مرکز مشاوره ازدواج | مزیت مشاوره زوج و 9 باورغلط در ازدواج

خدمات مرکز مشاوره ازدواج ارائه مسائل مهم ازدواج به زوجین قبل و پس از ازدواج می باشد.  مشاوره ازدواج یکی از فرایندهای مهم و اساسی است که پیش از انجام ازدواج مورد توجه زوجین امروزی قرار دارد. در این فرایند، هر دو فرد، به مشاوران و متخصصان مرکز مشاوره ازدواج  مراجعه می کنند و اطلاعات شخصی مربوط به خود را ارائه می دهند تا مشاور با انجام بررسی های لازم، در مورد آینده ازدواج آن ها نظریه های کارشناسانه خود را اعلام کند.

انتخاب مرکز مشاوره ازدواج

در این راستا انواع مرکز مشاوره طلاق و مرکز مشاوره ازدواج نیز تاسیس شده اند که در هر یک از آن ها کارشناسان و مشاوران خبره ای مشغول به فعالیت می باشند.

مرکز مشاوره ازدواج  اگر به درستی نکات لازم را ارائه دهد می تواند تاثیر بسیار زیادی روی زوجین بگذارد. مشاوره زوج در قالب جلسات مشاوره ای زوج و فردی انجام می شود. در برخی موارد، هر یک از زوجین به تنهایی با مشاور ارتباط برقرار می کنند و در برخی موارد نیز الزام حضور هر دو طرف در مرکز مشاوره احساس می شود. در این جلسات راهکارهای لازم برای داشتن زندگی بهتر به شرکای زندگی ارائه می شود و برنامه ریزی های لازم برای مسیر صحیح زندگی آن ها ارائه می شود.

مرکز مشاوره ازدواج

مرکز مشاوره ازدواج چگونه خدمات مشاوره را انجام می دهد؟

مرکز مشاوره ازدواج  و طلاق در یک بستر مشخص عمل می کنند و وظیفه هر دوی آن ها تقویت بنیان خانواده ها است. در هر یک از جلسات مشاوره زوج ، تست های تخصصی شخصیتی بر روی افراد انجام می شوند که اطلاعات فردی و خصوصیات اخلاقی آن ها را روشن تر می کنند. در این مقوله انجام روش های روانشناختی نیز بسیار تاثیر گذار می باشند و ارزیابی شخصیت طرفین را ساده تر خواهند کرد. در این جلسات، زیربنای شخصیتی زوجین مورد کنکاش قرار می گیرد و سپس بررسی های لازمه انجام می شوند.

اطلاع از تفاوت های فردی و فرهنگی نیز از مزایای استفاده از خدمات پیش از ازدواج مرکز مشاوره ازدواج می باشد. این اطلاعات برای سازش با فرد مقابل در طول زندگی بسیار مفید است و برنامه ریزی برای مواجهه با این تفاوت ها را ساده تر خواهند کرد. در مرکز مشاوره ازدواج هر فرد کلیه توقعات، آرزوها، ایده آل ها، خطوط قرمز و …. خود را به صورت شفاف و واضح ارائه می کند و بر این اساس شناخت طرفین از یکدیگر بیشتر خواهد شد. به این ترتیب یافتن تشابهات شخصیتی و رفتاری نیز کار ساده تری خواهد بود.

آشنایی با اصول مرکز مشاوره ازدواج

بی شک در یک مرکز مشاوره ازدواج تخصصی، اصول و قوانین بسیاری رعایت می شوند که کارآمدی و اثر بخشی این جلسات را افزایش می دهند. مشاور ازدواج در راستای برگزاری این جلسات، حق استقلال طرفین را رعایت کرده و به هیچ عنوان به جای آن ها تصمیم گیری نمی کند. هدف از برگزاری این جلسات در مرکز مشاوره ازدواج روشنگری و آشنایی بیشتر طرفین است و در ضمن برگزاری این جلسات، استقلال فکری و تصمیم گیری فرد را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

باورهای غلط در مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج به اصل اجتناب از امید واهی دادن به آینده زوجین نیز پایبند است. در این جلسات، وضعیت و شرایط کنونی زندگی هر دو طرف بررسی می شود و هیچ عملی مبنی بر امید دادن به افراد در رابطه با آینده ای نامعلوم انجام نخواهد شد.

در مشاوره پیش از ازدواج، از باورهای غلط و سنتی پرهیز می شود. مبنای برگزاری این جلسات، چارچوب های علمی است و در این جلسات جایی برای باورها و کلیشه های غلط و عمومی وجود ندارد. پرهیز از یکسو نگری و جانبداری نیز یکی از اصول ممنوعه در این جلسات محسوب می شود. در این جلسات منافع هر دو طرف به یک اندازه در نظر گرفته می شود و هیچ تعصب و پیش داوری صورت نخواهد گرفت.

در مرکز مشاوره ازدواج، به خانواده های هر دو طرف نیز توجه می شود و با در نظر گرفتن نظر و عقاید آن ها به بررسی شرایط ازدواج طرفین می پردازند. میزان مخالفت و موافقت خانواده ها در طول این جلسات مورد بررسی قرار می گیرد و بر این اساس یک تصمیم منطقی در زمینه ازدواج طرفین گرفته خواهد شد.

آشنایی با باورهای غلط در مرکز مشاوره ازدواج

مرکز مشاوره ازدواج شما را با باورهای غلطی که در زمینه ازدواج دارید آشنا می سازد و از بروز مشکلات جدی آتی جلوگیری خواهد کرد. برخی از باورهایی که دختران و پسران در سنین جوانی پیش از ازدواج دارند به شرح زیر می باشند:

در این زمینه هزاران باور اشتباه وجود دارد که زندگی هر دو طرف را به تباهی می کشاند. با مراجعه به یک مرکز مشاوره ازدواج که مورد اعتماد طرفین باشد، از بروز کلیه این مشکلات جلوگیری خواهید کرد.

مشاوره زوج

خطای انسانی

در مرکز مشاوره ازدواج ، طی چند مرحله مهم و اساسی، مشاوره ازدواج انجام می شود. مشاوران و روانشناسانِ عرصه ازدواج در تلاش اند که نتیجه گیری صحیحی از باورها و زیرساخت های شخصیتی طرفین به دست آورند. اما با وجود کلیه تلاش ها، امکان بروز خطا نیز وجود دارد و گاها زوج ها با وجود مشاوره پیش از ازدواج باز هم به نتیجه دلخواه نخواهند رسید.

بررسی معیارهای ظاهری در زوج درمانی

در زوج درمانی، جذابیت به عنوان اولین گام آشنایی دو طرف محسوب می شود. این مسئله در سه دسته جای می گیرد و هر یک از آن ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. اول از همه جذابیت جنسی طرفین برای هم مورد توجه قرار می گیرد. همچنین، جذابیت مشابهتی نیز در این زمینه مورد توجه قرار می گیرد و هر چه زوج ها شباهت بیشتری به هم داشته باشند، برای هم جذاب تر خواهند بود. جذابیت مکملی نیز در این زمینه مورد اهمیت می باشد. اغلب افراد به دنبال ویژگی هایی در فرد مقابل هستند که خود از آن بی بهره اند. به این ترتیب جذابیت فرد برای آن ها بیشتر خواهد شد.

بررسی معیارهای غیر ظاهری پیش از ازدواج

در گام دوم به سراغ معیارهای غیر ظاهری می رویم. این معیارها، معیارهای قابل مذاکره هستند که در چند دسته طبقه بندی می شوند. در وهله اول باورهای ارزشی و مذهبی هر دو طرف مورد بررسی قرار می گیرند. ارزش های مذهبی شامل واجبات، مستحبات و اصول پوششی از جمله مهمترین مواردی هستند که مورد بررسی قرار می گیرند.

در مرکز مشاوره ازدواج ارزش های معنوی دو طرف نیز مورد بررسی قرار می گیرند. نگاه به زندگی  و ماورالطبیعه از دیدگاه دو طرف از مسائل مورد بحث در این زمینه محسوب می شوند. ارزش های اقتصادی نیز از مهمترین عواملی است که در راستای یک ازدواج موفق به چالش کشیده می شوند. نحوه مدیریت مالی، میزان پس انداز، استقلال مالی همسر، توقعات افراد، میزان مهریه، میزان جهیزیه، مدیریت هزینه های پیش بینی نشده و… همگی در این حیطه دسته بندی می شوند.

در مرکز مشاوره ازدواج ارزش های فرزند پروری نیز مورد بررسی قرار می گیرند. تعداد فرزندان دلخواه طرفین، زمان بچه دار شدن، شیوه بچه دار شدن و.. مورد بحث قرار می گیرند. همچنین ارزش های جنسی نیز از مهمترین موارد یک ازدواج موفق است که بسیاری از مشاوران در زمینه آن با مراجعین به بحث و گفت و گو می پردازند.

مرکز مشاوره طلاق

مرکز مشاوره طلاق چیست ؟

علاوه بر مطالب بالا ، در مرکز مشاوره طلاق نیز اقدامات جدی برای تقویت بنیان خانواده انجام می شود که به زوج ها فرصت زندگی دوباره می دهند. از جمله مهمترین اقدامات این مراکز، ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از بروز مشکل به زوج ها است. در این زمینه 4 قدم اساسی وجود دارد:

مشاوره پیش از ازدواج چند جلسه است ؟

شما پس از مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج و برگزاری اولین جلسه، تعداد جلسات مورد نیاز توسط روانشناس یا مشاور به شما علام می شود.

آیا در مشاوره زوج تست نیز گرفته می شود؟

بله، در مشاوره ازدواج به تشخیص روانشناس از زوجین تست به صورت جداگانه گرفته می شود و پاسخ تست تحلیل می گردد.

5/5 - (3 امتیاز)