7 راه سالم برای بهبود میل جنسی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

7 راه سالم برای بهبود میل جنسی

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • میل جنسی کم، شایع ترین مشکل جنسی است که امروزه توسط بسیاری از جوامع گزارش شده است.
  • درمان کاهش میل جنسی به علت آن بستگی دارد. برخی بر عوامل پزشکی تمرکز می کنند در حالی که برخی دیگر به سبک زندگی و پویایی روابط می پردازند.
  • بهترین راه برای بهبود کیفیت رابطه جنسی با شریک زندگی، تمرکز بر ارتباطات جنسی است.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – رابطه جنسی تقریباً با تمام جنبه های سلامت روانی و جسمی ما مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که رابطه جنسی سلامت روانی، جسمی و حتی طول عمر را بهبود می بخشد. اگرچه رابطه جنسی نمی تواند یک رابطه از بین رفته را برطرف کند، اما تحقیقات نشان می دهد که صمیمیت عاطفی را افزایش می دهد و به شرکای زندگی اجازه می دهد تا کاستی های یکدیگر را بهتر تحمل کنند.

با این حال، امروزه بسیاری از جوامع کمتر از همیشه رابطه جنسی دارند یا حداقل در مقایسه با میزانی که 20 سال پیش داشتند، کم تر شده است. “رکود جنسی” کنونی (که توسط رسانه های عمومی برچسب زده شده است) احتمالاً دلایل زیادی دارد. ما می دانیم که رابطه جنسی برای ما و رابطه ما خوب است، اما چگونه می توانیم خودمان را به داشتن آن بیشتر علاقه مند کنیم؟

بسیاری از افرادی که برای مشاوره جنسی یا سکس تراپی به کلینیک آوان مراجعه می کنند، از کاهش میل جنسی خود می گویند. این شایع ترین مشکل جنسی گزارش شده توسط زنان و از نگرانی های اصلی گزارش شده توسط مردان می باشد. جای تعجب نیست که انبوهی از ترکیبات تقویت‌کننده جنسی تنظیم‌نشده که نویدبخش نعوظ طولانی‌تر و افزایش میل جنسی هستند را اکنون می‌توان برای خرید در فروشگاه‌ها و در سراسر اینترنت یافت.

مانند بسیاری از انواع اختلالات جنسی، مانع بهبود میل جنسی فقدان گزینه‌های درمانی مؤثر نیست. بلکه این است که افراد از صحبت کردن در مورد این موضوع با پزشک یا شریک زندگی خود خجالت می‌کشند. آنها فاقد آگاهی و آموزش در مورد این موضوع هستند و در نتیجه احساس شرم می کنند.

در ادامه مطلب هفت راه موثر برای رفع میل جنسی کم آورده شده است. برخی از این رویکردها به عوامل فیزیولوژیکی می پردازند، برخی به مسائل روانی و برخی دیگر به پویایی روابط می پردازند. رویکردی که برای شما بهترین کارکرد را دارد به عواملی بستگی دارد که بیشتر به شما مربوط هستند.

روی داشتن رابطه جنسی بهتر و لذت بخش تر تمرکز کنید. یکی از بهترین عوامل پیش‌بینی‌کننده میل جنسی، کیفیت تجربه رابطه جنسی قبلی ما می باشد. به عبارت ساده، هیچ کس هوس رابطه جنسی بد ندارد. بهترین راه برای بهبود کیفیت رابطه جنسی تمرکز بر ارتباطات جنسی است. بدن خود را بشناسید و آنچه را که برای شما حس خوبی دارد را پیدا کنید و آن را به شریک زندگی خود توضیح دهید. مطالعات نشان می‌دهد زوج‌هایی که هر ماه از یک حالت (پوزیشن) یا تکنیک جدید استفاده می‌کنند، نسبت به زوج‌هایی که کمتر این کار را انجام می‌دهند، رضایت جنسی بالاتری دارند. بنابراین مبتکر باشید و به دنبال تازگی باشید.

به احساس گناه و شرم جنسی رسیدگی کنید. بسیاری از مردم در فرهنگی بزرگ شده‌اند که در محاصره پیام‌هایی مبنی بر اینکه رابطه جنسی، خودارضایی و لذت جنسی ذاتاً گناه هستند، قرار داشتند. به آنها آموزش داده شد که بدن و بخصوص اندام تناسلی آنها شرم آور است. به آنها آموزش داده شد که رابطه جنسی در خدمت یک هدف یعنی تولید مثل می باشد و هر دلیل دیگری برای رابطه جنسی، مانند لذت، اشتباه است. متأسفانه، چنین باورهایی می تواند باعث شود تا ذهن افراد میل جنسی را با گناه مرتبط سازد و کاهش میل جنسی در فرد تقویت شود. اگر در رها کردن چنین پیام‌هایی مشکل دارید، با یک مشاور سلامت روان صحبت کنید.

در مورد داروهایی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید. مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) دسته ای از داروهایی هستند که اغلب برای درمان اضطراب و درمان افسردگی تجویز می شوند. اگرچه این داروها می توانند عمیقا مفید باشند، اما اغلب میل جنسی را کاهش می دهند. این عارضه جانبی اغلب پس از چند ماه بهبود می یابد، اما اگر به درمان ادامه می دهید، با پزشک خود در مورد داروهای جایگزین بدون اثرات کاهش دهنده میل جنسی (که وجود دارند) صحبت کنید.

خواب با کیفیت و زمان استراحت بیشتری به خود بدهید. تحقیقات نشان می دهد که ارگاسم کیفیت خواب را در بیش از 90 درصد افراد بهبود می بخشد. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که هر چه استراحت بهتری داشته باشید، بیشتر تمایل به رابطه جنسی دارید. بنابراین، به کیفیت خواب خود اهمیت دهید و برای افزایش میل جنسی سعی کنید استراحت خود را در اولویت قرار دهید. با رفتن به رختخواب در یک زمان ثابت، خوابیدن در اتاقی تاریک و محدود کردن الکل و تکنولوژی (مانند تلفن همراه و شبکه های اجتماعی) قبل از خواب، بهداشت خواب را به خوبی رعایت کنید. (پیشنهاد می شود مطلب “تعویق در زمان خواب چگونه زندگی شما را عقب نگه می دارد؟” را مطالعه کنید.)

برای ایجاد احساس برابری در رابطه خود تلاش کنید. یک مطالعه جدید در مجله تحقیقات جنسی نشان می دهد که برابری روابط یک پیش بینی کننده مهم میل جنسی زنان است. تا جایی که می توانید مسئولیت ها را با شریک زندگی خود تقسیم کنید. مسئولیت و سختی هایی را که برای مدیریت یک خانواده، از جمله پرورش کودکان، متحمل می شوید را بپذیرید. در مورد اینکه چه کسی چه کاری و چه زمانی را به عهده می گیرد صحبت کنید. برای همه کارهایی که شریک زندگی تان انجام می دهد قدردانی کنید و مطمئن شوید که او هم همین کار را می کند.

ساخت تصویر ذهنی از بدن خود. ساخت تصویری ضعیف از بدن در ذهن خود، می تواند به راحتی میل جنسی را تضعیف کند. ما هر روزه توسط تصاویری از بدن‌های کاملاً متناسب در رسانه ها و شبکه های اجتماعی بمباران می‌شویم که ما را وسوسه می‌کنند تا خودمان را مقایسه کنیم. توجه داشته باشید که آن تصاویر دارای ایربراش هستند و اغلب واقعی نیستند. قدر قابلیت های باورنکردنی را که بدن شما قادر به انجام آنهاست بدانید. شما مجبور نیستید همه جنبه های آن را دوست داشته باشید، بلکه هدف خود را بر روی شفقت به خود و پذیرش قرار دهید.

درک خود را تغییر دهید. فیلم‌ها و رسانه‌ها به ما می‌آموزند که زوج‌های شاد همیشه می‌خواهند لباس‌های یکدیگر را پاره کنند. با این حال، واقعیت این است که میل جنسی اغلب بیشتر واکنشی است و خودجوش نیست. این بدان معنی است که تجربه ذهنی برانگیختگی جنسی اغلب پس از اینکه بدن فرد شروع به نشان دادن علائم فیزیولوژیکی میل جنسی کرد، به وجود می آید. کمی شبیه به باشگاه رفتن است: در ابتدا، برای شروع کمی فشار ذهنی لازم است. با این حال، هنگامی که درحال ورزش کردن هستید، شما احساس خوبی می کنید و خوشحال هستید که تلاش کرده اید. فشار ذهنی را در ابتدا به عنوان نشانه ای از عدم علاقه خود تعبیر نکنید. گاهی اوقات این فشار ذهنی به این معنی است که به خودتان زمان بدهید و اطمینان پیدا کنید که به هدف خود خواهید رسید.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

وقتی میل جنسی مرد زندگی شما کم می شود.

به چالش کشیدن ارگاسم و توسعه ذهن آگاهی جنسی

3 روش استفاده از تاب آوری جنسی برای غلبه بر چالش های جنسی

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها