روانکاو آنلاین یا روانشناس آنلاین و 7 مزیت آن | لیست روانکاو آنلاین

روانکاو آنلاین یا روانشناس آنلاین و 7 مزیت آن

افرادی که تصمیم به مراجعه به روانکاو می گیرند اولین سوالی که در ذهن آنها ایجاد می شود آیا روانکاو آنلاین موثر است ؟ آنلاین بدون جلسات همان تاثیر جلسات حضوری را دارد ؟ در این مطلب سعی داریم این پرسش ها رو پاسخ دهیم و با 7 مزیت روانشناس آنلاین شما را آشنا کنیم ، قبل از هر چیز یک اطلاعات کلی در مورد روانکاوی مطرح می شود که شایسته است آن را بدانید

روانکاوی چیست ؟ آیا میشود جلسات آنلاین برگزار گردد

روانکاوی نوعی از روان‌درمانی است که بر اساس نطریه های زیگموند فروید بنا شده است. روانکاوی را می توان زیرمجموعه ای از علم روانشناسی و روش های روان درمانی دانست. روانکاوی تجربیات افراد (اکثرا از دوران کودکی ولی نه همیشه ) را بررسی کرده و این موضوع را مورد مطالعه قرار می دهد که چگونه ممکن است تجربیات قبلی شما بر روی تصمیمات و اقدامات کنونی شما موثر خواهد بود.

همه ما می دانیم که ناخودآگاه اهمیت بسیاری دارد. فروید ناخودآگاه انسان را مخزنی می داند که افکار، خاطرات و خواسته های افراد در آن وجود داشته و در زیر سطحی که ما آن را به نام خودآگاه می شناسیم قرار دارد.

باید در نظر داشته باشید که رویه های روانکاوی که برای حل و فصل اختلالات روحی و عاطفی کاربرد دارند، از زمان فروید تاکنون تفاوت های زیادی داشته اند. فروید به این موضوع اعتقاد داشت که تاثیراتی که ناخودآگاه بر روی کلیت سلامت روانی یک فرد می گذارد، بیشتر اوقات می تواند باعث بروز انواع پریشانی و اختلالات روانشناختی شود.

آیا روانکاو آنلاین موثر است ؟

همانطورکه همه می دانیم ظهور اینترنت کار را برای همگان بسیار آسان کرده است. با استفاده از اینترنت کارهای بسیار زیادی می توان انجام داد. هر چند که در گذشته تنها می توانستید با مراجعه به روانکاو، با وی در ارتباط باشید، اکنون می توانید از راه دور با روانشناسان در ارتباط باشید. با استفاده از اینترنت و راه های ارتباطی کثیری که به وجود آمده می توان از خدمات روانشناسان بالینی استفاده داشت.

مطمئنا روانکاو آنلاین یا روانشناس آنلاین می تواند شیوه ای موثر برای بهبود مشکلات روحی و روانی باشد، اما مطمئنا مشاوره آنلاین توسط  روانکاو آنلاین نمی تواند به اندازه دیدار حضوری موثر واقع شود. البته راه های ارتباطی و تکنولوژی های بسیاری وجود داشته که به شما کمک می کند یک دیدار آنلاین شبیه به دیدار حضوری داشته باشید (همچون ارتباط تصویری) اما باز هم دیدار حضوری می تواند بهتر باشد.

باید این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از خدمات آنلاین مشاوره و روانکاوی یک بحث سلیقه ای بوده و ممکن است که هر فرد بر اساس علایق و سلایق خود با این روش راحت باشد یا خیر. اما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که در صورت عدم دسترسی به روانکاو خوب به صورت حضوری ، استفاده از خدمات روانکاو آنلاین انجام شود

روانکاو آنلاین

تکنیک های روانکاو آنلاین و حضوری

وقتی که افراد قصد دارند از درمان روانشناسی یا روانکاوی را شروع کنند ، اکثر مواقع باید حداقل هفته ای یکبار با روانکاو دیدار داشته باشند. این فرایند می تواند برای ماه ها و سال ها ادامه دار باشد. روانکاو آنلاین که قصد دارند از روش های مختلفی استفاده می کنند تا دید درستی در مورد رفتارهای مختلف شما دریافت کرده و ذهنیت شما در رابطه با موارد گوناگون را بررسی نماید. روش ها و تکنیک های بسیاری وجود دارد که یک روانکاو از آن استفاده می کند تا یک بینش درست در رابطه با بیمار خود به دست آورد.

انتقال : انتقال نیز یکی دیگر از تکنیک های روانشناسی است. انتقال وقتی رخ می دهد که شما در مورد احساسات خود نسبت به فرد دیگر با روانکاو صحبت می کنید. در ادامه باید با او به شیوه ای تعامل داشته باشید که انگار آن فرد دیگری است. این کار برای درک تعامل شما و نحوه تعاملی که دارید مفید باشد.

تعبیر خواب : یکی از مهم ترین تکنیک های روانکاوی که حتی می توان از آن به عنوان مهم ترین تکنیک روانکاوی نام برد، تکنیک تعبیر خواب است. رویاهایی که می بینیم در اکثر اوقات ، شاهراهی برای ورود به ناخودآگاه شمرده می شوند و گاها روانکاوانی وجود دارند که بخواهند در مورد رویاها و خواب هایتان بپرسید. روانکاو خوب می تواند با تحلیل خواب هایی که دیده اید، دیدی مناسب در مورد ضمیر ناخودآگاه شما به دست آورند.

تداعی آزاد : تداعی آزاد تمرینی است که به شما کمک می کند آزادانه افکار خود را با روانکاو اشتراک گذاری کنید. طی این تمرین، روانکاو شما را تشویق می کند تا به صورت آزاد در مورد افکار خود صحبت کنید. انجام این کار باعث یادآوری خاطرات و ارتباطاتی خواهد شد که در حالت عادی به ذهن نمی آیند.

همچنین این نکته را باید در نظر داشته باشید که روانکاوان معمولا وقت زیادی را برای گوش دادن به حرف های مردم می گذارند و به آن نام درمان صحبت کردن داده اند. در این روش فرد صحبت کرده و روانکاو گوش می دهد.

7 مزیت روانکاو آنلاین 

روانکاوی در دو شکل حضوری یا آنلاین چه مزیتی نسبت به سایر روش های روان درمانی دارد؟ پژوهشی بر روی رویه های روانکاوی با استفاده از درمان شناختی رفتاری، هفت ویژگی مختلف را طی تحقیقات شناسایی کرده که مزایای روانکاوی را تعریف می کند.

باید این را در نظر داشته باشید که روانکاوی بر روی احساسات افراد تمرکز می کند. این در حالی است که سایر روش های روان درمانی، بر روی رفتارها و شناخت بیمار تمرکز دارند. روانکاوی همچنین به صورت خاص، طیف کاملی از کلیه احساسات تجربه شده توسط بیمار را مورد بررسی قرار می دهد.

1- بررسی روابط بین فردی و ارتباطات

روانکاوی روابط بین فردی و ارتباطات بیمار را بررسی کرده و بدین ترتیب دیدی بهتر نسبت به بیمار به دست آورد. افراد با بیان ارتباطات خود در گذشته و حال، به روانکاو کمک می کنند تا بتواند روش های درمانی بهتری را اتخاذ کند.

2- بررسی موضوعات تکرار شونده

روانکاوی موضوعات تکرار شونده را شناسایی کرده تا الگوهای روانشناختی بیشتری از فرد به دست آورد. افراد ممکن است بدانند که رفتاری خود ویرانگر دارند، اما قادر به متوقف کردن آن ها نباشند.

3- کاوش و بررسی تجربیات گذشته

درمان های روانشناختی دیگر بیشتر بر حال حاضر تمرکز دارند. این در حالی است که روانکاوی به افراد کمک می کند گذشته را کشف کرده و به این موضوع برسند که چگونه ممکن است تجربیات خوب و بد گذشته بر رفتارهای کنونی آن ها تاثیرگذار باشند. روانکاوی به افراد کمک می کند تا این وابستگی رفتارها به تجربیات گذشته را کنار بگذارند.

مزیت روانکاو آنلاین

4- بررسی اجتناب

روانکاوی، اجتناب را بررسی می کند. باید بدانید که اکثر مردم اغلب اوقات، از مواجهه با موقعیت ها، احساسات و افکاری که برای آن ها ناراحت کننده به شمار می روند، اجتناب می کنند. درک مواردی که بیمار از آن ها اجتناب می کند به روانکاو کمک می کند متوجه شود، به چه علت است که بیمار دچار چنین خصوصیتی شده است.

5- بر رابطه درمانی تمرکز و تاکید دارد.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که روانکاوی امری خصوصی و بسیار شخصی است. رابطه درمانی در روانکاوی به شما کمک می کند تا با ایجاد رابطه بین خود و روانکاو، فرصتی جذاب و خاص برای پیدا کردن و واکاوی تجربیات قبلی و احساسات نشئت گرفته از همان تجربیات داشته باشید.

6- جریان آزاد

یکی از مهم ترین وجوهات تمایز روانکاوی نسبت به سایر روش های درمانی آن است که سایر درمان ها دارای ساختاری خاص بوده و به دنبال یک هدف مشخص هستند. این در حالی است که روانکاوی به بیمار کمک می کند تا خیلی آزاد به واکای و کاوش در افکار خود بپردازد. بیمار می تواند که به صورت آزاد در مورد انواع دغدغه های ذهنی خود همچون ترس، خیال، رویا و آرزوهای خود صحبت کند.

7- بهبودهای پایدار از مزایای روانکاوی

یک بررسی منتشر شده در سال 2010 در نشریه American Psychologist به ما نشان داده است که درمان روانکاوی می تواند به اندازه سایر درمان های روانشناختی موثر واقع شده است.

وقتی که افراد دارای مشکلات روحی مورد درمان روانکاوی قرار می گیرند، علاقه نشان می دهند که دستاوردهای حاصله را حفظ کنند. البته بیشتر افراد در پایان روانکاوی و درمان بهبود می یابند.

در زیر لیست روانکاو آنلاین در پاسدارن تهران را مشاهده می کنید

لیست روانکاو آنلاین در کلینیک آوان

دکتر انوشه امین زاده
اختلالات فردی و مشاوره خانواده
محل فعالیت : تهران - پاسداران
دکتر مهدی محمدی
مشاور فردی و روانکاو
محل فعالیت : تهران - پاسداران
خانم الهام پیغمبری
مشاور فردی و صنعتی-سازمانی
محل فعالیت : تهران - پاسداران
دکتر سهیلا طالبی نجف آبادی
درمانگر کودک و نوجوان
محل فعالیت : تهران - پاسداران
خانم رزا ناجیانی
روانشناس و ارزیاب بالینی
محل فعالیت : تهران - پاسداران
خانم مریم مرادحاصلی
مشاور فردی و درمانگر اختلالات خلقی
محل فعالیت : تهران - پاسداران
آقای امیرحسین تبریزی
کارشناس ارشد کودکان استثنایی
محل فعالیت : تهران - پاسداران
خانم پریناز شکاری
زوج درمانگر و مشاور فردی
محل فعالیت : تهران - پاسداران
خانم سمیرا اقلیماپور
کاندیدای دکتری تخصصی روانشناسی
محل فعالیت : تهران - پاسداران
دکتر زهرا برومند
درمانگر اختلالات خلقی و چالش های فردی
محل فعالیت : تهران - پاسداران
خانم صدف اقلیماپور
مشاور جنسی و زوج درمانگر
محل فعالیت : تهران - پاسداران

روانکاو آنلاین برای چه مشکلاتی مناسب است؟

روانکاوی را می توان برای درمان نمودن اختلالات و مشکلات روانی بسیاری به کار برد. در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم داشت.

  • ضربات روحی و عاطفی ناشی از اتمام رابطه، مرگ عزیزان، دوری از عزیزان و..
  • افسردگی و اضطراب
  • مشکلات عزت نفس، حرمت نفس و اعتماد به نفس
  • مشکلات روانتنی
  • ابراز وجود
  • مشکلات جنسی ( مشاوره جنسی )
  • مسائل هویتی
  • مشکلات و مسائل مربوط به خود ویرانگری

روانکاوی آنلاین چقدر موثر است؟

برای درمان روانکاوی طولانی مدت به صورت معمول به یک سال زمان یا 50 جلسه احتیاج است که با این اوصاف تقریبا به صورت هفته ای یک بار باید با روانکاو دیدار داشته باشید. برای روانکاوی کوتاه مدت نیز کمتر از یک سال طول درمان (کمتر از 40 جلسه) طول درمان تعریف می شود.

بحث بیشتر از آن که مربوط به آنلاین بودن یا نبودن جلسات روانکاوی باشد، به این بستگی دارد که شما توانایی مقابله با تجربیاتی که به صورت بالقوه استرس زا بوده یا محرکی اصلی برای به وجود آمدن تنش های روانی به شمار می روند، داشته باشید. هر چند که روانکاوی توسط برخی از منتقدان گاها مورد تمسخر نیز قرار گرفته است، اما تحقیقات معلوم می کهند که اختلالات بسیاری با استفاده از روانکاوی قابل درمان است.

کاهش علائم در روانکاوی

یک بررسی صورت گرفته شده بر روی موفقیت های درمان روانکاوی در 2021، نشان می داد که روانکاوی کوتاه مدت باعث شده تا افراد در زمینه های جسمی و علائم مربوط به افسردگی و علائم اضطراب بهبود یابند.

مطابق بررسی که بر روی اثربخشی های مربوط به درمان های روانکاوی طولانی مدت صورت گرفته است، میزان موفقیت روانکاوی متوسط و زیاد بوده است. روانکاوی توانسته است که علائم بیماری های گوناگون را کاهش دهد.

در روانکاوی باید چه چیزی را در نظر بگیرید؟

روانکاوی نیز مانند همه روش های درمانی خالی از عیب و ایراد نیست. شما باید آن ها را در نظر بگیرید. روانکاوی نیاز به برگزاری جلسات مدام داشته باشد. انجام روانکاوی سنتی می تواند بین 3 تا 5 جلسه در هفته آن هم برای چندین و چند سال باشد. اما روان درمانی روانکاوی تعداد جلسات کمتری داشته و  نمی تواند بیش تر از 2 جلسه از هفته باشد.

این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که هزینه های درمانی، به مدت زمان طول درمان شما بستگی داشته و می تواند کاهش یافته یا افزایشی شود.

درمان روانکاوی نیز می تواند یک فرآیند شدید باشد. روانکاوی شامل برانگیختن پاسخ های احساسی است و اغلب مکانیسم های دفاعی ایجاد شده را به چالش می کشد. در حالی که این فرآیند گاهی اوقات می تواند منجر به ناراحتی شود، همچنین می تواند به شما در درک نیروهای ناخودآگاهی که بر رفتار فعلی شما تأثیر می گذارند کمک کند.

شروع جلسات روانکاو آنلاین

برای شروع روانکاوی چه کنیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید آن است که به دنبال یک روانکاور متخصص، آموزش دیده و مجرب باشید که به خوبی کارش را بلد باشد. برای پیدا کردن یک روانکاو عالی، متخصص و زبده می توانید از کارشناسان ما در کلینیک روانشناسی کمک بگیرید. به علاوه بررسی فهرست راهنمایی که در سایت انجمن روانکاوی آمریکا درج شده است می تواند به شما کمک کند تا یک روانکاو خوب را پیدا کنید. یکی دیگر از گزینه ها برای یافتن یک روانکاو خوب استفاده از نظر و تجربیات دوستانی است که قبلا این کار را انجام داده اند. آن ها به این دلیل که تجربه این کار را دارند، گزینه های خوبی برای راهنمایی شما هستند. خصوصا آن که بیشتر اوقات از خدمات روانکاوان زیادی بهره برده و بهترین ها را به خوبی می شناسند. در طول اولین جلسه ای که با روانکاو برگزار می کنید، این موضوع را بررسی کنید که استفاده از راهکار روانکاوی می تواند برای شما مفید واقع شود یا خیر.

چگونه می توانم در دوربین درباره افکار ، احساسات ، خود صحبت کنم؟

ممکن است که این کار به سادگی یک دیدار حضوری نباشد اما شدنی است که شما در مورد افکار خود با روانکاو صحبت کنید. شما سریعا به دوربین عادت کرده و چیزی که برایتان اهمیت پیدا می کند صحبت در رابطه با مشکلات مختلف روحی خودتان است. همچنین برخی از افراد این احساس را دارند که به هنگام صحبت کردن در مورد مشکلاتشان، بهتر است که در محل خودشان باشند، چون اینگونه راحت تر هستند.

آیا روانکاوی آنلاین مفید واقع می شود؟

بله روانکاوی آنلاین مفید است. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در بعضی از اوقات، روان درمانی اینترنتی و آنلاین برای روانکاوی مناسب نخواهد بود. بهتر است اندکی وقت گذاشته و این بررسی را انجام دهید که آیا روانکاوی آنلاین با سلیقه، مشکلات و راه حل های احتمالی که توسط روانکاو به شما ارائه داده خواهد شد مفید است یا خیر.

چت کردن در یک پیام رسان برای روانکاوی توصیه نمی شود و اشتباه است

هرچند که شما اگر روش چت کردن را برگزینید می توانید ناشناس باقی بمانید. اما این امکان وجود دارد که روانکاو به خوبی نتواند با شما ارتباط برقرار کند. چون او نمی تواند صدا و تصویر شما را دریافت کرده و همچنین نمی تواند صدا و تصویر خود را به شما نمایش دهد و این بهترین راهکار برای شما نیست . بهتر است که از صوت و ویدئو استفاده کنید. شاید ابتدای کار کمی استرس داشته باشید، اما به مرور زمان این حس از بین رفته و می توانید احساس امنیت کنید. این نکته را باید مدنظر داشته باشید که ممکن است ابتدا کمی احساس استرس یا نگرانی داشته باشید، اما روانکاو کسی است که خواه و ناخواه باید از بخش زیادی از جنبه های زندگی شما آگاهی پیدا کند تا بتواند بهترین راهکارهای درمانی را به شما ارائه دهد.

آیا به هنگام روانکاوی آنلاین می توان کاملا فضا را شبیه سازی کرد؟

نکته اساسی که باید در نظر بگیرید آن است که روانکاو آنلاین و مراجعه کننده در اغلب اوقات نمی توانند یک رابطه با کیفیت که در آن صدا و تصویر به خوبی و وضوح منتقل شود ایجاد کنند. به علاوه به هنگام استفاده از نرم افزارها و پلتفرم های ارتباطی، از کلیه حواس به خوبی استفاده نمی شود. مواردی چون حالات مختلف چهره، سوالات و پاسخ ها، لحن صدا و زبان بدن به خوبی نمایش داده نمی شوند. هر چند که در ارتباط تصیری این موارد بهتر از روانکاوی صوتی یا به صورت چت است.

مطمئنا مشاوره آنلاین توسط  روانکاو آنلاین نمی تواند به اندازه دیدار حضوری موثر واقع شود. البته راه های ارتباطی و تکنولوژی های بسیاری وجود داشته که به شما کمک می کند یک دیدار آنلاین شبیه به دیدار حضوری داشته باشید

ممکن است که این کار به سادگی یک دیدار حضوری نباشد اما شدنی است که شما در مورد افکار خود با روانکاو صحبت کنید. شما سریعا به دوربین عادت کرده و چیزی که برایتان اهمیت پیدا می کند صحبت در رابطه با مشکلات مختلف روحی خودتان است.

5/5 - (1 امتیاز)