7 راه برای تقویت ذهنیت "رشد جنسی" - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

7 راه برای تقویت ذهنیت “رشد جنسی”

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • زوج‌هایی که «باورهای رشد جنسی» دارند بهتر از زوج‌هایی که «باورهای سرنوشت جنسی» دارند، می‌توانند با چالش‌های جنسی کنار بیایند.
  • زوج‌هایی که «باورهای رشد جنسی» دارند، از رضایت بیشتری در رابطه برخوردارند.
  • تغییر باورهای جنسی با تغییر رفتار و تعدیل انتظارات شما اتفاق می افتد.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – اکثر زوج ها در طول رابطه خود نوعی چالش جنسی را تجربه می کنند. این چالش، برای برخی از زوجین صرفاً به صورت کاهش فراوانی جنسی که ممکن است ناشی از کسالت یا خستگی جنسی باشد، ظاهر می شود. زوج های دیگر با اختلافات میل جنسی، ترجیحات جنسی متفاوت، انتظارات جنسی برآورده نشده یا اختلال عملکرد جنسی کنار می آیند، جایی که یکی از زوجین با مسائلی مانند میل جنسی پایین زنان (LFSD) یا اختلال نعوظ (ED) دست و پنجه نرم می کند.

تاثیر چالش های جنسی بر سلامت یک رابطه متفاوت است. برای برخی از زوج ها، مشکلات جنسی رابطه را خراب می کند و منجر به رنجش می شود. اما نه همیشه! بسیاری از زوج ها شکوفا می شوند، هیچ کاهشی در رضایت از رابطه را تجربه نمی کنند و چالش های جنسی خود را با موفقیت پشت سر می گذارند. (پیشنهاد می‌شود مقاله 7 راه سالم برای بهبود میل جنسی را مطالعه کنید.)

چرا برخی از روابط در مواجهه با چالش های جنسی رشد می کنند در حالی که برخی دیگر تزلزل می کنند؟ مجموعه‌ای از تحقیقات جالب نشان می‌دهد که پاسخ در «باورهای غیرعادی» مردم در خصوص رابطه جنسی و روابط عاطفی خلاصه می‌شود.

«باورهای غیرعادی» توضیح می‌دهند که چگونه افراد در مفروضات اساسی خود در مورد نحوه عملکرد جنسی و روابط متفاوت هستند. برای مثال، برخی افراد «باورهای سرنوشت جنسی» را تقویت می‌کنند، به این معنی که معتقدند کیفیت رابطه جنسی و روابط ثابت است. این افراد تصور می کنند که میزان سازگاری جنسی تجربه شده در اوایل یک رابطه، آن را برای همیشه تعریف می کند. از نظر چنین افرادی، سازگاری جنسی یا وجود دارد یا وجود ندارد. (پیشنهاد می‌شود مقاله 12 پیش بینی کننده رضایت جنسی خوب را مطالعه کنید.)

در مقابل، افراد دیگر با حفظ «باورهای رشد جنسی» باورهای کمتر سفت و سخت و خوش بینانه تری در مورد رابطه جنسی و روابط عاطفی دارند. این گروه بر این باورند که مانند بسیاری از موارد، کیفیت زندگی جنسی شما تابعی از میزان تلاش شما برای آن است. کسانی که ذهنیت رشد جنسی دارند بر این باورند که سازگاری و کیفیت جنسی را می توان پرورش داد و تشخیص می دهند که در صورت عدم مراقبت، از بین می رود.

در رقابت بین باورهای رشد جنسی و باورهای سرنوشت جنسی، رشد جنسی برنده آشکار است. تحقیقات نشان می دهد کسانی که باورهای رشد جنسی دارند، از رضایت بیشتر رابطه، رضایت جنسی بالاتر، میل جنسی بیشتر و رفاه کلی مثبت تر، به ویژه زمانی که مشکلات جنسی در رابطه آنها ایجاد می شود، برخوردارند.

آیا داشتن رابطه جنسی بهتر به سادگی تغییر عقیده است؟ از برخی جهات، بله! با این حال، تغییر ذهن ما در مورد جنبه های مختلف زندگی نیاز به خودآگاهی و تلاش دارد. در ادامه، هفت راه برای شروع تقویت باورهای رشد جنسی آورده شده است. (پیشنهاد می‌شود مقاله به چالش کشیدن ارگاسم و توسعه ذهن آگاهی جنسی را مطالعه کنید.)

هدف خود را پاسخگو باشید.

مطالعات اخیر نشان می دهد که افراد دارای باورهای رشد جنسی در وجود مشکلات جنسی رشد می کنند زیرا آنها پاسخگو هستند و فعالانه سعی می کنند نیازهای شریک زندگی خود را برآورده کنند. به عبارت دیگر کنجکاوی خود را ابراز می کنند و به آنها توجه می‌کنند. چنین افرادی درک می کنند که هدف کمال نیست، یادگیری و پاسخ دادن است.

روشهای جدید را امتحان کنید در حالی که می دانید ممکن است با شکست روبرو شوند.

افرادی که ذهنیت رشد جنسی دارند از آزمایش کردن هراسی ندارند. آنها تشخیص می دهند که امتحان کردن روشهای جدید، خواه یک پوزیشن جدید باشد، یک مکان جدید یا یک اسباب بازی جنسی، ممکن است منجر به کشفی سرگرم کننده و لذت بخش شود یا ممکن است ناخوشایند باشد و کارساز نباشد. آنها “پیروزی ها” را جشن می گیرند و به شکست ها می خندند و فراموش می کنند. (پیشنهاد می‌شود مقاله چرا رابطه جنسی برای شما خوب است را مطالعه کنید.)

به تمایل و توانایی شریک خود برای یادگیری اعتماد کنید.

گاهی اوقات شریک زندگی ما کاری انجام می دهد که باعث می شود ما احساس نارضایتی کنیم. ممکن است به راهنمایی های ما توجهی نکند یا فرض نادرستی در مورد آنچه می‌خواهیم داشته باشد. این طبیعی است، اما تا زمانی که به او فرصت شنیدن و ترکیب نظراتش را بدهید جای نگرانی نیست. عدم تمایل و اعتماد به توانایی های شریک زندگی برای یادگیری، می‌تواند یک فرصت یادگیری امیدوارکننده را به یک تجربه دلخراش تبدیل کند.

زمان بدهید تا پیشرفت کند.

زوج هایی که باورهای رشد جنسی دارند می دانند که رابطه جنسی می تواند با گذشت زمان بهبود یابد. در واقع، بسیاری از زوج‌ها گزارش می‌دهند که رابطه جنسی در طول زمان بهبود می‌یابد زیرا آنها درک بهتری از بدن و ترجیحات جنسی یکدیگر پیدا می‌کنند. رضایت جنسی به ویژه برای زنان نیز تا حد زیادی به صمیمیت عاطفی بستگی دارد که مستلزم زمان و اعتماد است. (پیشنهاد می‌شود مطلب سوالات متداول در مورد رابطه جنسی را مطالعه کنید.)

نحوه برقراری ارتباط جنسی را بیاموزید.

افرادی که ذهنیت رشد جنسی دارند در حین رابطه جنسی به صورت دیداری، کلامی و رفتاری بازخورد می دهند. آنها خواسته های جنسی خود را بیان می کنند و در مورد نیاز ها و فانتزی های خود صحبت می کنند. توجه داشته باشید که لازم نیست همه این اطلاعات یکباره افشا شوند، به خصوص اگر باعث شود بیش از حد آسیب پذیر شوید. این کاملاً خوب است که به آرامی خواسته های خود را با ایجاد اعتماد در رابطه خود به اشتراک بگذارید.

گفتگوهای آسیب پذیر داشته باشید.

افرادی که ذهنیت رشد جنسی دارند، از آسیب پذیر بودن نمی ترسند، زیرا از بازخورد و تغییر استقبال می کنند. آن‌ها می‌توانند ناامیدی، ناامنی‌های خود را به شیوه‌ای مهربان اما مستقیم بیان کنند، زیرا اعتماد دارند که می‌توان با این مسائل کار کرد و به آنها رسیدگی کرد. (پیشنهاد می‌شود مقاله چگونه با درد رابطه جنسی کنار بیاییم را مطالعه کنید.)

در صورت نیاز به دنبال کمک باشید.

افراد دارای رشد جنسی مایلند در صورت نیاز به دنبال کمک باشند زیرا می دانند که مشکلات کمی دائمی هستند و درمان های موثر برای رفع مشکل وجود دارد. در مقابل، افرادی که باورهای سرنوشت جنسی دارند، بیشتر احتمال دارد که مسائل را انکار کنند. (در هر حال، اگر فکر می کنید هیچ چیز نمی تواند تغییر کند، چه فایده ای دارد.) نکته این است که در صورت نیاز، در استفاده از سکس تراپی یا مشاوره جنسی تردید نکنید. راه حل های بسیاری برای کسانی که به اندازه کافی با انگیزه و شجاع هستند وجود دارد.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها