل اعمالی که به سود دیگران و به ضرر خودمان است، وجود دارد. انسان‌ها تکامل‌یافته اند تا در گروه‌های اجتماعی کوچک و پایدار زندگی کنند. اما با این حال، اقدامات خودخواهانه به هر قیمتی رشد کرده‌اند و همزمان با آن، اقدامات کورکورانه دیگری علیه طبیعت و در طول تاریخ تکاملی ما به کار گرفته شده است. از منظر تکاملی، در گونه‌ای مانند ما منطقی است که به دیگران ببخشیم و در عین حال مطمئن باشیم که زیاده‌روی نکنیم تا مورد سوءاستفاده قرار نگیریم. ایجاد این تعادل در زندگی، کلید زندگی خوب است.

5 قانون زندگی از داروین مرکز مشاوره پاسداران آوان

خلاق باشید

انسان ها به گونه ای تکامل یافته اند که در انواع فعالیت های خلاقانه از جمله شعر، نقاشی، رقص، نوشتن، طنز، تولید موسیقی و غیره شرکت کنند. ماهیت خلاقیت انسان در همه جا به شدت به این ایده اشاره می کند که خلاقیت به عنوان بخشی از میراث تکاملی ما ظاهر شده است. خلق کردن ما را با دیگران در ارتباط نگه می دارد. به ما کمک می کند تا مشکلات را حل کنیم. حتی به ما در جذب دوستان و شرکای عاشقانه کمک می کند. صرف زمان برای ایجاد و به اشتراک گذاری محصولات خلاقانه خود به طور منظم، بدون شک، کلید زندگی خوب است.

به این ترتیب، شما برای یک دقیقه به دو سؤال مهم فکر کنید: چه شرکت های خلاقانه با مهارت ها و علایق شما مطابقت دارند؟ دوست دارید با چه کسی در دنیای خود ارتباط برقرار کنید؟ پاسخ به این سؤالات به شما کمک می کند تا ماهیت اقدامات خلاقانه خود را به گونه ای هدایت کنید که به شما در ایجاد روابط کمک کند و در مسیر زندگی شما را تقویت و حمایت کند.

به روابط اولویت دهید

انسانها طوری تکامل یافته اند که روابط طولانی مدت با دیگران داشته باشند. شکی نیست که در چنین شرایطی، توسعه و پرورش روابط قوی و حمایتی با دیگران، کلید اصلی موفقیت است.

در دنیای مدرن، انواع حواس پرتی از روابطی که به عنوان پایه های زندگی ما می باشند وجود دارد. ما تعهدات کاری، سرگرمی های غیر مبتنی بر رابطه، سفرهای طولانی مدت، شبکه های اجتماعی و موارد دیگر داریم. دنیای مدرن پر از چیزهایی است که می تواند ذهن و قلب ما را از روابط با کسانی که در دنیای ما برای ما مهم هستند دور کند. انسان ها ذاتاً و عمیقاً اجتماعی هستند و نادیده گرفتن روابط مهم با دیگران چیزی است که تقریباً همیشه به ضرر خود ما تمام می شود.

5 قانون زندگی از داروین مرکز مشاوره پاسداران آوان

عشق

عشق بدون شک بخش عمیقی از روانشناسی تکامل یافته ماست. این در طیف وسیعی از فرهنگ ها ثبت شده است و در فعالیت های فیزیولوژیکی در مغز انسان یافت شده است. عشق واقعی است و این بخش اصلی یک زندگی روانی سالم است.

با در نظر گرفتن این موضوع، برای یافتن عشق عجله نکنید. اما برای پیدا کردن آن وقت بگذارید و هنگامی که آن را پیدا کردید، آن را گرامی بدارید و آن را پرورش دهید. همانند گرانبهاترین گلی که ممکن است در باغ شما رشد کند، پرورش دهید.

و اگر روزی خواستید بین عشق و پول یکی را انتخاب کنید، باید گفت که تحقیق در مورد اهمیت عشق کاملاً واضح است: عشق را انتخاب کنید. همیشه عشق را انتخاب کن.

سخن پایانی

مطمئنا زندگی سخت است اما ایده‌های داروینی در مورد تجربه انسانی می‌تواند به کامل‌تر و معنادارتر کردن آن کمک کند. به هر حال انسان ها بخشی از دنیای زنده هستند و این چیز زیبایی است.

به هر دلیلی که با ایده‌های بنیادین داروین مرتبط است، مطمئن شوید که فردی بخشنده، خلاق، دلسوز و عاشق هستید که در آب‌های گاهی خائنانه زندگی حرکت می‌کنید. این مجموعه ساده از قوانین آغشته به اصول داروینی  (قدرتمندترین مجموعه ایده هایی که در مورد ماهیت زندگی وجود دارد) این ظرفیت را دارد که به شما کمک کند امروز زندگی غنی تر و معنادارتری داشته باشید.

نوشته دکتر گلن گهر (Glenn Geher)، استاد روانشناسی در دانشگاه ایالتی نیویورک در نیوپالتز و مدیر موسس برنامه مطالعات تکاملی (EvoS).

3.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی