روانکاو آنلاین یا روانشناس آنلاین و 7 مزیت آن | لیست روانکاو آنلاین

روانکاو آنلاین یا روانشناس آنلاین و 7 مزیت آن

افرادی که برای توسعه فردی و حل مشکلات خود تصمیم به کمک گرفتن از روانکاو آنلاین می گیرند، ممکن است این سوال در ذهن‌شان ایجاد شود که آیا روانکاو آنلاین می تواند موثر باشد یا خیر؟ آیا روانکاوی آنلاین بدون جلسات حضوری می تواند همان تاثیر جلسات حضوری را داشته باشد یا خیر؟ در این مطلب سعی داریم این پرسش ها را پاسخ دهیم و با 7 مزیت روانشناس آنلاین شما را آشنا کنیم، قبل از هر چیز اطلاعاتی کلی در مورد روانکاوی مطرح می شود که شایسته است آن را بدانید.

روانکاوی چیست؟ آیا می شود جلسات روانکاوی را آنلاین برگزار کرد؟.

روانکاوی نوعی از روان‌درمانی است که بر اساس نطریه های زیگموند فروید بنا شده است. روانکاوی را می توان زیرمجموعه ای از علم روانشناسی و روشی برای روان درمانی دانست. روانکاوی تجربیات افراد (اکثرا از دوران کودکی ولی نه همیشه ) را بررسی کرده و این موضوع را مورد مطالعه قرار می دهد که چگونه ممکن است تجربیات گذشته شما بر روی تصمیمات و اقدامات کنونی شما موثر باشد.

همه ما می دانیم که ضمیر ناخودآگاه اهمیت بسیاری دارد. فروید ناخودآگاه انسان را مخزنی می داند که افکار، خاطرات و خواسته های افراد در آن وجود داشته و در زیر سطحی که ما آن را به نام خودآگاه می شناسیم قرار دارد.

باید در نظر داشته باشید که رویه های روانکاوی که برای حل و فصل اختلالات روحی و عاطفی کاربرد دارند، از زمان فروید تاکنون تغییرات زیادی را به خود دیده است. فروید به این موضوع اعتقاد داشت که تاثیراتی که ناخودآگاه بر روی کلیت سلامت روانی یک فرد می گذارد، بیشتر اوقات می تواند باعث بروز انواع پریشانی و اختلالات روانشناختی شود.

آیا روانکاو آنلاین موثر است ؟

همانطورکه همه می دانیم ظهور اینترنت کار را برای همگان بسیار آسان کرده است. با استفاده از اینترنت کارهای بسیار زیادی می توان انجام داد. هر چند که در گذشته تنها می توانستید با مراجعه به روانکاو با او در ارتباط باشید، اما اکنون به لطف اینترنت می توانید از راه دور با روانشناسان در ارتباط باشید. با استفاده از اینترنت و راه های ارتباطی کثیری که به وجود آمده می توان از خدمات روانشناسان بالینی استفاده کرد.

مطمئنا روانکاو آنلاین یا روانشناس آنلاین می تواند شیوه ای موثر برای بهبود مشکلات روحی و روانی باشد، اما مطمئنا مشاوره آنلاین توسط  روانکاو آنلاین نمی تواند به اندازه دیدار حضوری موثر واقع شود. البته راه های ارتباطی و تکنولوژی های بسیاری وجود دارد که به شما کمک می کند یک دیدار آنلاین شبیه به دیدار حضوری داشته باشید (همچون ارتباط تصویری) اما باز هم دیدار حضوری می تواند متفاوت و بهتر باشد.

باید این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از خدمات آنلاین مشاوره و روانکاوی یک بحث سلیقه ای بوده و ممکن است که هر فرد بر اساس علایق و سلایق خود با این روش راحت باشد. اما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که در صورت عدم دسترسی به روانکاو خوب به صورت حضوری، استفاده از خدمات روانکاوی آنلاین با یک روانکاو خوب می تواند مفید باشد.

روانکاو آنلاین

تکنیک های روانکاو آنلاین و حضوری

وقتی که افراد قصد دارند درمان روانشناسی یا روانکاوی را شروع کنند، اکثر مواقع باید حداقل هفته ای یکبار با روانکاو دیدار داشته باشند. این فرایند می تواند برای ماه ها و سال ها ادامه دار باشد. یک روانکاو آنلاین خوب از روش های مختلفی استفاده می کند تا دید درستی در مورد رفتارهای مختلف شما دریافت کند تا ذهنیت شما در رابطه با موارد گوناگون را بررسی نماید. روش ها و تکنیک های بسیاری وجود دارد که یک روانکاو از آن استفاده می کند تا یک بینش درست در رابطه با مراجعه کننده خود به دست آورد.

انتقال : انتقال یکی از تکنیک های روانشناسی است. انتقال وقتی رخ می دهد که شما در مورد احساسات خود نسبت به فرد دیگر با روانکاو صحبت می کنید. در ادامه باید با روانکاو خود به شیوه ای تعامل داشته باشید که انگار روانکاو شما همان فرد دیگر است. این کار برای درک تعامل شما و نحوه تعاملی که دارید می تواند مفید باشد.

تعبیر خواب : یکی از مهم ترین تکنیک های روانکاوی که حتی می توان از آن به عنوان مهم ترین تکنیک روانکاوی نام برد، تکنیک تعبیر خواب است. رویاهایی که می بینیم در اکثر اوقات، شاهراهی برای ورود به ناخودآگاه شمرده می شوند و گاها روانکاوانی وجود دارند که بخواهند در مورد رویاها و خواب هایتان از شما سوال کنند. روانکاو خوب می تواند با تحلیل خواب هایی که دیده اید، دیدی مناسب در مورد ضمیر ناخودآگاه شما به دست آورد.

تداعی آزاد: تداعی آزاد تمرینی است که به شما کمک می کند آزادانه افکار خود را با روانکاو به اشتراک بگذارید. طی این تمرین، روانکاو شما را تشویق می کند تا به صورت آزاد در مورد افکار خود صحبت کنید. انجام این کار باعث یادآوری خاطرات و ارتباطاتی خواهد شد که در حالت عادی به ذهن نمی آیند.

همچنین این نکته را باید در نظر داشته باشید که روانکاوان معمولا وقت زیادی را برای گوش دادن به حرف های مردم می گذارند و به همین دلیل به روانکاوی، درمان از طریق گفتگو نیز می گویند. در این روش فرد صحبت کرده و روانکاو گوش می دهد.

7 مزیت روانکاو آنلاین 

روانکاوی در دو شکل حضوری یا آنلاین چه مزیتی نسبت به سایر روش های روان درمانی دارد؟ پژوهشی بر روی رویه های روانکاوی با استفاده از درمان شناختی رفتاری، هفت ویژگی مختلف را طی تحقیقات شناسایی کرده که مزایای روانکاوی را تعریف می کند.

باید این را در نظر داشته باشید که روانکاوی بر روی احساسات افراد تمرکز می کند. این در حالی است که سایر روش های روان درمانی، بر روی رفتارها و شناخت بیمار تمرکز دارند. روانکاوی همچنین به صورت خاص، طیف کاملی از کلیه احساسات تجربه شده توسط بیمار را مورد بررسی قرار می دهد.

1- بررسی روابط بین فردی و ارتباطات

روانکاوی روابط بین فردی و ارتباطات مراجعه کننده را بررسی کرده و بدین ترتیب دیدی بهتر از فرد مراجعه کننده به دست می آورد. افراد با بیان ارتباطات خود در گذشته و حال، به روانکاو کمک می کنند تا بتواند روش های درمانی بهتری از طرف روانکاو اتخاذ گردد.

2- بررسی موضوعات تکرار شونده

روانکاوی موضوعات تکرار شونده را شناسایی کرده تا الگوهای روانشناختی بیشتری از فرد به دست آورد. افراد ممکن است بدانند که رفتاری خود ویرانگر دارند، اما قادر به متوقف کردن آن ها نباشند.

3- کاوش و بررسی تجربیات گذشته

درمان های روانشناختی دیگر بیشتر بر حال حاضر تمرکز دارند. این در حالی است که روانکاوی به افراد کمک می کند گذشته را کشف کرده و به این موضوع برسند که چگونه ممکن است تجربیات خوب و بد گذشته بر رفتارهای کنونی آن ها تاثیرگذار باشند. روانکاوی به افراد کمک می کند تا وابستگی رفتارهای کنونی خود را به تجربیات گذشته کنار بگذارند.

مزیت روانکاو آنلاین

4- بررسی اجتناب

روانکاوی، اجتناب را بررسی می کند. باید بدانید که اکثر مردم اغلب اوقات، از مواجهه با موقعیت ها، احساسات و افکاری که برای آن ها ناراحت کننده به شمار می روند، اجتناب می کنند. درک مواردی که بیمار از آن ها اجتناب می کند به روانکاو کمک می کند متوجه شود، به چه علت است که بیمار دچار چنین خصوصیتی شده است.

5- بر رابطه درمانی تمرکز و تاکید دارد.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که روانکاوی امری خصوصی و بسیار شخصی است. رابطه درمانی در روانکاوی به شما کمک می کند تا با ایجاد رابطه بین خود و روانکاو، فرصتی جذاب و خاص برای پیدا کردن و واکاوی تجربیات قبلی و احساسات نشئت گرفته از همان تجربیات گذشته داشته باشید.

6- جریان آزاد

یکی از مهم ترین وجوهات تمایز روانکاوی نسبت به سایر روش های درمانی این است که سایر درمان ها دارای ساختاری خاص بوده و به دنبال یک هدف مشخص هستند. این در حالی است که روانکاوی به بیمار کمک می کند تا خیلی آزاد به واکای و کاوش در افکار خود بپردازد. بیمار می تواند که به صورت آزاد در مورد انواع دغدغه های ذهنی خود همچون ترس، خیال، رویا و آرزوهای خود صحبت کند.

7- بهبودهای پایدار از مزایای روانکاوی

یک بررسی منتشر شده در سال 2010 در نشریه American Psychologist به ما نشان داده است که درمان روانکاوی می تواند به اندازه سایر درمان های روانشناختی موثر واقع شود.

وقتی که افراد با مشکلات روحی مختلف مورد درمان روانکاوی قرار می گیرند، علاقه زیادی نشان می دهند که دستاوردهای حاصله را حفظ کنند. البته بیشتر افراد در پایان روانکاوی و درمان بهبود می یابند.

در زیر لیست روانکاو آنلاین در پاسدارن تهران را مشاهده می کنید.

لیست روانکاو آنلاین در کلینیک آوان

دکتر معصومه اسکندری
مشاور فردی و خانواده
محل فعالیت : تهران - ولیعصر (مرکز)
الهام پیغمبری
روان درمانگر فردی (بزرگسال)
محل فعالیت : تهران - ولیعصر (مرکز)
دکتر ابوالفضل دهپور
مشاور فردی و روانکاو
محل فعالیت : تهران - ولیعصر (مرکز)
دکتر هوشنگ اسماعیلی
درمانگر فردی و مشاور خانواده
محل فعالیت : تهران - ولیعصر (مرکز)
دکتر انوشه امین زاده
اختلالات فردی و مشاوره خانواده
محل فعالیت : تهران - ولیعصر (مرکز)

روانکاو آنلاین برای چه مشکلاتی مناسب است؟

روانکاوی را می توان برای درمان اختلالات و مشکلات روانی بسیاری به کار برد. در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم داشت.

  • ضربات روحی و عاطفی ناشی از اتمام رابطه، مرگ عزیزان، دوری از عزیزان و..
  • افسردگی و اضطراب
  • مشکلات عزت نفس، حرمت نفس و اعتماد به نفس
  • مشکلات روانتنی
  • ابراز وجود
  • مشکلات جنسی ( مشاوره جنسی )
  • مسائل هویتی
  • مشکلات و مسائل مربوط به خود ویرانگری

روانکاوی آنلاین چقدر موثر است؟

برای درمان روانکاوی طولانی مدت به صورت معمول به یک سال زمان یا 50 جلسه احتیاج است که با این اوصاف تقریبا به صورت هفته ای یک بار باید با روانکاو دیدار داشته باشید. برای روانکاوی کوتاه مدت نیز کمتر از یک سال طول درمان (کمتر از 40 جلسه) تعریف می شود.

فراتر از آنلاین بودن یا نبودن جلسات روانکاوی، مهم این است که شما توانایی مقابله با تجربیاتی که به صورت بالقوه استرس زا بوده یا محرکی اصلی برای به وجود آمدن تنش های روانی به شمار می روند، داشته باشید. هر چند که روانکاوی توسط برخی از منتقدان گاها مورد تمسخر قرار گرفته است، اما تحقیقات مشخص می کند که اختلالات بسیاری با استفاده از روانکاوی قابل درمان است.

کاهش علائم در روانکاوی

یک بررسی صورت گرفته بر روی موفقیت های درمان روانکاوی در 2021، نشان می داد که روانکاوی کوتاه مدت باعث شده تا افراد در زمینه های جسمی و علائم مربوط به افسردگی و علائم اضطراب بهبود یابند.

مطابق بررسی که بر روی اثربخشی های مربوط به درمان های روانکاوی طولانی مدت صورت گرفته است، میزان موفقیت روانکاوی متوسط و زیاد بوده است. روانکاوی توانسته است که علائم بیماری های گوناگون را کاهش دهد.

در روانکاوی باید چه مواردی را در نظر بگیرید؟

روانکاوی نیز مانند همه روش های درمانی خالی از عیب و ایراد نیست و شما باید آن ها را در نظر بگیرید. روانکاوی نیاز به برگزاری جلسات مداوم دارد. انجام روانکاوی کلاسیک می تواند بین 3 تا 5 جلسه در هفته آن هم برای چندین و چند سال باشد. اما روانکاوی کوتاه مدت تعداد جلسات کمتری داشته و  نمی تواند بیش تر از 2 جلسه از هفته باشد.

این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که هزینه های درمانی، به مدت زمان طول درمان شما بستگی داشته و می تواند کاهش یافته یا افزایش داشته باشد.

درمان روانکاوی می تواند یک فرآیند چالشی باشد. روانکاوی شامل برانگیختن پاسخ های احساسی است و اغلب مکانیسم های دفاعی ایجاد شده را به چالش می کشد. در حالی که این فرآیند گاهی اوقات می تواند منجر به ناراحتی شود، می تواند به شما در درک نیروهای ناخودآگاهی که بر رفتار فعلی شما تأثیر می گذارند کمک کند.

شروع جلسات روانکاو آنلاین

برای شروع روانکاوی چه کاری باید انجام دهیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید آن است که به دنبال یک روانکاور متخصص، آموزش دیده و مجرب باشید که به خوبی کارش را بلد باشد. برای پیدا کردن یک روانکاو عالی، متخصص و زبده می توانید از کارشناسان ما در کلینیک روانشناسی آوان کمک بگیرید. یکی دیگر از گزینه ها برای یافتن یک روانکاو خوب استفاده از نظر و تجربیات دوستانی است که قبلا این کار را انجام داده اند. آن ها به این دلیل که تجربه این کار را دارند، گزینه های خوبی برای راهنمایی شما هستند. خصوصا آن که بیشتر اوقات از خدمات روانکاوان زیادی بهره برده و بهترین ها را به خوبی می شناسند. در طول اولین جلسه ای که با روانکاو برگزار می کنید، این موضوع را بررسی کنید که استفاده از راهکار روانکاوی می تواند برای شما مفید واقع شود یا خیر.

چگونه می توانم درباره افکار ، احساسات ، خود صحبت کنم؟

ممکن است که این کار به سادگی یک دیدار حضوری نباشد اما شدنی است که شما در مورد افکار خود با روانکاو صحبت کنید. شما سریعا به محیط درمانی عادت کرده و چیزی که برایتان اهمیت پیدا می کند صحبت در رابطه با مشکلات مختلف روحی خودتان است. همچنین برخی از افراد این احساس را دارند که به هنگام صحبت کردن در مورد مشکلاتشان، بهتر است که در محل خودشان باشند، چون اینگونه راحت تر هستند.

آیا روانکاوی آنلاین مفید واقع می شود؟

بله روانکاوی آنلاین مفید است. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در بعضی از اوقات، روان درمانی اینترنتی و آنلاین برای روانکاوی مناسب نخواهد بود. بهتر است اندکی وقت گذاشته و این بررسی را انجام دهید که آیا روانکاوی آنلاین با سلیقه، مشکلات و راه حل های احتمالی که توسط روانکاو به شما ارائه داده خواهد شد مفید است یا خیر.

چت کردن در یک پیام رسان برای روانکاوی توصیه نمی شود و اشتباه است.

هرچند که شما اگر روش چت کردن را برگزینید می توانید ناشناس باقی بمانید. اما این امکان وجود دارد که روانکاو به خوبی نتواند با شما ارتباط برقرار کند. چون او نمی تواند صدا و تصویر شما را دریافت کرده و همچنین نمی تواند صدا و تصویر خود را به شما نمایش دهد و این راهکار مناسبی برای شما نیست. بهتر است که حداقل از صوت و ویدئو استفاده کنید. شاید ابتدای کار کمی استرس داشته باشید، اما به مرور زمان این حس از بین رفته و می توانید احساس امنیت کنید. این نکته را باید مدنظر داشته باشید که روانکاو کسی است که خواه و ناخواه باید از بخش زیادی از جنبه های زندگی شما آگاهی پیدا کند تا بتواند بهترین راهکارهای درمانی را به شما ارائه دهد.

آیا به هنگام روانکاوی آنلاین می توان کاملا فضا را شبیه سازی کرد؟

نکته اساسی که باید در نظر بگیرید آن است که روانکاو آنلاین و مراجعه کننده در اغلب اوقات نمی توانند یک رابطه با کیفیت که در آن صدا و تصویر به خوبی و وضوح منتقل شود ایجاد کنند. به علاوه به هنگام استفاده از نرم افزارها و پلتفرم های ارتباطی، از کلیه حواس به خوبی استفاده نمی شود. مواردی چون حالات مختلف چهره، سوالات و پاسخ ها، لحن صدا و زبان بدن به خوبی نمایش داده نمی شوند. هر چند که در ارتباط تصیری این موارد بهتر از روانکاوی صوتی یا به صورت چت است.

مطمئنا مشاوره آنلاین توسط  روانکاو آنلاین نمی تواند به اندازه دیدار حضوری موثر واقع شود. البته راه های ارتباطی و تکنولوژی های بسیاری وجود داشته که به شما کمک می کند یک دیدار آنلاین شبیه به دیدار حضوری داشته باشید

ممکن است که این کار به سادگی یک دیدار حضوری نباشد اما شدنی است که شما در مورد افکار خود با روانکاو صحبت کنید. شما سریعا به دوربین عادت کرده و چیزی که برایتان اهمیت پیدا می کند صحبت در رابطه با مشکلات مختلف روحی خودتان است.

آخرین مطالب:

5/5 - (4 امتیاز)
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی