مرکز مشاوره ازدواج | مزیت مشاوره زوج و 9 باورغلط در ازدواج

مرکز مشاوره ازدواج

مرکز مشاوره ازدواج ارائه دهنده مسائل مهم ازدواج به زوجین پیش و پس از ازدواج است.  مشاوره زوج یکی از فرایندهای مهم و اساسی است که پیش از انجام ازدواج مورد توجه زوج های امروزی قرار دارد. در این فرایند، هر دو فرد، به مشاوران و متخصصان مرکز مشاوره ازدواج  مراجعه می کنند. اطلاعات شخصی مربوط به خود را ارائه می دهند تا مشاور با انجام بررسی های لازم، در مورد آینده ازدواج آن ها نظریه های کارشناسانه خود را اعلام کند.

انتخاب مرکز مشاوره ازدواج

در این راستا انواع مرکز مشاوره طلاق و مرکز مشاوره ازدواج نیز تاسیس شده اند که در هر یک از آن ها کارشناسان و مشاوران خبره ای مشغول به فعالیت می باشند.

مرکز مشاوره ازدواج  اگر به درستی نکات لازم را ارائه دهد می تواند تاثیر بسیار زیادی روی زوجین بگذارد. مشاوره زوج در قالب جلسات مشاوره ای زوج و فردی انجام می شود. در برخی موارد، هر یک از زوجین به تنهایی با مشاور ارتباط برقرار می کنند و در برخی موارد نیز الزام حضور هر دو طرف در دفتر مشاور احساس می شود. در این جلسات راهکارهای لازم برای داشتن زندگی بهتر به خانم و آقا ارائه می شوند و برنامه ریزی های لازم برای مسیر صحیح زندگی آن ها انجام خواهد شد.

مرکز مشاوره ازدواج

مرکز مشاوره ازدواج چگونه خدمات مشاوره را انجام می دهد؟

مرکز مشاوره ازدواج  و طلاق در یک بستر مشخص عمل می کنند و وظیفه هر دوی آن ها تقویت بنیان خانواده ها است. در هر یک از جلسات مشاوره زوج ، تست های تخصصی شخصیتی بر روی افراد انجام می شوند که اطلاعات فردی و خصوصیات اخلاقی آن ها را روشن تر می کنند. در این مقوله انجام روش های روانشناختی نیز بسیار تاثیر گذار می باشند و ارزیابی شخصیت طرفین را ساده تر خواهند کرد. در این جلسات، زیربنای شخصیتی خانم و آقا مورد کنکاش قرار می گیرند و سپس بررسی های لازمه انجام خواهند شد.  

از نظر مرکز مشاوره ازدواج ،اطلاع از تفاوت های فردی و فرهنگی نیز از مزایای استفاده از این خدمات پیش از ازدواج است. این اطلاعات برای سازش با فرد مقابل در طول زندگی بسیار مفید واقع می شوند و برنامه ریزی برای مواجهه با این تفاوت ها را ساده تر خواهند کرد. در مرکز مشاوره ازدواج هر فرد کلیه توقعات، آرزوها، ایده آل ها، خطوط قرمز و …. خود را به صورت شفاف و واضح ارائه می کند و بر این اساس شناخت طرفین از یکدیگر بیشتر خواهد شد. به این ترتیب یافتن تشابهات شخصیتی و رفتاری نیز کار ساده تری خواهد بود.

آشنایی با اصول مرکز مشاوره ازدواج

بی شک در یک مرکز مشاوره ازدواج تخصصی، اصول و قوانین بسیاری رعایت می شوند که کارآمدی و اثر بخشی این جلسات را افزایش می دهند. مشاور ازدواج در راستای برگزاری این جلسات، حق استقلال طرفین را رعایت کرده و به هیچ عنوان به جای آن ها تصمیم گیری نمی کند. هدف از برگزاری این جلسات در مرکز مشاوره ازدواج روشنگری و آشنایی بیشتر طرفین است و در ضمن برگزاری این جلسات، استقلال فکری و تصمیم گیری فرد تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

باورهای غلط در مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج به اصل اجتناب از امید واهی دادن از آینده زوجین نیز پایبند هستند. در این جلسات، وضعیت و شرایط کنونی زندگی هر دو طرف بررسی می شود و هیچ عملی مبنی بر امید دادن به افراد در رابطه با آینده ای نامعلوم انجام نخواهد شد.

در مشاوره پیش از ازدواج از باورهای غلط و سنتی نیز پرهیز می شود. مبنای برگزاری این جلسات، چارچوب های علمی است  و در این جلسات جایی برای باورها و کلیشه های غلط و عمومی وجود ندارد. پرهیز از یکسو نگری و جانبداری نیز یکی از اصول ممنوعه در این جلسات محسوب می شود. در این جلسات منافع هر دو طرف به یک اندازه در نظر گرفته می شود و هیچ تعصب و پیش داوری صورت نخواهد گرفت.

در مرکز مشاوره ازدواج، به خانواده های هر دو طرف نیز توجه می کنند و با در نظر گرفتن نظر و عقاید آن ها به بررسی شرایط ازدواج طرفین می پردازند. میزان مخالفت و موافقت خانواده ها در طول این جلسات مورد بررسی قرار می گیرد و بر این اساس یک تصمیم منطقی در زمینه ازدواج طرفین گرفته خواهد شد.

آشنایی با باورهای غلط در مرکز مشاوره ازدواج

مرکز مشاوره ازدواج شما را با باورهای غلطی که در زمینه ازدواج دارید آشنا می سازد و از بروز مشکلات جدی آتی جلوگیری خواهد کرد. برخی از باورهایی که دختران و پسران در سنین جوانی پیش از ازدواج دارند به شرح زیر می باشند:

 • عشق همه مشکلات من را در زندگی حل می کند.
 • کلیه نیازهای من در زندگی با وجود عشق برآورده خواهند شد.
 • همسر آینده من ناجی زندگی من خواهد بود.
 • در صورتی که عاشق واقعی همسرم باشم، هیجان و عشق امروز من تا ابد به او پایدار خواهد بود.
 • جذابیت جنسی همان عشق رویایی است که زندگی من را به موفقیت می رساند.
 • پس از ازدواج شخصیت طرف مقابل را اصلاح کرده و تغییر می دهم.
 • ازدواج برای من امنیت مالی ایجاد کرده و من را به همه آرزوهایم می رساند.
 • وجود تجملات زیاد در مراسم ازدواج نشان دهنده عزیز بودن من برای همسرم است. هر چه این تجملات بیشتر باشند، میزان عشق همسرم نسبت به من بیشتر است.
 • عشق و ازدواج من را محدود می کند و از پیشرفت و ترقی جلوگیری خواهد کرد.

و… در این زمینه هزاران باور اشتباه وجود دارد که زندگی هر دو طرف را به تباهی می کشاند. با مراجعه به یک مرکز مشاوره ازدواج که مورد اعتماد طرفین باشد، از بروز کلیه این مشکلات جلوگیری خواهید کرد.

مشاوره زوج

مشاوره زوج

در مرکز مشاوره ازدواج ، طی چند مرحله مهم و اساسی، مشاوره ازدواج انجام می شود. مشاوران و روان درمان های عرصه ازدواج در تلاش اند که نتیجه گیری صحیحی از باورها و زیرساخت های شخصیتی طرفین به دست آورند. اما با وجود کلیه تلاش ها، امکان بروز خطا نیز وجود دارد و گاها زوج ها با وجود مشاوره پیش از ازدواج باز هم به نتیجه دلخواه نخواهند رسید.

بررسی معیارهای ظاهری در زوج درمانی

زوج درمانی : جذابیت به عنوان اولین گام آشنایی دو طرف محسوب می شود. این مسئله در سه دسته جای می گیرد و هر یک از آن ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. اول از همه جذابیت جنسی طرفین برای هم مورد توجه قرار می گیرد. جذابیت مشابهتی نیز در این زمینه مورد توجه قرار دارد. هر چه زوج ها شباهت بیشتری به هم داشته باشند، برای هم جذاب تر خواهند بود. جذابیت مکملی نیز در این زمینه مورد توجه قرار می گیرد. اغلب افراد به دنبال ویژگی هایی در فرد مقابل هستند که خود از آن بی بهره اند. به این ترتیب جذابیت فرد برای آن ها بیشتر خواهد شد.

بررسی معیارهای غیر ظاهری پیش از ازدواج

در مرحله دوم به سراغ معیارهای غیر ظاهری می رویم. این اصول معیارهای قابل مذاکره هستند که در چند دسته طبقه بندی می شوند. در وهله اول باورهای ارزشی و مذهبی هر دو طرف مورد بررسی قرار می گیرند. ارزش های مذهبی شامل واجبات، مستحبات و اصول پوششی از جمله مهمترین مواردی هستند که مورد بررسی قرار می گیرند.

در مرکز مشاوره ازدواج ارزش های معنوی دو طرف نیز مورد بررسی قرار می گیرند. نگاه به زندگی  و ماورالطبیعه از دیدگاه دو طرف از مسائل مورد بحث در این زمینه محسوب می شوند. ارزش های اقتصادی نیز از مهمترین عواملی است که در راستای یک ازدواج موفق به چالش کشیده می شوند. نحوه مدیریت مالی، میزان پس انداز، استقلال مالی همسر، توقعات افراد، میزان مهریه، میزان جهیزیه، مدیریت هزینه های پیش بینی نشده و… همگی در این حیطه دسته بندی می شوند.

در مرکز مشاوره ازدواج ارزش های فرزند پروری نیز مورد بررسی قرار می گیرند. تعداد فرزندان دلخواه طرفین، زمان بچه دار شدن، شیوه بچه دار شدن و.. مورد بحث قرار می گیرند. همچنین ارزش های جنسی نیز از مهمترین موارد یک ازدواج موفق است که بسیاری از مشاوران در زمینه آن با مراجعین به بحث و گفت و گو می پردازند.

مرکز مشاوره طلاق

مرکز مشاوره طلاق چیست ؟

علاوه بر مطالب بالا ، در مرکز مشاوره طلاق نیز اقدامات جدی برای تقویت بنیان خانواده انجام می شود که به زوج ها فرصت زندگی دوباره می دهند. از جمله مهمترین اقدامات این مراکز، ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از بروز مشکل به زوج ها است. در این زمینه 4 قدم اساسی وجود دارند:

 • پرهیز از عیب جویی از طرف مقابل، یکی از اصول اولیه در پایداری یک زندگی مشترک است. بیان کلماتی مثل هیچ وقت یا همیشه در بحث ها و مکالمات روزمره، بر زندگی شما تاثیر منفی برجای می گذارند. همچنین جملات تخریبی نیز آثار زیان باری در این زمینه برجای می گذارد.
 • اجتناب از گفت و گو نیز از مهمترین دلایل بروز مشکل در میان زوج ها محسوب می شود. پس از بروز هر دعوا و مشاجره در میان زوجین، باید گفت و گوهای مسالمت آمیز در راستای رفع مشکلات موجود انجام شوند. عدم گفت و گو بین زوجین، یک فاکتور نابود کننده در روابط عاطفی محسوب می شود که بر بسیاری از زندگی های امروزی تاثیر گذار بوده است.
 • واکنش های دفاعی طرفین نیز در این زمینه مورد توجه قرار می گیرند. در حین بروز مشکل، قدم اول پذیرش مسئولیت در برابر آن واقعه است و در قدم بعدی توجه به احساسات طرف مقابل اهمیت دارد.
 • تحقیر کردن نیز یکی از مهمترین مواردی است که برای رسیدن به یک زندگی ایده آل، کنار گذاشته می شود.

شما پس از مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج و برگزاری اولین جلسه تعداد جلسات مورد نیاز توسط روانشناس یا مشاور به شما علام می شود

بله در مشاوره زوج به تشخیص روانشناس از زوج تست به صورت جداگانه گرفته می شود و پاسخ تست تحلیل می گردد

مطالب مرتبط با مرکز مشاوره ازدواج

5/5 - (3 امتیاز)