6 مرحله برای گذر از جدایی عاشقانه - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

6 مرحله برای گذر از جدایی عاشقانه

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • پایان یک رابطه بخشی طبیعی از تجربه انسان است.
  • مقابله به روش های مثبت به شما کمک می کند قوی تر و انعطاف پذیرتر ظاهر شوید.
  • یافتن معنی در تجربه خود، به بهبودی شما کمک می کند.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – عشق احساسی پیچیده است که درباره آن فیلم، شعر و کتاب های زیادی وجود دارد. داشتن عشقی اسطوره‌ای ، یافتن نیمه گم شده و ارتباط با فردی که می خواهید زندگی خود را با او بگذرانید، رویایی است که بسیاری بدون توجه به سن، آرزوی آن را دارند. اما داستان های عاشقانه همیشه پایان خوشی ندارند و روابط همیشه طبق برنامه پیش نمی روند. خواه رها شده باشید یا رابطه را به پایان رسانده باشید، دانستن اینکه چگونه رابطه را با شفقت به خود و صداقت رها کنید یک مهارت است.

اهمیت سوگواری را بپذیرید. شما به دلیلی با شخصی بودید و شاید تصور می کردید که زندگی خود را با او بگذرانید. شاید شما در حال غم از دست دادن رویاهای آینده هستید یا شاید به جنبه‌های مثبت رابطه حتی اگر به طور کلی کارساز نبوند فکر می‌کنید. شاید شما در حال ترک رابطه ای هستید که سالم نبوده اما احساسات شما منطقی نیست و در حالی که می دانید باید رها کنید، هنوز هم آن شخص را دوست دارید. کنار زدن احساسات کارساز نیست. آنها را بپذیرید، احساس کنید و بگذارید به طور طبیعی بگذرند. “دلم برای __ تنگ شده است و بدون آن احساس پوچی می کنم.” (پیشنهاد می‌شود مطلب 2 راه برای رهایی از عشق نافرجام را مطالعه کنید.)

به رابطه فکر کنید. در نظر بگیرید که چه چیزهایی یاد گرفته اید، چگونه به عنوان یک فرد تغییر کرده اید و چه کارهایی را می توانید در روابط آینده متفاوت انجام دهید. تحقیقات نشان داده است افراد دلشکسته ای که به رابطه خود فکر می کنند احتمالاً نسبت به کسانی که این کار را نمی کنند بهبودی قوی تری خواهند داشت. اما نحوه تفکر شما در مورد آن مهم است. شما می خواهید مستقل از رابطه احساس خود را نسبت به اینکه چه کسی هستید بازسازی یا تقویت کنید.

وقتی عاشق هستید، صمیمیتی که ایجاد می‌کنید به این معناست که بخش زیادی از خودتان را با طرف مقابلتان به اشتراک می‌گذارید و زندگی‌تان در هم تنیده است. هر دوی شما با یادگیری و به اشتراک گذاری تجربیات خود با یکدیگر تغییر می کنید. به تجربه هایی که کسب کردید فکر کنید، این رابطه چه معنایی در زندگی شما داشت و چه چیزی را باید برای خود بازسازی کنید. (پیشنهاد می‌شود مطلب پس از جدایی، داستان جدایی خود را بازنویسی کنید را مطالعه کنید.)

در مورد آن صحبت کنید!. مراقب داستانی که به خود و دیگران می‌گویید باشید. پایانی است، اما فقدان نشاط دوباره نیست و به معنی رد شما نیست. رابطه ای که کار نمی کند به این معنی است که تناسبی در آن وجود ندارد، نه اینکه شما شریک مطلوبی نیستید. پس به خرد کسانی که به آنها اعتماد دارید گوش دهید. بگذارید عزیزانتان به شما کمک کنند تا آنچه را که تجربه کرده اید و می توانید یاد بگیرید را پردازش کنید.

ایجاد فاصله. پخش بارها و بارهای آهنگی خاطره انگیز احتمالاً غم و اندوه شما را افزایش می دهد. اگر برای یافتن غم و اندوه خود به کمک نیاز دارید، چنین کارهایی ممکن است کارساز باشد، اما در غیر این صورت این کار را نکنید. به خودتان فضایی برای بهبودی بدهید. اگر متوجه شدید که در مورد رابطه نشخوار فکر می کنید، در فعالیت هایی شرکت کنید که ذهن شما را به خود مشغول می کند. فعلاً یادآوری های گذشته را کنار بگذارید. (پیشنهاد می‌شود مطلب چگونه مرز بندی سالمی ایجاد کنیم؟ را مطالعه کنید.)

خودتان را پرورش دهید. با خود دلسوز و مهربان باشید. مدتی طول می کشد تا احساسات نامطلوب رها شوند و این اشکالی ندارد. مراقب تمایل به سرزنش باشید، چه خودتان یا طرف مقابل. سرزنش معمولاً مفید نیست. روی مراقبت از خود و بودن در کنار افرادی که از شما حمایت می کنند تمرکز کنید (مانند گروه درمانی). آنچه را که در زندگی خود باید داشته باشید و ممکن است از دست داده باشید، پس بگیرید. شاید شما برای مثال در یک گروه طبیعت گردی با هم بودید و احساس راحتی نمی کنید که با آن گروه به طبیعت گردی بروید. بهتر است گروهی جدید برای خود پیدا کنید. (پیشنهاد می‌شود مطلب نقش ماجراجویی در توسعه فردی را مطالعه کنید.)

نکات منفی را در کنار نکات مثبت به خاطر بسپارید. هنگامی که رابطه‌ای را ترک می کنید، ممکن است تمایل داشته باشید که تمام نکات مثبت رابطه را به خاطر بسپارید و نکات منفی را فراموش کنید. ذهن روی مواردی که از دست رفته تمرکز می کند، نه چیزهایی که به دست آمده است. واقعیت رابطه را پیدا کنید و آن را در ذهن خود عاشقانه نکنید و حقیقت را فراموش کنید.

به یاد داشته باشید که بهبودی نیاز به زمان دارد و فراز و نشیب هایی خواهد داشت. بر روی اینکه این امر بخشی طبیعی از تجربه انسانی ‌می‌باشد متمرکز بمانید. این سفر چالش برانگیز می تواند رشد و تحولی مثبت را به همراه داشته باشد.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی