9 پیشنهاد برای خودسازی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

9 پیشنهاد برای خودسازی

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • ایجاد شخصیت خوب مستلزم صبر و تمرین است.
  • برخی از ارکان خودسازی عبارتند از دیدگاه برد-برد و نگرش باز.
  • متانت، مهربانی و خودسازی مستمر برای ایجاد شخصیت مطلوب مهم هستند.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – شخصیت مطلوب برای زندگی رضایت بخش ضروری است. برای این منظور 9 رکن خودسازی زیر را در نظر بگیرید.

دیدگاه برد-برد. به دنبال راه هایی باشید تا منافع شخصی خود را با علایق دیگران هماهنگ کنید تا به نتیجه ای دوجانبه و سودمند برسید. این رویکرد به همکاری، منفعت متقابل، روابط بلندمدت حمایتی و سطح بالای اعتماد بستگی دارد و اغلب آنها را تقویت می کند. وقت بگذارید تا بدانید چه چیزی برای طرف مقابل شما برد محسوب می‌شود. گوش دادن دقیق و پرسیدن سؤال از مهارت های مهم برای دستیابی به یک رابطه برد-برد است.

گشاده رویی. مایل باشید ایده‌ها، نظرات و نتیجه‌گیری‌های جدید یا متفاوت را بپذیرید. اگر به ایده یا نظر بهتری برخورد کردید، در مورد تغییر موضع خود در مورد هر موضوعی مثبت باشید. این تمایل به تغییر به معنای بی ثبات بودن نیست. بدانید که شما کامل نیستید و همه ما در حال حاضر دیدگاه های نادرستی داریم. پذیرش و باز بودن بهترین راه برای یادگیری و پیشرفت است. توجه داشته باشید که گشاده رویی نقطه ضعف نیست. (پیشنهاد می‌شود مقاله 4 نکته برای تغییر و ایجاد عادت‌های جدید را مطالعه کنید.)

مدارا. بدانید که از بسیاری جهات همه افراد منحصر به فرد هستند. ما متفاوت از یکدیگر نگاه می کنیم، صحبت می کنیم، جشن می گیریم، عشق می ورزیم، فکر می کنیم، عمل می کنیم و زندگی می کنیم. آرزو کنید واقعاً رفتارها، باورها و آداب مسالمت آمیز دیگران را که با خودتان متفاوت است بپذیرید، حتی اگر شخصاً با آنها موافق نباشید. تصمیم بگیرید که حداقل حقوق دیگران را برای زندگی به هر نحوی که انتخاب می کنند تحمل کنید تا زمانی که شامل خشونت نباشد.

مهربانی. آرزوی مراقبت، سخاوتمندی و کمک به دیگران را داشته باشید، حتی زمانی که نیازی به این کار ندارید و هیچ چیز ملموسی برای به دست آوردن وجود ندارد. به دنبال این باشید که مردم را تشویق کنید تا با دیگران مهربانانه رفتار کنند، فقط به این دلیل که این کار درستی است و به خاطر ایجاد یک زندگی آرام برای خود و دیگران. در این فرآیند احساس خوبی خواهید داشت.

مدنیت. رفتار مؤدبانه، دوستانه، همراه با حسن نیت و احترام را نسبت به دیگران حفظ کنید. از رفتار گستاخانه، خصمانه یا توهین آمیز به دیگران بپرهیزید. به این فکر کنید که برای دیگران سرمشق باشید حتی وقتی دیگران به شیوه های غیر متمدنانه رفتار می کنند. با حالتی آرام و متفکرانه مخالفت کنید و زمانی که برای مدتی طولانی با یکدیگر مخالف هستید و به بن بست رسیده اید، با مخالفت موافقت کنید. مخالفت کنید بدون اینکه مخالف باشید. با دیگران همانطور رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. بیشتر بر کنجکاو بودن تمرکز کنید تا درست بودن. (پیشنهاد می‌شود مقاله هشت نکته برای به دست آوردن و حفظ رفاه عاطفی را مطالعه کنید.)

شخصیت بالا. شخصیت شما متشکل از ارزش‌های اصلی، انگیزه‌ها و سایر جنبه‌هایی است که در بالا توضیح داده شد. این کیفیت انجام کار درست به دلایل درست است. صداقت، وفاداری، مسئولیت پذیری، شفقت، قدردانی، انصاف، صبر، صلابت، و سایر مواردی که رفتار خوب را ترویج می کنند، این مفهوم را در بر می گیرند. چهار فضیلت سنتی موجود در فلسفه باستان و در بسیاری از بادوام ترین سنت های اخلاقی جهان عبارتند از: خرد عملی، شجاعت، عدالت، اعتدال و تعادل. از این اصول به عنوان هسته اصلی رویای خود برای داشتن شخصیت اخلاقی بالا استفاده کنید. تلاش برای بهبود شخصیت و عمل کردن بر اساس آن، مسلماً اساسی‌ترین، جامع‌ترین و مهم‌ترین ارزش است.

سطح بالایی از اعتماد به دیگران. به گونه‌ای رفتار کنید که دیگران را برانگیزد تا به صداقت و شخصیت والای شما باور داشته باشند. همچنین آنها را تشویق کنید که به قول خود احترام بگذارند و آنچه را که قول می دهند برای ایجاد سطح بالایی از اعتماد انجام دهند. همه روابط مثبت انسانی متکی بر اعتماد است. بهترین روابط شما آنهایی است که در آن سطح بالایی از اعتماد را به دست آورده اید. از فرصت ها برای ایجاد اعتماد با دیگران استفاده کنید. برای کمک به ایجاد اعتماد، قابل اعتماد عمل کنید و الگوی خوبی باشید. (پیشنهاد می‌شود مقاله 4 مهارت برای رسیدن به خود واقعی را مطالعه کنید.)

به حقیقت، حقایق و تفکر منطقی متعهد باشید. درک خود را از آنچه به طور عینی در مورد طبیعت انسان و جهان صادق است آگاه کنید. حتی زمانی که واقعیت باورهای فعلی شما را به خطر می اندازد، این تعهد را حفظ کنید. از پافشاری به یک عقیده صرفاً برای اثبات اینکه حق با شما است بپرهیزید. در عوض، محدودیت های دانش بشری را به هر کجا که منجر می شود دنبال کنید.

هدف خودسازی مداوم داشته باشید. تشخیص دهید هیچ فردی کامل نیست. همه ما اشتباهاتی مرتکب می شویم که می توانیم با اشتیاق از آنها درس بگیریم. تعهد به تعالی در همه زمینه های مهم را تقویت و حفظ کنید. به دنبال فرصت هایی برای بهبود باشید. تشخیص یادگیری یک فرآیند مادام العمر است. به عنوان بخشی از انسان عالی بودن، سعی کنید به دیگران الهام بخشید تا بهترین نسخه از خود را به جلو بیاورند.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها