5 گام اساسی برای شادتر بودن و رسیدن به رویاهایتان - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

5 گام اساسی برای شادتر بودن و رسیدن به رویاهایتان

فهرست مطالب

کلینیک آوان – آیا می خواهید زندگی شادتری داشته باشید و برای رسیدن به رویاهایتان انرژی داشته باشید؟ اکثر مردم همین را می خواهند. اما با همه توصیه های موجود، انتخاب مسیر درست چالش برانگیز است.

برای بیش از 25 سال، من برای افرادی که به دنبال زندگی بهتر هستند روان درمانی ارائه کرده ام. آنها مشتاق مشاغل جدید، بهبود زندگی، روابط بهتر یا فعالیت های خلاقانه تر بودند. با گذشت زمان، متوجه شدم افرادی که به جاه‌طلبی‌های خود دست یافتند، یک ویژگی مهم مشترک داشتند.

مقابله با ناامیدی، سوختی است که کمال را پیش می برد. وقتی ناامیدی را درگیر می‌کنید و آن را برطرف می‌کنید، جهشی در رسیدن به کمال، افزایش اعتماد به نفس و انفجاری در عزت نفس ایجاد می‌کنید.

برای حضور در این فرآیند، اولین قدم حیاتی است:

مقابله با سرخوردگی

ریشه ناامیدی، ناراحتی است. این احتمال وجود دارد که شما ناراضی باشید؛ شاید در محل کار با مشکلی روبرو شده اید یا در یک رابطه ناخوشایند گیر کرده اید. هر چه مدت طولانی‌تری نارضایتی را تجربه کنید، استرس و تنش بیشتری خواهید داشت.

با افزایش فشار داخلی، بسیاری از افراد برای تسکین خود به مواد مخدر یا الکل روی می آورند و بسیاری نیز ممکن است انکار را انتخاب کنند. چنین انتخاب هایی تنها به طور موقت ناامیدی را کاهش می دهند و آن را حل نمی کنند. ممکن است تسکین لحظه ای را تجربه کنید، اما در نهایت، ناامیدی برمی گردد و دوباره احساس گیر افتادن می کنید.

حل کردن ناامیدی مستلزم بررسی انتخاب های شما در مواجهه با ناامیدی است که ما را به مرحله دوم می رساند.

تعیین یک تصمیم

بعد از اینکه منبع ناامیدی خود را شناسایی کردید، وقت آن است که گزینه های خود را در نظر بگیرید:

  • چگونه می توانید با شرایط مقابله کنید؟
  • برای رفع آن چه اقداماتی می توانید انجام دهید؟
  • افراد درگیر چه کسانی هستند؟

مبارزه با ناامیدی هرگز آسان نیست، به همین دلیل است که تعیین یک تصمیم شخصی بسیار مهم است. عزم، شجاعت را بیدار می کند.

اگر تصمیم شما این است که «من یک شغل جدید می‌خواهم»، برخی از سؤالاتی که ممکن است بررسی کنید به شرح زیر است:

  • آیا شغل فعلی خود را ترک کنم؟
  • آیا با رئیسم جلسه ای ترتیب دهم؟
  • آیا برای موقعیت های جدید در جاهای دیگری مصاحبه را شروع کنم؟
  • آیا با همکارانم در مورد رفتارشان دچار مشکل می شوم؟
  • آیا درخواست ترفیع یا افزایش حقوق دارم؟

حمایت جمع آوری کنید، گزینه ها را در نظر بگیرید و برنامه هایی ارائه دهید. ممکن است مفید باشد که در مورد آنچه می خواهید بگویید، فهرستی تهیه کنید ویا در مورد نگرانی های خود بر روی کاغذ بنویسید.

همانطور که دایساکو ایکدا مدافع صلح بودایی می نویسد:

وقتی عزم شما تغییر کرد، همه چیز در جهتی که می خواهید پیش می رود. لحظه ای که تصمیم می گیرید پیروز باشید، هر عصب و سلول در وجود شما بلافاصله به سمت موفقیت شما سوق پیدا می کند. از سوی دیگر، اگر فکر کنید که «این هرگز درست نمی‌شود»، در آن لحظه تمام سلول‌های وجود شما تخلیه می‌شوند و از مبارزه دست می‌کشند.

هنگامی که تصمیم خود را اتخاذ کردید و با ناامیدی خود مقابله کردید، مرحله سوم را تجربه خواهید کرد.

دوره آزمون

مواجهه با ناامیدی همیشه ترسناک است. اضطراب می تواند افزایش یابد. ممکن است احساس نامطمئن داشته باشید، شک داشته باشید و قضاوت خود را زیر سوال ببرید و به عقب برگردید.

مردم ممکن است از شما انتقاد کنند، شما را دلسرد کنند، درخواست های شما را رد کنند، یا برنامه های شما را تضعیف کنند. به یاد داشته باشید که موانع اغلب در طول دوره آزمایش ظاهر می شوند، دقیقا زمانی که خود را از منطقه راحتی خود خارج می کنید. پس از این دوره به دراماتیک ترین مرحله می رسیم.

نقطه اوج

همه چیز در تعادل است. نتیجه ناشناخته است. عزم شما مورد انتقاد قرار می گیرد:

آیا عقب نشینی می کنید؟

یا با وجود مقاومت به جلو پیش می روید؟

نقطه اوج هیجان‌انگیز و البته وحشتناک است، زیرا همه چیز رو به راه است و نتیجه به انتخاب شما بستگی دارد. اگر دست از کار بکشید، عزم خود را رها کنید، صبر خود را از دست بدهید یا کاری مخرب انجام دهید، به مرحله اول یعنی نا امیدی باز می گردید. البته، این بدان معنا نیست که شما شکست خوردید؛ در عوض، زمان بازگشت به تابلوی طراحی و شروع دوباره است.

ناامیدی دشمن نیست؛ این نحوه رفتار شما در مواجهه با ناامیدی است که تعیین می کند رشد، افول یا رکود را تجربه کنید.

پیشرفت

شما سنگر خود را حفظ کردید، استعفا ندادید، استقامت کردید و شکست نخوردید. در نتیجه، موجی از اعتماد به نفس، بلوغ و عزت نفس را تجربه می کنید.

هر بار که پنج مرحله را طی می کنید و پیشرفتی را تجربه می کنید، احساس الهام و سرزندگی می کنید! همچنین باعث جاه طلبی بیشتر و گرسنگی سالم برای رشد شخصی بیشتر می شود.

مطالب مرتبط:

آیا دچار بحران وجودی هستید؟

4 راه برای رهایی از ناامیدی های زندگی

به این محتوا امتیاز دهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها