7 عادت فکری افراد امیدوار - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

7 عادت فکری افراد امیدوار

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • افراد امیدوار دید مثبتی دارند و دارای پشتکار می‌باشند.
  • آنها اهداف کوچک و بزرگی را تعیین می کنند و اطراف خود را با افراد مثبت احاطه می کنند.
  • افراد امیدوار روی زمان حال تمرکز می کنند و اعتماد به نفس دارند. آنها خود اندیش و سپاسگزار هستند.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – ما امید را به عنوان احساسی مثبت برای رشد و ترقی می‌شناسیم. امید که در میان تمام احساسات مثبت منحصر به فرد است، نیازمند درجاتی از ناهماهنگی، دشواری، منفی گرایی یا عدم اطمینان است تا شعله ور شود. اگر چیزی وجود نداشته باشد که اشتباه نباشد، ما به امید نیاز نداریم.

در مطالعه افراد پُر امید و کم امید، الگوی جالبی در مورد تفاوت بین دو گروه در مورد عادات فکری آنها پدیدار شد. افکار از الگوهایی پیروی می کنند که نتایجی از ثبات را نشان می دهند. مردم امیدوارند که بهزیستی جسمی و روانی پایدارتری داشته باشند. آنها همچنین تمایل به زندگی طولانی تر و شادتر دارند. آنچه ما در مورد افراد پر امید در مقایسه با همتایان کم امید خود می دانیم این است که آنها دنیا را متفاوت می بینند و به آن پاسخ می دهند. آنها از افکار خود برای تمرکز بر آنچه می توانند کنترل کنند استفاده می کنند. اگر می خواهید مانند یک فرد پر امید شروع به فکر کردن کنید، در این مطلب روش هایی وجود دارد که نشان می دهدعادات فکری آنها متفاوت است.

افراد امیدوار دیدگاه مثبتی دارند.

افرادی که امید بالایی دارند برای چشم اندازی مثبت تلاش می کنند. آنها نیمه پر لیوان را می بینند نه نیمه خالی و مهم نیست که زندگی چه چالش هایی را بر سر راه آنها قرار می دهد، آنها تلاش می کنند راهی برای نزدیک شدن به اهداف و چشم انداز های خود پیدا کنند. این نگرش مثبت یکی از جنبه هایی است که به چنین افرادی اجازه می دهد تا در زندگی موفق باشند. آنها اجازه نمی دهند که شرایط پاسخ هیجانی آنها را ایجاد کند. افراد امیدوار علاوه بر داشتن چشم‌انداز مثبت، حل‌کننده‌های خلاقی نیز هستند. وقتی با چالشی روبرو می شوند، به راحتی تسلیم نمی شوند و در عوض، راه‌حل‌های خلاقانه‌ای ارائه می‌کنند که به آنها کمک می‌کند بر موانع سر راه خود غلبه کنند. مثبت اندیشی به خلاقیت کمک می کند و خلاق بودن، مثبت بودن را تغذیه می کند. آنها به گذشته نمی پردازند و در عوض، آنها انرژی خلاق خود را برای آینده سرمایه گذاری می کنند. آنها خوبی ها را شکار می کنند. (پیشنهاد می شود مقاله چرا تجسم اهداف و رویاهایتان کارساز نیست را مطالعه کنید.)

افراد امیدوار پایدار هستند.

سطح امید ما می تواند تأثیر عمیقی بر زندگی ما داشته باشد، بنابراین مهم است که درک کنیم که افراد امیدوار دارای شور و اشتیاقی می‌باشند که انرژی آنها را تأمین می کند. زمینه ای که این اشتیاق را پویا می کند این است که درجه ای از پشتکار، پیگیری و سخاوت محض آن را همراهی می کند. آنها به آینده خود خوشبین هستند و به احتمالات اعتقاد دارند. آنها چالش‌ها را فرصت‌هایی برای رشد و یادگیری می‌دانند نه موانعی غیرقابل عبور. این نوع دنبال کردن اشتیاق و پشتکار، کلید موفقیت بسیاری از افراد با امید است. آنها نه تنها از شکست‌ها باز می‌گردند، بلکه به نظر می‌رسد که به جلو می‌روند و با وجود موانع و چالش‌ها به راه خود ادامه می‌دهند. آنها بر این باورند که وقتی کاری را انجام دهند، احتمالات می توانند اتفاق بیفتند. (پیشنهاد می شود مطلب 2 نگرشی که برای خودشکوفایی باید پشت سر بگذارید را مطالعه کنید.)

افراد امیدوار اهدافی را تعیین می کنند و برای رسیدن به آنها تلاش می کنند.

تعیین هدف به اندازه اقدامی که برای دستیابی به اهداف خود انجام می دهید مهم است و افراد امیدوار هر دو را انجام می دهند. آنها می دانند که بدون هدف مشخص، به راحتی می توان تمرکز را از دست داد. آنها اجازه نمی دهند زندگی برای آنها تصمیم بگیرد، آنها فعالانه تصمیم می گیرند، اهداف تعیین می کنند و برای پیشبرد زندگی خود اقدام می کنند. چه یک رویای بزرگ باشد چه یک هدف کوچک، افراد امیدوار معمولاً برای رسیدن به آن تلاش می کنند. علاوه بر این، آنها معمولاً اهداف خود را تجسم می کنند و شرایطی را ایجاد می کنند که خود را برای موفقیت آماده می کنند. یکی از راه های انجام این کار از طریق اهداف خُرد است. یک هدف خرد از دوره های زمانی کوتاهی استفاده می کند که اهداف معقولی را برای دستیابی به آنها تعیین می کند. ارسال سه ایمیل در 15 دقیقه آینده یا تهیه ناهار در 20 دقیقه آینده نمونه‌هایی از اهداف خرد هستند. تعیین اهداف، اقدام، و آماده سازی خود برای موفقیت، یک مارپیچ رو به بالا از تعامل و موفقیت ایجاد می کند. (پیشنهاد می شود مقاله چرا تجسم اهداف و رویاهایتان کارساز نیست را مطالعه کنید.)

افراد امیدوار کسانی هستند که اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کرده اند.

این یکی از راه هایی است که آنها به حفظ ذهنیت مثبت خود کمک می کنند. این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند مشکلات، منفی گرایی یا چالش های دیگران را تحمل کنند. این بدان معناست که آنها تمایل دارند زمان بیشتری را صرف معاشرت با افرادی کنند که نگرش خوش بینانه و فعالانه دارند. در حالی که خود را از مخالفان یا افرادی که دیدگاه بدبینانه تری دارند مسدود نمی کنند، اما افراد دارای امید تعادل را حفظ می کنند. آنها به خود اجازه نمی دهند که تحت تاثیر منفی گرایی دیگران یا دنیای پیرامون خود قرار گیرند. دانستن دیدگاه های مختلف به آن ها این امکان را می دهد که برنامه واقع بینانه‌ای را پرورش دهند. از آنجایی که آنها دیدگاه های متعدد و گاه دشواری دارند، دلسوز هستند. آنها به دیگران اهمیت می دهند و می خواهند کمک کنند تا دنیا برای همه جای بهتری شود.

افراد امیدوار روی زمان حال تمرکز می کنند.

افراد امیدوار روی گزینه ای که در مقابلشان است تمرکز می کنند. آنها به گذشته نمی پردازند و نگران آینده نیستند. درعوض، آنها بر آنچه در حال حاضر اتفاق می‌افتد متمرکز می‌مانند. این به آنها اجازه می دهد تا مثبت بمانند و در جهت اهداف خود اقدام کنند. علاوه بر این، افراد امیدوار همیشه در حال یادگیری هستند. آنها دائماً در تلاش هستند تا خود و مهارت های خود را بهبود بخشند. این به آن‌ها کمک می‌کند حس امیدواری خود را حفظ کنند، زیرا می‌دانند که همیشه می‌توانند بهتر شوند و زمانی که در حال یادگیری هستند باید در زمان حال باشند. یکی از عناصر مهم در زندگی یک فرد امیدوار، تعادل است. آنها هم راضی هستند و هم آماده رشد هستند. در نهایت، افراد امیدوار به خاطر داشته هایی که دارند سپاسگزار هستند. سپاسگزاری آنها را در لحظه و مستقر نگه می دارد. آنها تشخیص می دهند که اگرچه ممکن است همه امکاناتی را که می خواهند نداشته باشند، اما هنوز به اندازه کافی خوش شانس هستند که امکانات خوبی در زندگی خود دارند. (پیشنهاد می شود مقاله پاکسازی آوارهای عاطفی را مطالعه کنید.)

افراد امیدوار اعتماد به نفس دارند.

در حالی که باور به خود مهم است، افراد امیدوار می توانند خود را نیز ببخشند. این یک ترکیب منحصر به فرد است زیرا این نوع اعتماد به شما امکان می دهد کامل نباشید، تغییراتی ایجاد کنید و دیگران را ببخشید. همچنین به این معنی است که آنها مایلند برای حمایت از رشد خود ریسک های معقولی را انجام دهند. اگرچه آنها به خود و توانایی های خود ایمان دارند، اما با وقت و منابع خود سخاوتمند هستند و پیروزی های کوچک را جشن می گیرند تا پرتلاش و با انگیزه بمانند. (پیشنهاد می شود مقاله 5 نکته برای افزایش اعتماد به نفس را مطالعه کنید.)

افراد امیدوار به خود فکر می کنند.

افراد امیدوار نسبت به سایر افراد سپاسگزار هستند و در مورد خوشبختی زندگی خود تأمل کنند. از آنجایی که قدردانی همیشه برای چیزی است که اتفاق افتاده است، این روند طبیعی به آنها اجازه می دهد تا دنیا را از دریچه سپاسگزاری ببینند. با توجه به افکار و عواطف خود، آنها همچنین تمایل به اعتماد و سخاوتمندی دارند و معتقدند که اکثر مردم خوش قلب هستند. افراد امیدوار می دانند که شکست اجتناب ناپذیر است و مهم است که از آن تجربیات درس بگیریم و با حرکت مثبت به جلو حرکت کنیم. اینجاست که ظرفیت آن‌ها برای تأمل در خود بسیار ارزشمند است. درس گرفتن از اشتباهات به معنای تلقی شکست به عنوان فرصتی برای رشد است نه معیاری برای سنجش ارزش خود. (پیشنهاد می شود مطلب 3 نشانه برای تغییر سبک زندگی را مطالعه کنید.)

امیدوار بودن ویژگی افراد موفق، سالم و سرزنده است. اگر داشتن امید بیشتر جذاب است، پس فکر کردن، عمل کردن و احساس کردن مانند افراد امیدوار راهی برای پیشرفت است. برای بالا بردن عادات فکری خود یکی از این هفت مورد را انتخاب کنید و آن را به تمرکز هر روز هفته برای خود تبدیل کنید. هر روز یکی از هفت عادت را انتخاب کنید و تمرین کنید، طوری رفتار کنید که انگار از قبل امیدوار بودید. این یکی از ساده ترین راه ها برای تغییر عادات فکری و آوردن امید بیشتر به زندگی شماست.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی