5 کاری که هر روز باید انجام دهید - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

5 کاری که هر روز باید انجام دهید

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • زندگی پر از انتخاب است و اغلب دشوار است که بدانیم چه انتخاب هایی داشته باشیم.
  • دیدگاه تکاملی در زندگی روزمره انسان می تواند به شکل گیری انتخاب ها و اقدامات سالم در همه حوزه های زندگی کمک کند.
  • بر اساس فرآیند روانشناسی تکاملی، در این مطلب پنج اقدام وجود دارد که می توانیم هر روز انجام دهیم تا به رشدمان کمک کند.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – اگر به اندازه کافی با سختی های زندگی روبرو شده اید و شروع به خواندن این مطلب کرده اید، پس خوب می دانید که زندگی سخت است. بسیاری از مردم اغلب برای یافتن راهنمایی در تمام زمینه های زندگی به شبکه های اجتماعی، سایت های مختلف و کتاب فروشی ها رجوع می‌کنند. با در نظر گرفتن این موضوع، در این مطلب فهرستی از پنج عمل ساده را ارائه می‌دهم که اگر به طور منظم انجام شوند، می‌توانند به شما در پیشبرد تمام جنبه‌های زندگی کمک کنند.

از منظر تکاملی، ذهن انسان برای شرایط مدرن، در مقیاس بزرگ و صنعتی تکامل نیافته است، شرایطی که همه ما تلفن‌ همراه داریم و می‌توانیم به معنای واقعی کلمه با فشار یک دکمه ایده‌های خود را با کل جهان در میان بگذاریم. از دیدگاه تکاملی، ما در جوامع کوچکی که توسط طبیعت احاطه شده بودند تکامل یافتیم. تحت شرایطی که تکامل ما را شکل داد، همه ارتباطات چهره به چهره بود و بیشتر تعاملات با اعضای خانواده یا افرادی بود که با آنها روابط اجتماعی دیرینه ای داشتیم.

از دیدگاه روان‌شناسی تکاملی، ما می‌توانیم از درک خود از تکامل و رفتار انسانی برای کمک به انتخاب‌های سالم و ایجاد عادت‌هایی استفاده کنیم که بر اساس روان‌شناسی تکامل‌یافته‌مان، می‌تواند به ما کمک کند در تمام حوزه‌های زندگی پیشرفت کنیم. (پیشنهاد می‌شود مقاله معنای عمیق تر آگاهی را مطالعه کنید.)

با دیگران با لطف و بخشش رفتار کنید.

بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه روانشناسی تکاملی، ما در جوامعی با مقیاس کوچک تکامل یافتیم که بارها و بارها توسط افراد مشابه احاطه شده بودند. ذهن ما تکامل یافته تا در چنین جوامعی وجود داشته باشد. در چنین دنیایی، رفتار خودخواهانه و بی احترامی با دیگران، در درازمدت اثرات نامطلوبی برای ما به همراه خواهد داشت.

شاید هر روز باید به این نکته توجه کنید که کسی را در دنیای خود به خاطر برخی تخلفات قبلی ببخشید یا برای نشان دادن لطف و احترام به کسی دست از منافع خود بردارید. اجداد ما که این جور کارها را می کردند مورد لطف سایر اعضای قبیله قرار می‌گرفتند. چنین اقداماتی به وضوح نقش مهمی در کمک به اجداد ما ایفا کردند تا با دیگران در ارتباط باشند و مورد حمایت قرار گیرند.

عشق را هر روز تجربه کنید.

بر اساس انواع داده ها، عشق یک احساس واقعی است که برای کمک به حفظ ارتباط نزدیک افراد با دیگران دارای اهمیت می‌باشد. معروف است که آبراهام مزلو (Abraham Maslow) عشق را به عنوان یکی از نیازهای اصلی انسان در اولویت قرار داد. (پیشنهاد می‌شود مقاله ۴ نکته مبتنی بر علم برای رسیدن به خودشکوفایی را مطالعه کنید.)

هر روز نسبت به کسی در دنیای خود ابراز عشق کنید. اعمال محبت آمیز و متفکرانه (حتی به سادگی سفارش دادن کمی مواد غذایی، نان ویا مقداری شیرینی برای افراد خاص وقتی که یخچالشان خالی است) می تواند کمک زیادی به ایجاد احساس ارزشمندی و قدردانی برای شخص خاص کند و هر دوی شما در دراز مدت از این نوع نتیجه سود خواهید برد.

وارد طبیعت شوید.

واژه بیوفیلیا (Biophilia) به احساسات مثبتی که انسان‌ها نسبت به موجودات زنده اطراف خود دارند و اینکه چگونه انسانها، مانند همه موجودات تکامل یافتند تا طبیعت را با تمام عظمت آن هر روز تجربه کنند، اشاره دارد. صرف نظر از آب و هوا، می‌توانم بگویم حتماً هر روز بیرون بروید. این ممکن است پیاده روی استقامتی در کوه های اطراف، تحت هر شرایطی مانند بارندگی و باد باشد، یا ممکن است به سادگی یک پیاده روی زیبا به سمت محل کار یا فروشگاه در یک روز آفتابی زیبا باشد. هر کجا که از نظر جغرافیایی یا فیزیکی باشید، ما تکامل یافته ایم تا به طور منظم چنین تجربه ای داشته باشیم. (پیشنهاد می‌شود مقاله قدرت شفا بخش طبیعیت را جدی بگیرید را مطالعه کنید.)

کاری نوع دوستانه انجام دهید.

بر اساس انواع کارها در علوم رفتاری تکاملی، انسان ها مجموعه وسیعی از اعمال اجتماعی را تکامل دادند و کمک به دیگران تا حدودی در نتیجه احساس خوبی است. در انجام کاری به کسی کمک کنید. چیزی را از فروشگاه بخرید و کسی را در زندگی خود شگفت زده کنید. به یک خیریه که برای شما مهم است کمک کنید. به یک دوست قدیمی پیام دهید و به او بگویید که فقط به او فکر می کنید.

اقدامات اجتماعی با هر اندازه ای می توانند تأثیرات مثبتی داشته باشند و تقریباً هیچ هزینه ای ندارند. به ندرت مردم از انجام اعمال نوع دوستانه پشیمان می شوند. به نظر می رسد این واقعیت در تکامل ما گنجانده شده است.

چیزی بسازید و آن را به کسی که دوستش دارید بدهید.

انسان ها میمون های عمیقا خلاقی هستند. در واقع، به نظر می رسد خلاقیت بخش اصلی روانشناسی تکامل یافته ما باشد. نوشتن شعر، نقاشی، خلق موسیقی و… این فعالیت‌ها همگی برای کمک به ما در اشتراک‌گذاری و نشان دادن ویژگی‌های روانشناسی درونی خود به دیگران تکامل یافته‌اند. و البته سرگرم کننده است!

حتی به سادگی نوشتن یک شعر 25 کلمه‌ای برای کسی که به او اهمیت می‌دهید، توصیه می‌کنم هر روز چیزی بسازید و آن را با کسی که دوستش دارید به اشتراک بگذارید. با توجه به اینکه خلاقیت تا چه حد در روانشناسی تکامل یافته ما نهفته است، پشیمان نخواهید شد. (پیشنهاد می‌شود مقاله هشت نکته برای به دست آوردن و حفظ رفاه عاطفی را مطالعه کنید.)

در پایان

زندگی سخت است. دیدگاه تکاملی در مورد وضعیت انسان می تواند به ما در بهبود زندگی کمک کند. درک روانشناسی تکامل یافته ما می تواند به ما کمک کند تا از طرق مختلف پیشرفت کنیم.

امیدوارم این فهرست از پنج عمل ساده که می‌توانیم هر روز انجام دهیم، به ارائه راهنمایی در مورد چگونگی زندگی خوب کمک کند.

آیا می خواهید بهترین خود باشید و بهترین زندگی خود را داشته باشید؟ به علم فرآیند تکامل توجه کنید; شما از آن پشیمان نخواهید شد.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها