6 نکته برای افرادی که مورد غفلت عاطفی قرار گرفته‌اند - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

6 نکته برای افرادی که مورد غفلت عاطفی قرار گرفته‌اند

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • کسانی که در کودکی از نظر عاطفی نادیده گرفته شده اند، از والدین خود آموخته اند که احساسات آنها کم اهمیت است.
  • افرادی که از نظر عاطفی نادیده گرفته شده اند فکر می کنند برای شاد بودن باید کاملاً متکی به خود باشند، مرتکب اشتباه نشوند و باید به اهداف خود برسند.
  • یادگیری اعتماد متقابل یکی از کلیدهای خوشبختی است که افرادی که از نظر عاطفی نادیده گرفته شده اند باید آن را بیاموزند.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – بزرگسالانی که با نادیده گرفته شدن احساساتشان توسط والدینشان بزرگ شده اند (بی توجهی عاطفی دوران کودکی) زیرمجموعه خاصی از خودشان هستند. افرادی که با غفلت عاطفی بزرگ شده اند، اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند. آنها در کودکی از والدین خود آموختند که احساسات‌ اهمیت خاصی ندارند. والدین آنها با نادیده گرفتن احساسات آنها به آنها یاد دادند که احساسات بد هستند.

در حال حاضر، به عنوان بزرگسالان، آنها در طول زندگی حرکت می کنند و از خود در برابر احساسات خود محافظت می کنند و همچنین احساسات خود را از دیگران پنهان می کنند.

افراد مبتلا به غفلت عاطفی فکر می کنند که به موارد نیاز دارند:

اتکاء به خود: همه کودکان به طور طبیعی برای حمایت عاطفی و درک به والدین خود مراجعه می کنند. اگر مامان و بابا نتوانند یا نخواهند آن را بدهند چه؟ کودکانی که از لحاظ عاطفی نادیده گرفته شده اند، یاد می گیرند که درخواست کمک خطر ناامیدی یا طرد شدن را به همراه دارد. در بزرگسالی، آنها فکر می کنند شادی آنها به خودکفایی کامل بستگی دارد.

پنهان کردن احساسات: برای فردی که از نظر عاطفی نادیده گرفته شده است، نیاز عاطفی برابر با ضعف است. اگر نمی توانید به والدین خود در مورد احساسات خود اعتماد کنید، به چه کسی می توانید اعتماد کنید؟ هیچکس. بنابراین، شما اغلب خشم، صدمه و اندوه خود را پنهان می کنید. حتی ممکن است در نهایت شادی خود را خفه کنید.

اشتباه نکردن: اشکالی ندارد که دیگران مرتکب اشتباه شوند یا اشتباه کنند، اما شما نباید اشتباه کنید. شما برای خود معیاری متفاوت و شاید فوق بشری دارید.

فرار از سوالات احساسی: اگر از شما بپرسند چه احساسی دارید، به معنی نقض مرزهای شخصی خواهد بود؟ وقتی احساسات قوی وجود دارد، آیا سعی می کنید از آن فرار کنید؟

عدم تضاد: افرادی که از نظر عاطفی نادیده گرفته شده‌اند، حس “آرامش به هر قیمتی” را در جیب خود دارند. اگر هرگز مهارت های لازم برای شناسایی و درک احساسات قوی به شما آموزش داده نشود، تعارض به عنوان یک تهدید بزرگ برای شادی شما احساس می شود. اگر نمی دانید چگونه احساسات خود را پردازش یا ابراز کنید، ممکن است تعارضات برای شما ناراحت کننده به نظر برسد.

دور نگه داشتن بیشتر مردم: “خیلی نزدیک نشو” ممکن است به قانون خاموش شما تبدیل شود، چه متوجه شوید یا نه. اگر کسی خیلی نزدیک شود، می ترسید که نقایص شما را ببیند. بهترین راه برای احساس امنیت و شادی ممکن است مستلزم این باشد که مردم خود واقعی شما را نشناسند.

آنچه آنها برای شاد بودن به نیاز دارند:

یاد بگیرید که کمک بخواهید و آن را بپذیرید: اعتماد متقابل درهای خوشبختی را باز می کند. پذیرش حمایت از دیگران در ابتدا ممکن است خطرناک باشد، اما زمانی که این ریسک پذیرفته شد، اعتبار، آرامش و تسلی شما را قوی‌تر می‌کند، نه ضعیف‌تر. شما متوجه می شوید که آنچه همیشه در مورد ضعف اعتقاد داشتید هرگز درست نبود.

نیازهای عاطفی خود را بپذیرید و به آن توجه کنید: والدینتان به شما یاد دادند که نیازهای عاطفی شما معتبر نیستند. به شما نشان داده شد که داشتن نیازهای عاطفی شما را ضعیف نشان می دهد. این حس برای شما در سنگ حک شده و بی صدا زندگی شما را هدایت کرده است. وقتی احساساتی را که برای شما ایجاد می شود بپذیرید، عمیق ترین و واقعی ترین خود را نیز می پذیرید. این یک نیاز برای خوشبختی واقعی است.

مسئولیت‌پذیری دلسوزانه را بیاموزید: اگر می‌توانید به یک دوست بگویید «اشکالی ندارد، هیچ‌کس کامل نیست»، می‌توانید همان شفقت را نسبت به خودتان معطوف کنید. شما می دانید که همه اشتباه می کنند و این شامل شما نیز می شود. وقتی اشتباهات خود را بپذیرید و مالک آن شوید، می توانید از آنها درس بگیرید و رشد کنید. سپس، شما نسبت به خودتان پاسخگو و دلسوز هستید.

در شناسایی و به اشتراک گذاری احساسات خود راحت باشید: وقتی می توانید یک احساس را نام ببرید، مقداری از قدرت آن را می گیرید و سپس می توانید شروع به پردازش کنید و در صورت نیاز، آن را با شخص دیگری به اشتراک بگذارید. هر چه بیشتر این مهارت ها را بیاموزید، روابط شما با ارزش تر خواهد بود.

به تعارض به عنوان بخشی عادی از زندگی نگاه کنید: هیچکس خواهان تعارض نیست، اما این یک واقعیت زندگی است و عاملی است که به ما کمک می کند رشد کنیم. رویارویی با تعارض راهی برای رسیدگی به مشکلات در زمان وقوع است و به قدرت شخصی شما اجازه می دهد تا روابط شما را رشد داده و تقویت کند.

اجازه دهید اطرافیان تان به شما نزدیک تر شوند: تحقیقات نشان می دهد که ارتباط انسانی بیشترین کمک را به خوشبختی انسان دارد. روابط نزدیک گرما و رشد و احساس تعلق و امنیت را به ارمغان می آورد که همه اینها زمینه را برای شادی بیشتر فراهم می کند.

تغییر آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست

همه اینها در سه چیز ساده خلاصه می شود: ریسک کردن، پذیرش تغییر و انجام کارهایی که ممکن است اشتباه به نظر برسند، به دلیل آنچه در کودکی یاد گرفته اید.

بنابراین شما به شجاعت، انگیزه و اعتماد نیاز خواهید داشت تا در مسیر بهبودی قدم بردارید. شجاعت کنار گذاشتن پیام‌ها و عادت‌های قدیمی، انگیزه برای ادامه قدم‌های رو به جلو و اعتماد به خود برای دانستن اینکه کار درست را انجام می‌دهید.

همانطور که قدم به قدم جلو می روید، متوجه یک تغییر کوچک و به دنبال آن تغییر کوچک دیگری خواهید شد. با یک اقدام یا انتخاب کمی متفاوت، شادی و نشاط را به سمت خود دعوت کنید.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

4.5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ناهید

ممنون….من ازکودکی توسط پدر و مادرم مخصوصا مادرم نادیده گرفته شدم حتی الانم که پیر شدم و با او زندگی میکنم بازهم مرا نادیده میگیره و بخاطر همین اصلا دوستش ندارم اوهم مرا دوست ندارد با فرزندتان توروخداااااا مهربان باشید

مینا

سلام من واقعا خسته شدم و نمیدونم چیکار کنم چون این اتفاق داره مدام تکرار میشه من با یکی از دخترا تو فامیل کات کردم یعنی دوستیمو باهاش تموم کردم و دیگه کاری بهش ندارم ولی نمیدونم چرا هر وقت میریم اونجا جمع میشیم این اتفاق تکرار میشه با هر کس که مثلا صحبت کنم اون میاد یهو خودشو قاطی موضوع میکنه یه طو

نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی