4 روش برای رهایی از ناامیدی های زندگی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

4 روش برای رهایی از ناامیدی های زندگی

فهرست مطالب

نکات مهم این مطلب:

  • معنایی که شما به ناامیدی می دهید بر احساس شما تأثیر می گذارد.
  • امتناع از گسترش و شخصی سازی ناامیدی می تواند به بهبودی شما کمک کند.
  • ناامیدی های زندگی ذاتاً بد نیستند. فرصت و رشد می تواند ناشی از شرایط ناامیدکننده باشد.

رهایی از ناامیدی

گروه ترجمه کلینیک آوان – همه ما رویا هایی داریم که گاهی نمی توانیم به آنها برسیم. شما کار رویایی خود را پیدا می کنید ولی به مصاحبه شغلی دعوت نمی شوید، کسی را که دوستش دارید و برایش وقت گذاشته اید به خواستگاری شما نمی آید، دختر زیبایی را که خیال شما را برده است و برای به دست آوردنش تلاش کرده اید به درخواست شما جواب مثبت نمی دهد، خانه ای را که برای خریدش مدت ها به دنبالش بوده اید حالا قیمتش افزایش پیدا کرده است و… . مواردی از این دست می تواند شما را در مارپیچ احساسات منفی گرفتار کند و می تواند روز ها، هفته ها و حتی ماه ها ادامه داشته باشد.  اگر سطح ناامیدی های ما افزایش پیدا کند، می تواند باعث شود تا از رویا های خود دست بکشیم.

چرا ناامیدی می تواند چنان احساس منفیِ نیرومندی باشد که باعث شود ما ترجیح دهیم تا امید ها و خواسته های خود را فدا کنیم تا از گزیدگی آن در امان بمانیم!؟

پاسخ در معنایی است که شما به ناامیدی می دهید. واقعیت این است که بدست آوردن آنچه می خواهید آسان نیست و هرگز برای کسی احساس خوبی ندارد. با این حال، شدت احساس ناامیدی را می توان با تفسیر شما از آن افزایش داد. تعبیر شما از ناامیدی می تواند متفاوت باشد و بسته به نوع نگاه شما ناامیدی می تواند ویرانگر باشد و یا فرصتی برای بهتر شدن باشد.

در ادامه چهار روش برای تغییر نگرش و تعریف مجدد معنای واقعی ناامیدی آورده شده است.

ناامیدی خود را گسترش ندهید.

اگر ناامیدی را از یک موقعیت خاص به تمام زندگی گسترش دهید، ناامیدی درد بزرگی را ایجاد خواهد کرد. گسترده شدن به این شکل به نظر می رسد: اگر این بار به خواسته خودم نرسم، به این معنی است که هرگز به خواسته خود نخواهم رسید. اگر رابطه ای که دارید به نتیجه نرسد و باور داشته باشید که هرگز رابطه ای به اندازه رابطه ای که اخیراً از دست داده اید نخواهید داشت و مجبور خواهید بود که بقیه زندگی را به تنهایی بگذرانید، پس ناامید کننده بودن این رابطه که به نتیجه نرسیده احساسات عظیمی از ناامیدی خواهد داشت.

در عوض به خودتان یادآوری کنید که اگر این بار نتیجه ای گرفته نشد، به این معنی نیست که آینده متفاوت خواهد بود. در حالی که برخی از مردم دوست دارند بگویند گذشته بهترین پیش بینی کننده آینده است، اما واقعیت این است که آینده از آنچه شما امروز تصمیم می گیرید تا در آینده انجام دهید تأثیر می گیرد. اگر تصمیم بگیرید که چون رابطه قبلی شما به نتیجه نرسیده است، دیگر هرگز وارد رابطه دیگری نخواهید شد، پس اجازه می دهید که گذشته شما را محدود کند. اما این چیزی است که می توانید کنترل کنید و شما تنها کسی هستید که تعیین می کنید در آینده چه اقداماتی انجام خوااهید داد.

رهایی از ناامیدی

ناامیدی را شخصی نکنید.

روش معمول دیگر برای ایجاد احساس ناامیدی شخصی سازی اوضاع است. شخصی سازی به این شکل به نظر می رسد: اگر به آنچه که می خواهم نرسم، به این معنی است که من به اندازه کافی خوب نیستم و لیاقت آن را ندارم. وقتی ناامیدی را بیش از حد شخصی می کنید، تمامی مسائل را به خود مربوط می کنید و بسیاری از عواملی را که هیچ ارتباطی به شما ندارند را در نظر نمی گیرید.

اگر متقاضی شغلی هستید اما به مصاحبه دعوت نمی شوید، به احتمال زیاد متقاضیان واجد شرایط زیادی برای این شغل وجود داشته اند، یا شاید آنها از قبل قصد داشتند کسی را استخدام کنند حتی قبل از درج آگهی استخدام. اگر رابطه ای که در آن بودید به نتیجه نرسد، ممکن است فرد مقابل با مشکلات تعهد روبرو شده باشد ویا اینکه هنوز نتوانسته است بطور کامل از رابطه گذاشته خود خارج شود. نکته اینجاست که همیشه عواملی وجود دارند که بر هر رویدادی تأثیر می گذارند.

علاوه بر این ، اینکه آیا شرایط به شکلی که می خواهید پیش می رود یا نه، چیزی در مورد شایستگی شما در زمان حال یا آینده مشخص نمی کند. اگرچه ممکن است مواردی وجود داشته باشد که باعث شود شما شرایط را تحت تأثیر قرار دهید، اما آنچه مهم است بدانیم این است که این یک رویداد بوده و رویدادها همان چیزی است که ما تجربه می کنیم و نمی تواند تعیین کننده ویژگی های ما باشند.

رهایی از ناامیدی

به ناامیدی برچست بد نزنید.

بسیاری از افراد به طور خودکار تصور می کنند که اگر اتفاقی که آنها نمی خواهند برای آنها بیافتد، این یک اتفاق “بد” است که احتمالاً منجر به نتیجه ای حتی بدتر از شرایط فعلی خواهد شد. اگر شغل مورد نظر خود را پیدا نکنید، ممکن است فکر کنید هیچ کس شما را هرگز استخدام نمی کند و برای همیشه در کنار پدر و مادر خود زندگی خواهید کرد. فکر کردن به این روش احساس وحشتناکی در شما ایجاد می کند.

موقعیت های ناامید کننده اغلب این پتانسیل را دارند که دریچه ای برای اتفاقات جدیدی که می خواهیم در زندگی ما باز کنند. اگر هواپیمای خود را از دست بدهید، ممکن است در پرواز بعدی با شخصی تاثیر گذار آشنا شوید ویا پرواز بهتری را تجربه کنید. اگر شغل خود را از دست بدهید و مجبور شوید به شهر دیگری بروید، ممکن است با دوستان جدید یا شرایط تازه ای روبرو شوید که باعث تحول در زندگی شما شوند. شما هرگز نمی دانید که چه وضعیتی به وجود خواهد آمد، بنابراین به جای اینکه تصور کنید وضعیت ناامید کننده بد است، در عوض تمرین کنید که با خود بگویید: من این وضعیت را انتخاب نکردم، اما بگذارید ببینیم چه چیزی از این وضعیت ناشی می شود.

رهایی از ناامیدی

از ناامیدی یاد بگیرید.

موفقیت اغلب مبتنی بر شکست است. برخی از موفق ترین افراد در جهان، موفق نبودند تا اینکه در ابتدا با ناامیدی و شکست های متعددی روبرو شدند.

  • مایکل جردن در ابتدا نتوانست تیم بسکتبال دبیرستان خود را تشکیل دهد.
  • استیون اسپیلبرگ توسط دانشکده فیلم دانشگاه کالیفرنیای جنوبی سه بار رد شد.
  • هنر گروه بیتلز توسط سه شرکت ضبط کننده موسیقی رد شد.
  • گزارش شده است که کتاب سوپ مرغ برای روح در مجموع 123 بار توسط ناشران رد شده است. این مجموعه بیش از 80 میلیون نسخه فروش داشته است.
  • هزاران داستان دیگر نیز دقیقاً مانند این موارد وجود دارد.

چیزی که به موفقیت این افراد کمک کرد این بود که اجازه ندادند ناامیدی آنها را از تلاش مجدد باز دارد و مهمتر از همه آنها از هر تلاش یاد گرفتند که چگونه پیشرفت کنند و اینکه دفعه بعدی بتوانند به طور متفاوتی کار خود را پیش ببرند.

گاهی اوقات ما هنوز برای آنچه می خواهیم آماده نیستیم، اما اگر اجازه دهید روند سعی و تلاش می تواند به شما کمک کند تا آماده شوید. اگر ناامیدکننده ها را به عنوان موانع در نظر نگیرید و به عنوان فرصتی برای یادگیری و تکامل جهت رسیدن به خواسته ها در نظر بگیرید، به خود قدرت رشد می دهید.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

4/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها