7 نشانه تغییر مثبت زندگی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

7 نشانه تغییر مثبت زندگی

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • رشد فردی اغلب می تواند مانند یک تجربه‌ای ناملموس باشد که شناسایی و پذیرش آن دشوار است.
  • اغلب هیچ معیار واضحی وجود ندارد که مشخص کند فرد در حال تغییر زندگی خود به روش های معنادار است یا خیر.
  • داشتن نشانه های واضح از تغییر مثبت زندگی می تواند ارزش اساسی در سفر برای بهبودی داشته باشد.
  • علائم تغییرات مثبت زندگی می تواند شامل تفکر، احساسات، فیزیولوژی، زبان بدن و… باشد.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – بسیاری از ما زمان، انرژی و پول زیادی را صرف تبدیل شدن به بهترین نسخه از خود می کنیم. این تلاش ها در صنعت خودیاری که بیش از 13 میلیارد دلار در سال تولید دآمد می کند منعکس می شود. ما در تلاش هستیم تا بارهای گذشته را رها کنیم، طرز تفکر خود را تغییر دهیم، زندگی عاطفی خود را متحول کنیم، رفتار متفاوتی داشته باشیم، یا شیوه های تعامل خود را با دیگران تغییر دهیم. برای دستیابی به این اهداف، ما به دنبال روان درمانی، یادگیری مهارتهای زندگی، کتاب، سمینار، پادکست و موارد دیگر هستیم.

رشد فردی اغلب می تواند مانند یک تجربه نا ملموس باشد که شناسایی و پذیرش آن دشوار است. اغلب هیچ معیار واضح یا مشخصی وجود ندارد که نشان دهد، آیا ما در حال تغییر زندگی خود به روش های واقعی و معنادار هستیم یا خیر. رشد فردی را با آمادگی جسمانی مقایسه کنید، جایی که بهبود در سلامتی شما می تواند به طور عینی اندازه گیری شود: به عنوان مثال، تغییرات در وزن بدن، قدرت عضلانی، درصد چربی بدن، کلسترول، ضربان قلب و بسیاری از پارامترهای مهم دیگر.

با این حال، داشتن نشانه های واضح و مشخص از تغییر مثبت زندگی می تواند ارزش اساسی در سفر خودسازی شما داشته باشد. نشانه ها می توانند تمام تلاش قابل توجهی را که برای تغییر زندگی خود اختصاص داده اید تأیید کنند. دوم، نشانه‌های تغییرات مثبت می‌توانند الهام‌بخش باشند و انگیزه بیشتری برای ادامه دادن با هدف رسیدن به بهترین نسخه از خودتان باشد. در نهایت، دیدن این نشانه‌ها می‌تواند با امیدوار کردن شما به فردی که می‌خواهید باشید، ایجاد احساس غرور و موفقیت و تقویت اعتماد به نفس و احساس کنترل بر زندگی‌تان، تأثیر مثبتی بر رشد فردی شما داشته باشد.

7 نشانه تغییر مثبت زندگی

نشانه‌های زیر می‌توانند به شما کمک کنند تا مفهوم گاه مبهم تغییر مثبت زندگی را درک کنید و آن را به درکی ملموس‌تر تبدیل کنید.

فكر كردن

شاید اولین نشانه ای که متوجه می شوید تفاوت در کیفیت و کمیت تفکر شما باشد. افکار شما مثبت تر، دلگرم کننده تر و حمایت کننده تر هستند. شما تغییر از نیمه خالی لیوان به نیمه پر لیوان و از مکانی تاریک به مکانی روشن تر را مشاهده می کنید.

علاوه بر این، ممکن است متوجه شوید که ذهن شما شفاف تر از درهم ریختگی گذشته عمل می‌کند. شما همچنین تمایل به وسواس و نشخوار فکری کمتری دارید. با این تغییر، کمتر دچار شک و نگرانی می‌شوید و امید و خوش بینی بیشتری احساس می کنید.

احساسات

تغییر قدرتمند دیگری که متوجه آن خواهید شد، ظرفیت احساسات شماست. تغییر مثبت زندگی از احساسات عمدتا منفی (مانند آسیب، غم، ترس، ناامیدی، گناه، شرم) به سمت احساسات عمدتا مثبت (مانند شادی، شادی، هیجان، رضایت) حرکت می‌کند.

فیزیولوژی

تغییر مثبت زندگی در بدن شما بسیار احشایی احساس می شود. در حالی که پیش از این، ممکن است در حالت دائمی فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک (به عنوان مثال، اضطراب، استرس) بوده باشید، اکنون احساس آرامش و نشاط فیزیولوژیکی بیشتری دارید. این علائم فیزیکی شامل ضربان قلب پایین تر، تنفس عمیق تر و یکنواخت تر، عضلات شل شده و عدم افزایش آدرنالین است.

زبان بدن

هنگامی که در موقعیت بدی از زندگی خود قرار می گیرید، بدن شما با زبانی از محافظت در برابر تهدیداتی که در زندگی خود احساس می کنید صحبت می کند (مانند اخم، حالت تهاجمی، چشمان غضب کرده و…). با تغییرات مثبت در زندگی، آن تهدیدات درک شده کاهش می یابد، بنابراین به بدن شما اجازه می دهد تا به زبان باز بودن و پذیرا بودن صحبت کند. شما می توانید در چشمان مردم نگاه کنید، لبخند بزنید، با مردم روبرو شوید و سرزندگی خود را ابراز کنید.

پیام به دیگران

وقتی در جایگاه خوبی نیستید، ممکن است خود را به روی دیگران ببندید، زیرا آنها اغلب به عنوان بخشی از تهدیدی که در زندگی خود احساس می کنید دیده می شوند. اساساً، شما پیام های سردی را ارسال می کنید. وقتی خودتان را به روی دنیایی باز می کنید که از تغییر مثبت زندگی ناشی می شود، پیام های بسیار متفاوتی ارسال می کنید، پیام هایی همراه با صمیمیت، استقبال و خوشامدگویی. به عبارت دیگر، به جای اینکه از مردم عقب نشینی کنید، به آنها متمایل می شوید.

چگونه دیگران به شما پاسخ می دهند

به نوبه خود، وقتی مردم حالت تدافعی شما را احساس می کنند، از ترس نادیده گرفته شدن یا سرزنش شدن به شما نزدیک نمی شوند. به این ترتیب، آنها فاصله خود را از شما حفظ می کنند. اما وقتی پیام‌هایی مبنی بر صراحت می‌فرستید که ناشی از تغییرات مثبت زندگی است، آنها می‌خواهند با شما ارتباط برقرار کنند.

کیفیت روابط شما

هنگامی که افراد در موقعیت خوبی از زندگی خود قرار ندارند، احساس قطع ارتباط و تنهایی می‌تواند بدترین آسیب باشد. در چنین شرایطی، آنها اغلب فاقد دوستان و روابط نزدیک هستند. علاوه بر این، روابطی که آنها دارند رضایت بخش نیست زیرا ارتباط عاطفی کمی وجود دارد.

وقتی تغییرات مثبتی در زندگی ایجاد می‌کنید، از حضور افراد در زندگی خود استقبال می‌کنید و عمیقاً نسبت به آنها احساس مطلوبی خواهید داشت. آنها نیز به نوبه خود در حضور شما احساس امنیت و راحتی می کنند و این احساسات را متقابل می‌کنند و به شما این امکان را می دهند که روابطی با بالاترین کیفیت برقرار کنید که تایید کننده، پرورش دهنده و مغذی باشد.

نتیجه

همانطور که سفر شما به سمت تبدیل شدن به بهترین نسخه از خود پیش می رود، می توانید از این هفت نشانه برای تأیید تلاش های خود و تقویت عزم خود برای ادامه سفر استفاده کنید. با هماهنگ کردن خود با این نشانه‌ها، می‌توانید به خود بگویید: «سفر من چالش‌برانگیز بوده است، اما من به شخصی که می‌خواهم باشم نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شوم و زندگی‌ای را که می‌خواهم انجام دهم.»

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها