5 مانعی که شما را از رسیدن به رویاهایتان باز می دارد. - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

5 مانعی که شما را از رسیدن به رویاهایتان باز می دارد.

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • پنج مانع اصلی وجود دارد که افراد را از دستیابی به رویاهای شغلی و حرفه‌ای باز می دارد.
  • ترس از شکست در راس لیست قرار دارد.
  • استراتژی های قابل اجرا برای غلبه بر موانع اصلی وجود دارد.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – وقتی از کسی سوال می شود که چرا حرفه فعلی خود را انتخاب کرده است، اصولا پاسخ می‌دهد: “من می خواهم به مردم کمک کنم”. این یک پاسخ استاندارد است. اما جایی بین میل و نتیجه، شکاف بزرگی از نیستی وجود دارد. مردم برای رسیدن به اهداف خود زمان می گذارند اما نتیجه ای نمی بینند. در واقع زمان با بهره وری برابری نمی کند.

پنج مانع اصلی وجود دارد که اکثر افراد را از دستیابی به اهدافشان باز می دارد. خبر خوب این است که همه آنها قابل غلبه هستند.

سفر به دنبال رویاهای شغلی می تواند هیجان انگیز، پر از اشتیاق و هدف باشد. با این حال، جامعه مملو از افرادی است که از آرزوهای خود دست می کشند و خود را مملو از دلسردی و شک به خود می کنند.

دلایل رایجی وجود دارد که افراد از اهداف شغلی خود دست می کشند. اما تمام امید از بین نرفته و استراتژی‌های عملی برای کمک به برانگیختن دوباره اشتیاق و در دست گرفتن چرخ موفقیت شغلی وجود دارد.

ترس از شکست

ترس از شکست بسیار قدرتمند است و می تواند جاه طلب ترین افراد را نیز فلج کند. سطح محسوسی از عدم اطمینان همراه با سرگردانی در خارج از منطقه راحتی شما وجود دارد. امکان نرسیدن به هدف تعیین شده شما می تواند بسیار زیاد باشد. بسیاری از افراد به جای تجربه شکست و شرمساری احتمالی، حتی حاضر نیستند از حصار امن خود ذره‌ای خارج شوند. ترس از شکست باعث می شود که آنها هرگز نتوانند کاری را شروع کنند ویا از فرصت ها استفاده کنند.

آنچه شما می توانید انجام دهید:

به یاد داشته باشید که شکست تجربه است و شما با تجربه‌ها رشد می‌کنید و تکامل پیدا می‌کنید. از خود بپرسید که بدترین سناریویی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟ برای کاهش ترس و ایجاد انتظارات واقع بینانه از مربیان و افراد موفق کمک بگیرید. افراد موفق بیشتر از تلاش نکردن ترس دارند، حتی اگر نتیجه تلاش هایشان شکست باشد. (پیشنهاد می‌شود مقاله 5 تکنیک مبتنی بر علم برای درس گرفتن از شکست را مطالعه کنید.)

فشار خارجی و انتظارات

گویی شک و تردید فقط به خودمان محدود نمی شود. فشار خانواده، جامعه، رسانه های اجتماعی و دیگران می تواند اعتماد به نفس و رویاهای شغلی فرد را از بین ببرد. پیمایش مداوم و شنیدن دستاوردهای دیگران می تواند طاقت فرسا و خسته کننده باشد.

آنچه شما می توانید انجام دهید

افراد بیرونی جای شما زندگی نمی کنند. همانطور که گفته می شود، “اگر آنها اجاره نمی پردازند، اجازه ندهید آنها در ذهن شما خانه‌دار شوند.” مسیر موفقیت هر فرد منحصر به فرد است و با آرزوها و ارزش های شخصی خودش تعریف می شود. مسیر موفقیت باید بر این اساس باشد که شما خود را چگونه می بینید، نه بر اساس دیدگاه دیگران. مرزها را تعیین کنید، اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که از رویاهای شما حمایت می کنند و درهایی را باز می کنند که هرگز نمی دانستید وجود دارند. (پیشنهاد می‌شود مقاله غفلت عاطفی و احساس گناه؛ جفتی ناخوشایند را مطالعه کنید.)

بی حوصلگی و رضایت آنی

ارسال پیامک، اعلان‌ها و تحویل یک شبه سفارش‌های آنلاین، واقعیتی را ایجاد کرده است که در آن دنبال کردن رویاهای شغلی بلندمدت با توقع دسترسی فوری به خواسته ها در تضاد است. انتظار پیروزی های سریع، شما را برای ناامیدی آماده می کند. جوایز نوبل و مدال‌های المپیک همگی پس از دهه‌ها کار سخت، شکست‌ها و تقریباً از دست دادن ها به دست آمدند.

آنچه شما می توانید انجام دهید:

گاهی اوقات اهداف آنقدر بزرگ و طاقت فرسا به نظر می رسند که نمی دانیم از کجا شروع کنیم، بنابراین اصلا شروع نمی کنیم. شکستن اهداف بزرگتر به نقاط عطف کوچک، قدردانی از خود بابت پیشرفت و پیروزی های کوچک و جستجوی راهنمایی از افرادی که بر چالش های مشابه غلبه کرده اند، می تواند به حفظ تمرکز و انگیزه کمک کند. (پیشنهاد می‌شود مقاله 5 استراتژی برای غلبه بر “بی حوصلگی مزمن” را مطالعه کنید.)

شک به خود و باورهای محدود کننده

شک به خود و ناتوانی در باور به توانایی هایمان، می تواند مانع مهمی برای پیگیری و دستیابی به رویاهای شغلی باشد. سندرم ایمپوزر (یاد بگیرید چگونه بر آن غلبه کنید) و باورهای محدود کننده می توانند اعتماد به نفس و خودکارآمدی را تضعیف کنند و از پیشرفت جلوگیری کنند.

آنچه شما می توانید انجام دهید:

زمان آن فرا رسیده است که موانع نامرئی را که برای خود تعیین کرده اید، فراخوانی کنید و چشم اندازی از بیرون به دست آورید. باورهای خود محدود کننده را به چالش بکشید، افکار منفی را دوباره اصلاح کنید و شفقت به خود را تمرین کنید. به دنبال راهنمایی از یک مربی باشید که بتواند دیدگاه و حمایت ارزشمندی را ارائه دهد. (پیشنهاد می‌شود مقاله چگونه حلقه های افکار منفی را بشناسیم و متوقف کنیم را مطالعه کنید.)

کمبود منابع و فرصت ها

گاهی اوقات ما به دانش بیشتر و مهمتر از آن دسترسی به اطلاعات نیاز داریم. دسترسی محدود به منابع، مربیان یا فرصت‌ها می‌تواند چالش مهمی باشد و دنبال کردن رویای شغلی شما را از مسیر خارج کند. عبور از درهایی که حتی نمی دانید وجود دارند دشوار است.

آنچه شما می توانید انجام دهید:

شما چیزی را که نمی دانید، نمی دانید. جستجوی فعالانه منابع، از طریق انجمن ها، کنفرانس ها، وبینارها، گروه های آنلاین و برنامه های آموزشی بسیار مهم است. تلاش در یادگیری مستمر مادام‌العمر، ایجاد شبکه های متنوع از افراد آگاه و جستجوی فعالانه تکالیف طولانی، همگی می‌توانند به شما کمک کنند تا بر چنین موانعی غلبه کنید و درها را به روی فرصت‌های جدید باز کنید.

رها کردن اهداف شغلی انتخابی است که اغلب به دلیل ترس، فشارهای بیرونی، بی حوصلگی، شک به خود و کمبود منابع ایجاد می شود. شما می توانید راه حل های توانمند برای غلبه بر این چالش ها را با افزایش آگاهی خود و شناخت و رسیدگی به این دلایل اساسی کشف کنید.

شما می توانید انگیزه از دست رفته خود را پیدا کنید و به دنبال آرزوهای شغلی خود بپردازید. اینها یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. مسیر موفقیت به ندرت خطی یا دقیق است، اما با عزم راسخ، خودباوری و مربیان یا افراد حامی، می توانید بر موانع آشکار و پنهانی که با آن روبرو هستید غلبه کنید.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها