6 آسیب مخرب طلاق در زنان و طلاق در مردان | کمک از روانشناس

6 آسیب مخرب طلاق در زنان و طلاق در مردان

فهرست مطالب

طلاق در زنان و طلاق در مردان یکی از حقوق زوجین است که مزایا و معایبی دارد. اگر در یک رابطه ماندن به هر علتی دشوار یا نشدنی باشد، طلاق توصیه می شود. اما اگر بتوان یک رابطه را ترمیم داد، طلاق بهترین راه حل نیست. پس باید با کمک گرفتن از یک روانشناس اقدام به ترمیم رابطه کرد.

طلاق در اغلب مواقع مشکلاتی را برای خانواده ها ایجاد می کند. این آثار مخرب تنها بر یکی از طرفین تاثیر نمی گذارد. بلکه هر دو طرف، فرزندان و خانواده ها را نیز تحت شعاع خود قرار می دهد. در این مقاله قصد داریم در مورد آسیب های طلاق، صحبت کنیم.

کلینیک روانشناسی آوان مرکز مشاوره طلاق

آیا طلاق می تواند آثار مخربی بر روی ذهن و جسم افراد بگذارد؟ بیشتر اوقات بله. باید این را در نظر داشته باشید که خارج شدن از یک رابطه همراه با سختی هایی خواهد بود. چرا که عادت هایی ایجاد شده، بعضا وابستگی در میان بوده و موارد دیگری که با اتمام رابطه و طلاق گریبانگیر طرفین می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد آسیب های طلاق در مردان و زنان صحبت داشته باشیم.

طلاق

طلاق چه آسیب هایی را به زنان وارد می آورد؟

مسئولیت های یک زن پس از طلاق افزایش می یابد.

طلاق در زنان باعث می شود که زن به اجبار هزینه های بیشتری را برای تامین مایحتاج زندگی، منزل، تفریحات، تحصیل فرزندان و موارد دیگر بپردازد. با توجه به شرایط اقتصادی کشور، اگر زن یک شغل آبرومند و با حقوق مناسب داشته باشد، توان مدیریت تقریبی هزینه ها را خواهد داشت، اما وضعیت در صورتی بد است که زن از لحاظ مالی مستقل نباشد. در ادامه با آسیب های طلاق در زنان همراه باشید

خصوصا که در ایران شغل های دولتی زیادی وجود ندارد و زن می بایست اکثر اوقات در سازمان های خصوصی مشغول به کار شود و با توجه به این که دید جامعه نسبت به زن مطلقه، اکثر خوب نیست این نیز برای زنان مطلقه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. با مراجعه به کلینیک روانشناسی آوان روانشناس در پاسداران در تلاش برای حل مشکلات باشید

طلاق باعث ایجاد مشکلات روانی و افسردگی می شود.

به هنگام طلاق در زنان ، اکثر زنان با موضوعات شایعی همچون احساس گناه، اضطراب و استرس و افسردگی های ناشی از این واقعه مواجه می شوند. دلیل عمده این موارد آن است که ممکن است خود را عامل اصلی شکست ازدواج گذشته بدانند. این چالش وقتی عمیق تر می شود که زن پروسه طلاق را آغاز کرده باشد. در صورتی که وی دارای فرزند باشد، این مشکل جدی تر می شود. چون احتمالا زن خود را مقصر مشکلات ایجاد شده برای فرزندان می داند.

احساس گناه، افسردگی و اضطراب شایع ترین مشکلات روانشناختی زنان بعد از طلاق است. زنان بعد از طلاق ممکن است خود را دلیل شکست خوردن ازدواج بدانند و این مسئله در صورتی که زنان شروع کننده طلاق باشند و اگر فرزندی هم داشته باشند بیشتر است. کلینیک روانشناسی آوان مرکز مشاوره ازدواج

روانشناسان اظهار نظر می کنند که طلاق در زنان باعث ایجاد بحرانی عاطفی شده و پس از گذشت زمان ابعاد موضوع گسترده شده و باعث بروز مشکلات حادتر می شوند. هر چند که این مورد به روحیات فرد، اتفاقات گذشته و آینده، حمایت خانواده و جامعه و موارد بسیار دیگر بستگی دارد، اما اکثر اوقات، زمان بسیاری طول می کشد که فرد بتواند به زندگی عادی خود برگرد.

مشکلات مالی یک زن پس از طلاق

متاسفانه یکی از مشکلات زنان ایرانی که جای کار دارد، عدم استقلال مالی است. وقتی که طلاق در زنان اتفاق می افتد، زن از آینده مبهم خواهد ترسید و احساس کاهش امنیت خواهد داشت. چرا که در باور عموم، مرد مدیریت یک زندگی را بر عهده دارد. همچنین در صورتی که زن از نظر مالی به همسر خود وابسته باشد، مشکلات وی گستردگی بیشتری خواهند داشت و به همین علت ممکن است که وی در معرض ابتلا به مشکلات روحی و افسردگی قرار گیرد.

در بخش بزرگی از جامعه ایران، زنان خانه دار بوده و درآمدی ندارند. نتیجتا آن ها تا قبل از طلاق به همسر خود وابسته بوده اند و در صورتی که زن، بدون تخصص، مهارت و شغل باشد دچار مشکل در تامین معیشت خواهند شد. وقتی که خانواده زن حمایتی از او نداشته باشد و حضانت فرزندان بر عهده زن باشد، این مشکل گسترده تر می شود. پیشنهاد آن است که زنان با تحصیل و کسب مهارت های فنی در کنار آن، استقلال مالی داشته باشند یا دستکم با داشتن تحصیلات مناسب و مهارت های فنی کافی، خود را برای چنین روزی آماده کنند.

امنیت اجتماعی زنان به خطر می افتد

مشکلی که در جامعه ایران وجود دارد آن است که برای زنان مطلقه محدودیت های اجتماعی زیادی وجود دارد و دید افراد بسیاری نسبت به آن ها دیدی جنسی و نامناسب است. همچنین ممکن است که برای ادامه تحصیل، شغل، خانه و شروع یک رابطه جدید به مشکل برخورد کنند. با آسیب های طلاق در زنان همراه باشید

زن توسط خانواده طرد می شود.

ضدفرهنگ بسیار بدی در طلاق در زنان که در برخی از خانواده های ایرانی وجود دارد، دید بسیار بد نسبت به طلاق دختر خانواده است. آن ها دید بدی نسبت به طلاق دخترانشان دارند و به همین علت پس از طلاق از خانواده طرد می شوند. این مشکل وقتی گسترش پیدا می کند که زن با چالش های دیگری همچون عدم استقلال مالی و دارا بودن فرزند دست و پنج نرم می کند.

هویت فردی و اجتماعی زن کاهش پیدا می کند

متاسفانه یکی از پیامدهای حائز اهمیت طلاق در زنان آن است که اکثر افراد جامعه ایران و به خصوص جوامع سنتی تر، موقعیت یک زن را با موفق بودن یا عدم موفقیت وی در ازدواج می سنجند و در صورتی که یک زن فعالیت های تجاری خوب و تحصیلات عالیه داشته باشد یا در امور علمی، اجتماعی، کسب و کار و هر مورد مهم دیگر، موقعیت خوب داشته باشد اما قضاوت اکثر مردم در مورد وی منفی خواهد بود.

این منفور بودن اجتماعی پیامدهای بزرگی را برای زن به وجود خواهد آورد و زن مواردی همچون انزوا، کاهش حمایت های اجتماعی، کاهش دایره ارتباطات، طردشدگی، احساس کاهش امنیت و قضاوت های بیجا در مورد گذشته را مشاهده می کند. البته همیشه بدین شکل نیست و مسلما افراد بسیاری نیز وجود دارند که سطح تفکراتشان متفاوت است. اگر مراجعه حضوری برای شما امکانپذیر نیست می توانید از خدمات روانکاو آنلاین در کلینیک روانشناسی آوان استفاده کنید

آسیب های طلاق در مردان چیست؟

شاید خیلی ها بگویند که مردها قوی هستند و عواطف آن ها به اندازه زنان آسیب نمی بیند. این تفکر اشتباه است. چرا که مطابق گفته های مشاوران خانواده، پس از فرایند طلاق در مردان ، مرد دچار مشکلات زیادی می شود. مهم ترین آن ها افسردگی، ناامیدی، کاهش اعتماد به نفس، ناامیدی از توانایی های فردی، کاهش پذیرش شخصیت فردی و کاهش اعتماد به نفس ناشی از مقبول نبودن ظاهری هستند.

متاسفانه مشکلات روحی که در مردان شکل می گیرند، گستردگی بالایی داشته و به صورت پنهان رخ می دهند. این اصلا خوب نیست. به آن علت که همانند سم بدن مرد را آلوده و وی را بیمار می کند. و چون بیشتر مردان، حاضر به مراجعه به روانشناس و روانپزشک نیستند، این احتمال وجود دارد که این مشکلات پیشروی بیشتری نیز داشته باشند.

باید این استدلال را مدنظر داشته باشید که طلاق در مردان یک آسیب اجتماعی قلمداد شده و بر کلیت و جزئی ترین مسائل خانواده تاثیرگذار خواهد بود. مرد به عنوان کسی که نیمی از زندگی بر عهده او بوده و وظایف مهمی را انجام داده است، پس از طلاق در مردان در مورد سرنوشت فرزندان خویش نگرانی داشته و احتمالا کار سختی خواهد بود که بتواند گسست عاطفی با همسر سابق و جدایی را هضم کند.

همچنین مرد به عنوان طرفی در رابطه است که نیم یا بخش بزرگی از مدیریت زندگی بر عهده وی است. و به همین علت، به هنگام طلاق نگاه جامعه به وی، نگاهی منفور و توام با اشاره به ضعف و ناتوانی مرد در مدیریت زندگی و برشمردن بی کفایتی او در زندگی به عنوان یکی از عوامل مهم طلاق در مردان می باشد و همه این ها باعث آزاد وی خواهد شد.

طلاق

چرا طلاق باعث ایجاد احساس تاسف در مردان می شود؟

با آسیب های طلاق در مردان همراه باشید : یکی از نکاتی که ممکن است باعث ایجاد مشکلات روحی در مردان شود، احساس تاسفی است که در وجود آن ها نهادینه می شود. این احساس تاسف باعث ایجاد یک تغییرات خلقی شدید همراه با افسوس بوده که ممکن است منجر به افسردگی شود. مردان پس از طلاق با این سوال ذهنی مواجه می شوند که آیا با طلاق گرفتن، بهترین کار را انجام داده اند یا خیر.

این موضوع مهم است که ممکن است یک رابطه بر روی کاغذ و به صورت قانونی به اتمام رسیده باشد، اما مسائل عاطفی و ذهنی نمی توانند خیلی سریع پاک شوند.

همچنین این سوال در ذهن آن ها به وجود خواهد آمد که آیا فرصتی برای ادامه رابطه بود؟ آیا می توانست که کار بهتری نسبت به طلاق و اتمام رابطه انجام دهد؟ گاها این احساس تاسف در مردان ریشه در این دارد که شاید می توانست کارهای بهتری انجام دهد، شاید می توانست این رابطه را نگهدارد و شاید می توانست مانع از ایجاد این اتفاقات می شد. همچنین در وی احساس شرمی ناشی از شکست در ازدواج و ایجاد یک رابطه خوب به وجود خواهد آمد که مطمئنا در صورت عدم کنترل می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی گسترده تر شود.

افسردگی، یک بحران رایج پس از طلاق در مردان

پس از طلاق گرفتن زوجین، چندین چالش روحی شامل عشق، تاسف، نفرت و خشم با هم فوران کرده و باعث می شود که افسردگی در فرد به وجود آید. همچنین ممکن است که پس از طلاقدر مردان ، مرد به صورت گذرا فکر کند قدری از فشارها و مشکلات حین رابطه کاهش پیدا کرده اما تفکر به آینده با وجود مشکلات پس از طلاق در مردان ، حس ترس را در مرد ایجاد خواهد کرد.

مطابق مطالعات که متخصصین و مشاوران ازدواج بر روی تعدادی از طلاق در مردان ، انجام دادند، افسردگی رایج ترین بحران روحی مردان پس از اتمام روابط عاطفی بوده است. نکته مهم آن است که افسردگی نه تنها مشکلات روحی برای افراد ایجاد می کند، بلکه موجب ایجاد مشکلات جسمی نیز خواهد شد که از افسردگی نشعت گرفته اند. به عنوان مثال، با گسترش افسردگی در مغز انسان، اشتهای وی، خواب و استراحت، میل به ورزش و تفریح کاهش پیدا کرده و همه موارد دست به دست هم داده تا مشکلات جسمی را نیز برای افراد ایجاد نمایند.

نتیجه گیری و پایان

طلاق یک راه برای پایان دادن به صورت قانونی به رابطه است و هر چند که در مواردی دارای مزایایی برای طرفین است. اما قطع به یقین مضراتی را نیز برای هر دو طرف، یعنی هم مرد و هم زن ایجاد می کند. به همین علت پیشنهاد می شود در صورتی که در معرض طلاق هستید، عجولانه تصمیمی اتخاذ نکنید و قبل از اتمام رابطه و طلاق، با مشاور در مورد مشکلات خود صحبت کنید.

پیشنهاد می شود در صورتی که مشکلاتی قابل حل وجود دارد آن ها را حل کنید و اگر دیدید که چاره ای باقی نمانده، طلاق با تمامی معایب احتمالا راهی بهتر است چون معایب آن به اندازه فشارهایی که به هنگام رابطه وجود دارد نخواهد بود. پیشنهاد می کنیم که از خدمات مشاوره سایت ما استفاده داشته باشید. متخصصین مجرب گروه ما به شما کمک می کنند تا این برهه سخت از زندگی خود، بهترین تصمیم را گرفته تا آینده بهتری را برای خود، روابط و فرزندانتان رقم بزنید.

به این محتوا امتیاز دهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها