5 ویژگی شخصیتی مرتبط با دوران کودکی دردناک - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

5 ویژگی شخصیتی مرتبط با دوران کودکی دردناک

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • رویدادهای پرتأثیر در دوران کودکی می تواند شامل سوء استفاده، بی توجهی، طلاق و هرج و مرج در خانه باشد.
  • ناملایمات دوران کودکی با ویژگی های شخصیتی مانند احساسات منفی بالا و تمرکز بر موفقیت بیرونی مرتبط است.
  • ویژگی های شخصیتی مربوط به دوران کودکی ممکن است تا حدی به عنوان راهی برای محافظت از خود در برابر درد و زیان اضافی ایجاد شده باشد.
  • اگرچه شخصیت نسبتاً پایدار است، اما می توان آن را تغییر داد.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – مطالعات متعدد نشان داده اند که شخصیت بزرگسالان به طور قابل توجهی تحت تأثیر تجربیات دردناک دوران کودکی قرار می گیرد، مانند:

  • آزار جسمی، جنسی یا عاطفی
  • بی توجهی
  • طلاق یا جدایی والدین
  • حبس توسط پدر و مادر
  • قرار گرفتن در معرض خشونت خانگی
  • سوء مصرف مواد یا بیماری روانی جدی والدین

صفات زیر با ناملایمات دوران کودکی مرتبط است:

روان رنجوری

دوران کودکی دشوار، فرد را در معرض خطر تجربه درجه بالایی از احساسات منفی قرار می دهد. ممکن است فرد مستعد افسردگی، نگرانی، عصبانیت و وحشت یا سایر اشکال اضطراب باشد. هنگامی که فرد ناراحت است، ممکن است به سختی بهبود یابد. این مشکلات عاطفی با توجه به این که فرد احتمالاً در کودکی احساسات دشوار زیادی را تجربه کرده است، بدون اینکه یاد بگیرد چگونه آنها را مدیریت کند، قابل درک است. (پیشنهاد می شود مقاله حقایقی درباره نفرت از خود را مطالعه کنید.)

خشم، پرخاشگری

ناملایمات دوران کودکی در ارتباط با روان رنجورخویی بالا، فرد را مستعد عصبانی شدن، خصومت و پرخاشگری کلامی یا فیزیکی می کند. همچنین ممکن است فرد تمایل به رفتار های تکانشی داشته باشد. این رفتارها ممکن است از مشاهده رفتار دیگران در کودکی آموخته شده باشد. همچنین ممکن است به عنوان یک اقدام محافظتی در برابر از دست دادن یا بدرفتاری ایجاد شده باشد. (پیشنهاد می شود مطلب 5 آسیب خشم سرکوب شده را مطالعه کنید.)

توافق پذیری کم

کسانی که در اوایل زندگی با آنها بدرفتاری شده یا مورد بی توجهی قرار گرفته اند، به احتمال زیاد به سختی می توانند با دیگران کنار بیایند و به مشاجره های مکرر می‌پردازند. آنها ممکن است برای همکاری با دیگران مشکل داشته باشند و در عوض ترجیح می دهند “به تنهایی پیش بروند”. این تمایلات ممکن است با تجربه بسیاری از احساسات منفی از جمله تحریک پذیری و عصبانیت مرتبط باشد. (پیشنهاد می شود مقاله 6 نکته برای افرادی که مورد غفلت عاطفی قرار گرفته‌اند را مطالعه کنید.)

جهت گیری موفقیت خارجی

تجربیات منفی اولیه زندگی می تواند منجر به نوعی غرور ناسالم شود، شاید برای مقابله با حس بی کفایتی یا آسیب پذیری باشد. در یادداشتی مرتبط، فرد تمایل به شهرت و موفقیت مالی دارد و اغلب در تلاش برای کاهش درد و محرومیت گذشته می باشد. (پیشنهاد می شود مقاله 16 نشانه‌ای که می‌گوید شما توسط والدین انتقادگر بزرگ شده اید را مطالعه کنید.)

مشارکت کم

علیرغم تمرکز بر موفقیت بیرونی، ممکن است افراد برای یافتن مشارکت واقعی در زندگی تلاش کنند. ممکن است فاقد حس روشنی از هدف باشند و در یافتن فعالیت های سازنده ای که به آنها اهمیت می دهند و از آنها لذت می برند مشکل داشته باشند. آنها همچنین ممکن است برای انجام وظایف سازنده و کامل تلاش کنند و داشتن احساس خوب نسبت به خود و دستاوردهایشان برایشان سخت باشد. از نظر اجتماعی آنها تمایل به مستقل بودن یا حتی گوشه گیری دارند.

با گذشته خود صلح کنید

تشخیص این ویژگی‌ها، که عموماً ویژگی‌های شخصیتی مطلوبی در نظر گرفته نمی‌شوند، می تواند دردناک باشد. ممکن است احساس خطر مضاعفی پیدا کنید اما سعی کنید کمی به خود دلسوزی کنید. شخصیتی که در شما ایجاد شده است قابل درک و حتی قابل پیش بینی است، زیرا “پیامدهای ناملایمات دوران کودکی در طول عمر غالب است.” (پیشنهاد می شود مقاله نسبت به خود چقدر بخشنده و دلسوز هستیم را مطالعه کنید.)

موفقیت هایی را در نظر بگیرید که علیرغم چالش‌های اولیه‌ای که در آن زندگی کرده‌اید، مانند دوستانی که پیدا کرده‌اید و موفقیت‌هایی که به دست آورده‌اید، در زندگی‌تان به آن‌ها دست یافته‌اید. همچنین به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید؛ دوران کودکی دردناک به طرز غم انگیزی رایج است، بنابراین افراد بیشماری هستند که در تاریخچه رنج شما سهیم هستند. ممکن است متوجه شوید که به سمت این افراد کشیده شده اید و حتی به طور ناخودآگاه پیشینه و درک مشابهی از جهان را تشخیص می دهید.

ویژگی های شخصیتی شرح داده شده در این مطلب به عنوان راه هایی برای محافظت از خود در برابر درد و رنجش بیشتر می‌باشد و در حالی که ناملایمات ممکن است یک پوسته محافظ در اطراف قلب شما ایجاد کرده باشد، اما عشقی را که باید ببخشید را ربوده است. در زیر ظاهر سخت، قلب مهربانی وجود دارد که مشتاق است با کسانی که به اندازه کافی برای شناختن شما اهمیت دارند، عشق بدهد و دریافت کند.

دلیل امید

در حالی که شخصیت نسبتاً پایدار است، تحقیقات نشان می دهد که می تواند در طول زمان تغییر کند. تغییر شخصیت می تواند نسبتاً سریع اتفاق بیفتد (در عرض چهار هفته). خصیصه ای که بیشتر به درمان پاسخ می دهد روان رنجوری یا تمایل به تجربه احساسات منفی است. (پیشنهاد می شود مقاله 4 نکته برای تغییر و ایجاد عادت‌های جدید را مطالعه کنید.)

کودکی دردناک ممکن است شخصیت شما را شکل داده باشد، اما در مورد اینکه چه کسی خواهید شد، حرف آخر را نمی‌زند. اگر قبلاً این کار را نکرده اید، شروع به درمان کنید. همچنین می‌توانید این تمرین ساده را که از درمان شناختی رفتاری اقتباس شده است، به عنوان راهی برای تغییر رابطه خود با احساسات منفی امتحان کنید:

امروز به دنبال فرصتی باشید تا روشی متفاوت برای ارتباط با احساسات دشوار را تمرین کنید. برای مثال، اگر احساس عصبانیت می کنید، در مورد این تجربه کنجکاو شوید. خشم را به عنوان الگویی از انرژی در بدن خود احساس کنید. در مورد آنچه که در ذهنتان اتفاق می‌افتد مطالعه کنید، انگار که یک «هیجان‌شناس» هستید. هر راهکاری را که می یابید تحلیل کنید و متوجه شوید که آیا این رویکرد تجربه عاطفی شما را تغییر می دهد یا خیر.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

4/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی