7 نشانه ازدواج ناموفق و راهکار آن - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

7 نشانه ازدواج ناموفق و راهکار آن

فهرست مطالب

7 نشانه ازدواج ناموفق و راهکار آن

همه ازدواج‌ها فراز و نشیب‌های خود را دارند، اما اگر ازدواج شما شروع به آسیب رساندن به سلامت روحی و جسمی شما کرده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که بررسی کنید که آیا ازدواج شما اشتباه بوده یا خیر. اگر فردی در هر رابطه طولانی‌مدتی که در آن نیازهایش به‌شدت برآورده نمی‌شود، باقی بماند، علائمی از اضطراب یا افسردگی را تجربه خواهد کرد.

افرادی که در ازدواج ناموفق به سر می‌برند، علائم را متفاوت نشان می‌دهند، اضطراب می‌تواند به‌صورت مشکلات گوارشی، سنگینی در قفسه سینه یا تپش قلب ظاهر شود، درحالی‌که افسردگی می‌تواند منجر به افزایش وزن یا بی‌حالی غیرقابل توضیح شود. درحالی‌که همه روابط به تکه‌های سختی می‌رسند، تجربه این احساسات و علائم فیزیکی آن‌ها در مدت‌زمان طولانی ممکن است نشانه‌ای از اشتباه بودن چیزی بزرگ‌تر باشد.

برای مشاوره روانشناسی رزرو وقت یا می توانید از طریق تماس ارسال پیام در واتس اپ : 09900064001

نشانه‌های ازدواج ناموفق یا شکست خورده

نشانه‌های ازدواج ناموفق یا غیر موفق در هر ازدواجی متفاوت است، اما چند نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد یک رابطه ناسالم است.

نسبت به شریک زندگی خود احساس تحقیر می‌کنید

این احساس شدید نفرت یا انزجار با آزار دادن به رفتارهای خاص در موقعیت‌های خاص متفاوت است. اغلب شامل چشم درهم زدن و هق‌هق کردن در مکالمه و نادیده گرفتن یا بی‌اعتبار کردن تقریباً همه‌چیزهایی است که طرف مقابل می‌گوید.

اگرچه ممکن است احساس کنید که تحقیر سزاوار است. به خصوص، اگر مثلاً همسرتان رابطه نامشروع داشته باشد. اگر درنهایت به آن توجه نشود، می‌تواند یک قاتل رابطه باشد. زوج‌هایی که به‌طور مداوم نسبت به یکدیگر تحقیر می‌کنند، احتمال کمی برای ترمیم موفقیت‌آمیز رابطه‌شان دارند، مگر اینکه بتوانند آن را تشخیص دهند و الگو را تغییر دهند.

اگر نمی‌توانید ویژگی‌های خوبی را که شریک زندگی‌تان دارد، مستقل از کشمکش‌های زناشویی‌تان همچون خوبی هایش، خانواده و کارش یا موارد دیگر را ببینید، در این صورت ممکن است به نقطه‌ی بی‌بازگشتی رسیده باشید.

برای برون رفت از مشکلات از خدمات مشاوره طلاق کلینک روانشناسی آوان استفاده کنید

شریک زندگی شما باعث می‌شود نسبت به خودتان احساس بدی داشته باشید

روانشناسانی که برای سال‌ها روابط عاطفی را بررسی کرده اند، بیان می‌کنند که باید پنج تعامل مثبت برای هر یک از تعاملات منفی در روابط سالم وجود داشته باشد.

با شریک عاطفی خود در مورد مسائلی که مستقیماً توسط رفتار او ایجاد می‌شود، روبرو شوید، به خصوص اگر این رفتار مستلزم انتقاد شدید، نام بردن یا به حداقل رساندن احساسات یا تجربیات شما باشد. یک درخواست واضح و قاطعانه برای توقف آن ارائه دهید. اگر اینطور نیست، این نشانه آشکاری است که ازدواج شما یک ازدواج ناموفق است.

شما احساس می‌کنید تحت کنترل شریک زندگی خود هستید

در یک رابطه سالم، هر دو طرف باید توانایی تأثیرگذاری بر دیدگاه طرف مقابل را داشته باشند و هر یک از طرفین باید با خیال راحت به تأثیر دیگران باز باشند. شریک زندگی شما باید بتواند به شما کمک کند تا مسائل را از دیدگاه او ببینید و سپس شما باید این آزادی را داشته باشید که موقعیت خود را تغییر دهید یا حفظ کنید و برعکس. اگر همسرتان گزینه‌های شما را محدود می‌کند یا انتخاب‌های شما را دست‌کاری می‌کند، این نشانه‌ای است که او شما را برابر نمی‌داند.

اگر شرایط مشاوره حضوری با روانشناس را ندارید میتوانید از خدمات مشاوره روانشناسی تلفنی آوان استفاده کنید

این کنترل می‌تواند آشکار باشد و به شکل محدود کردن دسترسی به امور مالی یا اطلاعات مالی، درخواست برای دسترسی به تلفن یا ارتباطات شخصی، تصمیم‌گیری در مورد اینکه با چه کسی می‌توانید یا نمی‌توانید صحبت کنید، و مسدود کردن فرصت‌ها (مثلاً امتناع از قبول مسئولیت) باشد). همچنین می‌تواند ظریف‌تر باشد، زیرا ممکن است دائماً شما را حدس بزنند یا نشان دهند که برای مدیریت سرمایه‌گذاری‌های جدیدی که می‌خواهید انجام دهید آماده و کامل نیستید.

شما فقط برای به حداقل رساندن تأثیرات منفی بر خانواده خود می‌مانید

این طبیعی است که به این فکر کنید که دیگران چگونه به انتخاب شما پاسخ می‌دهند، اما نباید در بالای فهرست چیزهایی باشد که شما را در آنجا نگه می‌دارد. اگر برای به حداقل رساندن تأثیرات منفی بر خانواده، فرزندان یا حتی شریک زندگی‌تان در ازدواجتان می‌مانید، به‌خوبی از خودتان مراقبت نمی‌کنید و این می‌تواند به‌گونه‌ای ظاهر شود که می‌تواند برای کسانی که دارید حتی دردناک‌تر باشد.

شما به‌طور کامل بحث را متوقف کرده اید

تعارض در هر رابطه‌ای سخت است و اگر دائماً اتفاق بیفتد، می‌تواند عوارض روحی و جسمی بالایی داشته باشد. اما همچنین می‌تواند فرصتی برای بیان ناامیدی‌هایی باشد که نیاز به اصلاح دارند، و به شیوه‌ی خودش نشان دهد که هر دو طرف هنوز به‌اندازه‌ی کافی تلاش می‌کنند تا همه چیز را حل کنند. اگر کاملاً از درگیری اجتناب می‌کنید زیرا می‌ترسید شریک زندگی تان چگونه مشاجرات را مدیریت می‌کند یا فکر نمی‌کنید ارزش انرژی دادن را دارد، این می‌تواند نشانه ای باشد که ازدواج ناموفق است.

زبان بدن شما بی علاقگی را نشان می‌دهد

روشی که ما بدون کلام صحبت می‌کنیم نیز می‌تواند حاوی تعداد زیادی باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که زوج ها هنوز هم می‌توانند نسبت به یکدیگر مهربان باشند، حتی زمانی که در مورد مسائل دشوار بحث می‌شود. اگر زوج‌ها هنوز به‌تنهایی به سمت یکدیگر برگردند، در مجاورت یکدیگر بنشینند، یا بدون اینکه به یکدیگر هدایت شوند، با یکدیگر صحبت کنند، این می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که هنوز تمایلی برای ارتباط وجود دارد.

به همین ترتیب، اگر یکی از افراد اشک‌آلود شود و دیگری برای آرامش دست، زانو یا شانه او را نوازش کند، نشان می‌دهد که او هنوز تحت تأثیر احساسات شریک زندگی خود است. با این حال، اگر زوجی هنگام صحبت بدن خود را از یکدیگر دور کنند یا زمانی که شریک زندگی‌شان لحظات سختی را تجربه می‌کند، دستشان را دراز نمی‌کنند، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که دیگر روی رابطه تمرکز نکرده‌اند.

ازدواج ناموفق

عدم صمیمیت

فقدان صمیمیت ممکن است نشانه ای از ازدواج ناموفق باشد، اما مهم است که بدانیم ممکن است دلایل دیگری برای این اتفاق وجود داشته باشد که صرفاً پایان یک رابطه نیست. فقدان صمیمیت می‌تواند ناشی از کمبود میل جنسی باشد. برخی از افراد در مقاطع مختلف سنی خود کاهش میل جنسی خود را تجربه می‌کنند. دلایل پشت سر آن‌ها بسیار و متنوع است.

نگرانی‌های مالی، استرس در محل کار، نارضایتی از ظاهر فیزیکی خود و در نتیجه جذابیت جنسی، یا خستگی بیش از حد، یا تغییرات هورمونی در مقاطع خاص، همگی می‌توانند دلایلی باشند که باعث می‌شود دفعات رابطه جنسی در طول دوران ازدواج کاهش یابد.

با این حال، رابطه جنسی و صمیمیت لزوماً یکسان نیستند. فقط لمس کردن یکدیگر یا در آغوش گرفتن یکدیگر به گونه ای که نشان دهنده عشق و محبت باشد، ممکن است بیان صمیمیت باشد. دست گرفتن هنگام پیاده‌روی، ماساژ دادن گردن و شانه‌های همسرتان درحالی‌که پشت سر او راه می‌روید، یا به‌سادگی در آغوش گرفتن جلوی تلویزیون می‌تواند به همان اندازه صمیمی‌تر از داشتن رابطه جنسی کامل باشد.

کلمه کلیدی در اینجا اتصال است. بسیاری از زوج ها می‌توانند به ندرت رابطه جنسی داشته باشند. گاهی اوقات هر چند ماه یکبار یا بیشتر، اما این لزوماً نشانه ای از شکست ازدواج آن‌ها نیست. اگر هر دو طرف از ارضای نیازهایشان در آن زمینه راحت باشند، مشکلی وجود ندارد. اگر نیازهای یکی از طرفین هرگز برآورده نمی‌شود، آنگاه آن‌ها باید در بیان اینکه احساس دوست‌نداشتن و ناخواسته بودن دارند احساس راحتی کنند. اگر آن‌ها موفق به انجام این کار نشدند و فقدان صمیمیت که درک می‌کنند ادامه یابد، منجر به احساس طرد شدن و نشانه ای از ازدواج ناموفق می‌شود.

اگر در یک ازدواج ناموفق هستید چه باید کرد؟

اگر در یک ازدواج ناموفق هستید چه باید کرد؟

درک این موضوع که ازدواج شما دیگر آن چیزی نیست که قبلاً بود، می‌تواند غافلگیرکننده باشد. در اینجا چند راه برای شروع حرکت روبه‌جلو آورده شده است. برای جلوگیری از ازدواج ناموفق

برای مشاوره روانشناسی رزرو وقت یا می توانید از طریق تماس ارسال پیام در واتس اپ : 09900064001

با شریک خود برای درست کردن ازدواجتان کار کنید

بیشتر اوقات، بزرگ‌ترین تفاوت بین یک آشتی یا یک نقطه پایانی، تمایل زوج برای حل مشکلاتشان است. تغییرات شدید در یک رابطه اغلب نتیجه بسیاری از تغییرات کوچک است. مثلاً سلام کردن با یکدیگر با تماس چشمی در ابتدا و انتهای هر روز به جای اجتناب از یکدیگر. این تغییرات می‌توانند دنیای متفاوتی ایجاد کنند، اما نیاز به تلاش هماهنگ دارند. اگر یک یا هر دو عضو زوج به انجام کار علاقه‌ای ندارند، احتمالاً علاقه‌ای به حفظ رابطه ندارند.

به دنبال یک کمک بیرونی باشید

خبر خوب: لازم نیست به‌تنهایی این کار را انجام دهید! مشاوره زوجین می‌تواند به افراد در رابطه کمک کند تا بهتر ارتباط برقرار کنند و مشکلات را حل کنند. همیشه به دنبال کمک باشید، که می‌تواند از راه‌های مختلفی باشد: درمانگر، مربی، رهبر معنوی، مربی زندگی، و خانواده یا دوستان در روابطی که از نظر شما قوی هستند.

ما ارائه‌دهنده خدمات روانشناسی هستیم. می‌توانید با شماره تلفن تماس قرار داده‌شده در پایین همین صفحه، در واتساپ با ما در ارتباط باشید و نوبت خود را رزرو کنید تا با کمک یک روانشناس حرفه‌ای مشکلات خود و شریک عاطفی تان را بهبود داده و از یک نقطه غیرقابل‌بازگشت، به نقطه‌ای برگردید که همه چیز قابل حل است.

نتیجه‌گیری و پایان

نگاه مردان و زنان به روابط متفاوت است. اگر از 100 نفر خواسته شود نظر خود را در مورد آنچه که یک ازدواج موفق و شاد را تعریف می‌کند، ارائه دهند، این احتمال وجود دارد که همه آن‌ها بر اساس تجربیات پیشینه خود دیدگاه‌های متفاوتی ارائه دهند. مقدار زیادی تعصب شخصی وجود دارد که در تعریف فرد از ازدواج شاد و برداشت‌هایی که از آن می‌کند، وارد می‌شود.

برای پیشگیری از یک ازدواج ناموفق از خدمات مرکز مشاوره ازدواج آوان استفاده کنید

کسانی هستند که در یک دیدگاه ساده‌تر نشان می‌دهند که نشانه‌های یک ازدواج ناموفق به‌سادگی کسانی هستند که فقدان چیزهایی دارند که ازدواج را خوشبخت می‌کند. باز هم، این یک دیدگاه ذهنی است و می‌تواند از فردی به فرد دیگر و خانواده به خانواده متفاوت باشد.

ما در این مقاله به ویژگی‌های یک ازدواج ناموفق و ناخوشایند پرداختیم. با این حال در نظر داشته باشید، اکثر چالش ها قابل حل هستند. می‌توانید با متخصصین حرفه‌ای ما در زمینه روانشناسی و مشاوره جلسه داشته باشید تا به یک نتیجه درست برسید. از اینکه تا اینجا با ما همراه بوده اید متشکریم.

5/5 - (2 امتیاز)
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها