روانکاوی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

روانکاوی

روانکاوی چیست و روانکاو خوب چه کمکی به ما می کند؟

روانکاوی یکی از شناخته شده ترین رویکرد های درمانی است و هدف از این درمان کمک به بیماران برای درک بهتر نیروهای ناخودآگاه است که می توانند در رفتارها ، افکار و عواطف فعلی آنها نقش داشته باشند . این نوع درمان مبتنی بر نظریه های زیگموند فروید است که مکتب فکری موسوم به روانکاوی را بنیان نهاد .

فروید ناخودآگاه را مخزنی از آرزوها ، افکار و خاطرات توصیف کرد که در زیر سطح آگاهی آگاهانه ما قرار دارد. وی معتقد بود که این تأثیرات ناخودآگاه اغلب می تواند منجر به پریشانی و آشفتگی روانی شود .

رویکرد روانکاوی

تاریخچه درمان روانکاوی

فروید در اواخر دهه 1800 توسعه تکنیک های درمانی خود را آغاز کرد . در سال 1885 ، او شروع به تحصیل و همکاری با ژان مارتین شارکو در سالپتیرر پاریس کرد . شاركوت از هيپنوتيزم برای درمان زنانی كه در آن زمان هيستری ناميده می شدند استفاده می كرد . علائم این بیماری شامل فلج نسبی ، توهم و عصبی بودن بود .

فروید به تحقیق درباره هیپنوتیزم در درمان ادامه داد ، اما همکاری و دوستی وی با یوزف بروئر منجر به توسعه معروف ترین تکنیک درمانی وی شد. بروئر رفتار خود با زن جوانی را توصیف کرد که در تاریخچه این پرونده با نام « آنا او » شناخته می شود و علائم هیستری وی با صحبت در مورد تجربیات آسیب زای او برطرف شد .

فروید و بروئر در كتابی تحت عنوان مطالعات در مورد هیستریكی باهم همكاری كردند و فروید همچنان به استفاده خود از این رویکرد درمانی ادامه داد . این روش پیشنهاد می کند که صرف صحبت در مورد مشکلات می تواند به رفع ناراحتی ها و اختلالات روانی کمک کند.

برای مشاهده و رزرو وقت روانکاو آنلاین کلیک کنید.

روانکاوی چگونه کار می کند؟

درمانگران روانکاوی عموماً وقت خود را صرف گوش دادن به صحبت های مراجعین درباره زندگی خود می کنند . ارائه دهنده درمان به دنبال الگوها یا رویدادهای قابل توجهی خواهد بود که ممکن است در مشکلات فعلی مراجعه کننده نقش داشته باشند . روانکاوان بر این باورند که حوادث دوران کودکی و احساسات ، افکار و انگیزه های ناخودآگاه در بیماری های روانی و رفتارهای ناسازگار نقش دارند .

روانکاوی به چگونگی تأثیر ذهن ناخودآگاه بر افکار و رفتارها می پردازد . روانکاوی غالباً شامل بررسی تجربیات دوران کودکی است تا کشف کند که این وقایع چگونه ممکن است به فرد شکل دهند و چگونه در اقدامات فعلی نقش دارند .

برخی مواقع ممکن است افراد دریابند که روانکاوی می تواند بسیار ناراحت کننده باشد . این به دلیل صحبت کردن بسیار در مورد تجربیات گذشته ، روابط و احساسات می باشد که باعث روشن شدن نیرو های ناخودآگاه می شود . با اینکه این فرآیند ممکن است گاهی به ناراحتی منجر شود ، اما می تواند راهی عالی برای به دست آوردن بینش و مقابله با احساساتی باشد که بیان آنها دشوار است.

تکنیک های مورد استفاده در روانکاوی

در روانکاوی از تکنیک های دیگری از جمله ارتباط آزاد ، کاوش در انتقال ، مشاهده دفاعیات و احساساتی که مراجعه کنندگان ممکن است از آن آگاه نباشند و همچنین تعبیر خواب استفاده می شود .

رویکرد روانکاوی

فرایند روانکاوی

افرادی که تحت درمان روانکاوی قرار دارند اغلب حداقل یک بار در هفته با درمانگر خود ملاقات می کنند و ممکن است برای چند هفته ، ماه یا حتی سالها در روند درمان باقی بمانند . از طریق این روند ، امید این است که افراد بتوانند بینش و آگاهی از نیروهای ناخودآگاه را که به وضعیت روحی فعلی آنها کمک می کند ، به دست آورند .

برخورد با نیروهای ناخودآگاه

این رویکرد درمانی اغلب شامل برانگیختن پاسخ های عاطفی و غلبه بر مکانیسم های دفاعی است . موفقیت اغلب به توانایی مقابله با استرس های بالقوه یا تحریک کننده تجربه های گذشته بستگی دارد . به دست آوردن بینش در مورد احساسات ، رفتارها و تجربیات می تواند به شما کمک کند نیروهای ناخودآگاه را که همچنان بر اعمال ، روابط و احساس شما تأثیر می گذارند را درک کنید .

کلینیک روانشناسی آوان ارائه دهنده خدمات تخصصی روانکاوی و روانشناسی به صورت حضوری و آنلاین می باشد.

چه مشکلات و اختلالاتی در روانکاوی درمان می شود ؟

روانکاوی می تواند برای درمان تعدادی از شرایط مختلف روانشناختی استفاده شود ، از جمله :

  • اختلال وسواس فکری عملی
  • افسردگی
  • اختلالات روان تنی
  • فوبیا
  • اضطراب
  • مشکلات هویت
  • ضربه یا کشمکش های عاطفی
  • رفتار خود تخریبی
  • مسائل مربوط به رابطه
  • مشکلات جنسی

افرادی که از این رویکرد درمانی بهره مند می شوند اغلب کسانی هستند که مدتی است علائمی را تجربه می کنند . وقتی افراد علائم اضطراب ، خلق افسرده و رفتارهای طولانی مدت داشته باشند که تأثیر منفی بر عملکرد و لذت بردن از زندگی داشته باشد ، ممکن است روان درمانی را انتخاب کنند .

رویکرد روانکاوی

میزان موفقیت روانکاوی

در حالی که برخی از منتقدان میزان موفقیت درمان از طریق روانکاوی را مورد تمسخر قرار داده اند ، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که این روش درمانی می تواند یک درمان موثر برای طیف وسیعی از مسائل باشد .

با یک بررسی در مورد اثربخشی درمان های روانکاوی طولانی مدت ، میزان موفقیت متوسط تا زیادی برای کاهش علائم انواع آسیب های روانی از طریق این نوع درمان یافت شد .

یک مطالعه در مقیاس بزرگ دیگر نشان داد که درمان روانکاوی کوتاه مدت برای بهبود علائم عمومی موثر است . علاوه بر این ، مشخص شد که درمان روانکاوی منجر به بهبودهای پایدار در علائم جسمانی ، علائم افسردگی و علائم اضطرابی می شود .

افرادی که تحت درمان روانکاوی قرار می گیرند این دستاوردها را حفظ می کنند ، به این معنی که روانکاوی منجر به بهبود های پایدار می شود و حتی پس از پایان درمان نیز ممکن است به پیشرفت خود ادامه دهند .

در یک بررسی که در سال 2010 توسط  روانشناسی آمریکایی منتشر شد ، مشخص شد که شواهد علمی نشان می دهد که درمان روان پویایی به اندازه سایر درمانهای مبتنی بر شواهد موثر است .

ویژگی های روانکاوی در برابر سایر رویکرد های درمانی

چه چیزی روانکاوی را از سایر اشکال درمانی متفاوت می کند ؟ مروری بر تحقیقات مقایسه ای میان روان پویایی و درمان شناختی رفتاری ( CBT ) هفت ویژگی متمایز کننده روانکاوی را در برابر سایر رویکرد های درمانی نمایان می کند . در زیر اشاره ای به این هفت ویژگی می کنیم :

تمرکز بر احساسات و نحوه بیان آنها :

در جایی که CBT متمرکز بر شناخت و رفتار است ، درمان روانکاوی طیف کاملی از احساسات را که فرد تجربه می کند کشف می کند.

اکتشاف احساسات :

بسیاری از افراد از اکتشاف در خصوص احساسات ، افکار و موقعیت هایی که با عث ناراحتی آنها می شوند ، اجتناب می کنند . در رویکرد روانکاوی ، درک آنچه افراد از آن اجتناب می کنند می تواند به درمانگر و فرد مراجعه کننده کمک کند تا بتوانند کشف کنند که چرا چنین اجتنابی اتفاق می افتد از کجا ریشه دوانده است .

برای مشاهده و رزرو وقت روانشاس آنلاین کلیک کنید.

شناسایی الگو ها و مضامین تکرار شونده در افکار ، احساسات و رفتار ها :

در بعضی موارد ، افراد از چنین اقدامات تکراری آگاهی دارند اما ممکن است نتوانند از الگو های ناسالم یا مخرب خارج شوند . البته در مواقعی هم افراد از چگونگی چنین الگو هایی بر رفتار های آنها آگاهی ندارند .

تأکید بر صحبت در مورد تجربیات گذشته :

سایر روشهای درمانی بیشتر در اینجا و اکنون یا نحوه تأثیر افکار و رفتارهای فعلی بر عملکرد افراد تمرکز بیشتری دارند. رویکرد روانکاوی به افراد کمک می کند تا گذشته خود را کشف کنند و بفهمند که چگونه بر حال و آینده تأثیر می گذارد .

کاوش در روابط بین فردی :

از طریق فرایند درمان روانکاوی ، افراد قادر به کشف علت روابط خود با دیگران ، چه فعلی و چه در گذشته هستند.

تمرکز بر رابطه درمانی خود :

از آنجا که روانکاوی درمانی بسیار شخصی است ، رابطه بین درمانگر و بیمار بخش مهمی از روند درمان می باشد .

کاوش در زندگی فانتزی افراد :

در مواردی که سایر روشهای درمانی اغلب ساختار بالایی دارند و هدف گرا هستند ، درمان روانکاوی به افراد امکان می دهد آزادانه کاوش کند . مراجعین آزاد هستند که صدای ترس ها ، آرزوها ، رویاها و اصرارهای دیگری را که قبلاً هرگز در مورد آنها صحبت نکرده اند ، ابراز کنند .

رویکرد روانکاوی

چگونه یک روانکاو خوب پیدا کنیم؟

اگر به نظر می رسد که درمان روانکاوی برای شما مناسب است ، اولین قدم شروع به جستجوی یک درمانگر متخصص در زمینه این رویکرد درمانی است . دوستانی که تجربه خوبی در زمینه درمان روانکاوی داشته اند می توانند منبع خوبی برای شما باشند . اما اگر ارجاع مناسبی از شخصی که می شناسید نداشتید، می توانید بصورت آنلاین وقت بگیرید ویا برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 09900064001 تماس بگیرید.

به این محتوا امتیاز دهید
گروه درمانی با موضوع «اضطراب اجتماعی»اطلاعات بیشتر
+