کاربرد تست پیش از ازدواج ، بایدها و نبایدهای قبل از ازدواج

کاربرد تست پیش از ازدواج ، بایدها و نبایدهای قبل از ازدواج

فهرست مطالب

تست پیش از ازدواج

شاید بهتر است بگوییم که ازدواج مهم ترین و پایه ترین اساس شکل گیری جامعه است. با ازدواج است که ساختار اولیه کوچک ترین عضو اجتماعی یعنی خانواده شکل می گیرد و تولید مثل امکان پذیر می شود. باید در نظر داشته باشید که مهم ترین بعد ارتباط عاطفی زوجین، کیفیت روابط زناشویی بوده که نقشی اساسی بهبود کیفیت زندگی زناشویی دارد. زندگی زناشویی هرچه که بهتر باشد، موجب بهبود کیفیت بنیان خانواده نیز خواهد شد.

یک ازدواج موفق

ازدواج را می توان یکی از مهم ترین و حساس ترین انتخاب های هر فرد در زندگی دانست. چون یک ازدواج خوب است که روزنه امیدی به آینده باز می کند و دقیقا برعکس، ازدواج بد می تواند آینده ها را نابود کند و به علاوه برای فرزندان حاصل از این ازدواج هم دردسر ایجاد می کند. کلینیک روانشناسی آوان آماده ارائه خدمات مشاوره پیش از ازدواج با امکان رزرو وقت آنلاین با ادامه مطلب تست پیش از ازدواج همراه ما باشید

بهتر است که قبل از ازدواج هر یک از زوجین اطلاعات بیشتری از ویژگی های فردی، هویتی، شخصیت، فرهنگ و عقاید همدیگر داشته باشند تا در ادامه با تفاهم بیشتری در کنار هم زندگی کرده و یک ازدواج باکیفیت تر داشته باشند.

شاید بهتر است بگوییم رابطه زناشویی، مفهومی چندبعدی داشته و چندین بعد گوناگون دارد. مطابق مطالعات و تحقیقات صورت گرفته، انسان های متاهل، سلامت عمومی بهتری داشته و شادتر هستند. یک ازدواج خوب و استاندارد موجب بهبود سلامتی جسمی و روحی می شود. چون ازدواج خوب است که باعث می شود افراد حسی خوب به دست آورده و هویتی بالغ پیدا کنند.

تست پیش از ازدواج

برای یک ازدواج باکیفیت به شناخت نیاز است و برای شناخت لازم است که مشاوره های لازم به زوجین ارائه داده شود و تست های لازم انجام شود تا همه چیز در حالتی ایدئال قرار داشته باشد.

یکی از راه های برتر برای شناخت ویژگی های خود و طرف مقابل، انجام تست های ازدواج است که به زوجین در شرف ازدواج کمک می کند تا از ویژگی های همدیگر مطلع شده و بهترین راه حل ها و شیوه ها برای مواجهه با آینده این رابطه را اتخاذ نمایید.

روانشناس در پاسداران کلینیک روانشناسی آوان

در این مقاله قصد داریم انواع تست ازدواج را معرفی نموده و بررسی های لازم را بر روی هر یک از تست ها انجام دهیم. شما نیز می توانید با استفاده از این تست ها، ازدواج بهتری را تجربه کنید.

همه چیز درباره تست شخصیت میلون مخفف به MCMI

تست پالینی میلون اولین تستی است که می خواهیم مورد بررسی قرار دهیم. این تست نوعی تست برای سنجش خود بوده که 14 الگوی شخصیتی و 10 نشانه بالینی را مورد سنجش قرار می دهد. تست میلون شامل 175 جمله بله و خیر است. موارد استفاده از این تست برای بزرگسالانی است که 18 سال به بالا دارند. با اطلاعات بیشتر در مورد تست پیش از ازدواج همراه ما باشید

آزمون مورد بحث، بر اساس مدل آسیب شناسی میلون ساخته شده و تاکنون 2 بار از زمان انتشار مورد تجدید نظر قرار گرفته است. آزمون میلون در تحقیقات بین فرهنگی متعددی استفاده شده است. این آزمون را می توانیم یکی از پرکاربردترین آزمون های روانی بدانیم که به چند زبان، از جمله زبان فارسی ترجمه شده و در ایران 2 بار مورد بررسی های هنجارشناسی قرار گرفته است. کلینیک روانشناسی آوان مرکز مشاوره ازدواج ارائه خدمات مشاوره پیش از ازدواج

با استفاده از جنبه های مختلف الگویی این تست می توان افراد مبتلا به اختلالات مختلف شخصیتی که معمولا شامل فقدان تمایل و ناتوانی در لذت و احساس درد می باشد شناسایی کرد. چنین افرادی سرد بوده و اجتماعی نیستند. نیازهای عاطفی آن ها اندک بوده و گاها به درستی شناخته نمی شوند.

همچنین می توان سایر ابعاد شخصیتی افراد را توسط این تست شناسایی کرد. دسته ای از افراد وجود داشته که شاید در انزوا باشند اما وقتی که با دیگران تماس برقرار می کنند، به این ارتباط رغبت نشان می دهند. با این حال دارای مشکلات روانی و شخصیتی همچون مشکلات مربوط به افسردگی، سادیسم گرایی، خودآزار، وسواسی، وابسته، ضداجتماعی و نمایشی هستند.

ممکن است که یک یا چند مورد از مشکلات گفته شده با هم در یک فرد نهفته باشد. با استفاده از تست شخصیت شناسی میلون می توان که این موارد را شناسایی کرد تا رفتار مناسب را اتخاذ کرد.

شناخت الگوهای منفی شخصیتی

این تست ازدواج یا تست پیش از ازدواج به شما کمک می کند تا در کنار شناخت الگوهای منفی شخصیتی، سایر مشکلات همچون اختلالات مربوط به اضطراب، انواع افسردگی، وابستگی به الکل و انواع دارو، اختلال های تفکر و استرس پس از وقوع سانحه و موارد دیگر را به درستی تشخیص داد.

تست ازدواج میلون یا  MCMIچه ویژگی هایی دارد؟

تست پیش از ازدواج : یکی از موارد مهمی که یکی از جنبه های تاثیرگذار بر ادامه زندگی فرد می باشد، تجربیات کودکی-خانوادگی افراد است که باعث می شود الگوی شخصیتی آن ها و صفاتی روحی که دارند شکل گیرد. مطمئنا ما نمی توانیم اتفاقاتی که در دوران کودکی و نوجوانی برای طرف مقابل رخ داده بررسی کنیم.

این کار حتی از عهده خود آن شخص نیز خارج است. اما می توانید با استفاده از تست میلون که به شما کمک می کند ویژگی های روحی افراد را شناسایی کنید، اتفاقات کودکی و نوجوانی آن ها را تا حد زیادی ریشه یابی کنید.

به آن علت که ازدواج اهمیت بسیار بالایی داشته و یکی از بخش های حساس در تصمیم گیری است، باید از ابزاری دقیق، استاندارد و دارای اعتبار برای شناسایی صفات و ویژگی های شخصیتی افراد استفاده کرد تا بهترین و دقیق ترین نتیجه حاصل شود.

با استفاده از تست پیش از ازدواج شناخته شده و معتبر در مجامع علمی می توانید این کار را به خوبی انجام دهید.

احتمال موفقیت ازدواج

انجام چنین تست هایی موجب می شود که بتوانید احتمال موفقیت ازدواج خود را بالاتر ببرید. اکثر انسان ها در برهه هایی از زندگی با مشکلات روحی و روانی دست و پنجه نرم کرده اند و اگر فکر می کنید که طرف مقابل شما نیز اینچنین است.

یکی از راه های مناسب، استفاده از تست شخصیت شناسی میلون است که توسط آوان کلینیک ارائه می شود. با انجام این تست به پاسخ این سوال خواهید رسید که طرف مقابل شما دارای چه مشکلات روحی-روانی است و می توانید تصمیمات لازم را برای ادامه رابطه اتخاذ کنید.

تست شخصیت نئو برای ازدواج چیست؟

تست نئو شاید یکی از مشهورترین تست هایی است که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد آیا می توان از آن برای تست پیش از ازدواج استفاده کرد ؟ تا چالش های روانی افراد را مورد بررسی قرار دهد. با استفاده از تست نئو می توان اطلاعات مختلفی از طرفین به دست آورد. این تست علاوه بر ازدواج برای استخدام و تشخیص انواع اختلالات روانشناسی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این تست شخصیت شناسی، پنج عامل اصلی شخصیت بزرگسالان را بررسی کرده که به BIG FIVE مشهور است. به جز بررسی 5 صفت اصلی، شش خصوصیت را نیز مورد بررسی قرار می دهد. در ادامه به بررسی 5 عامل خواهیم پرداخت.

5 عاملی که تست ازدواج نئو بررسی می کند، عبارتند از:

5 عامل که توسط تست نئو مورد بررسی قرار می گیرند شامل موارد زیر هستند.

  • برون‌ گرایی Extraversion –
  • سازگاری –  Agreeableness
  • گشودگی به تجربه – Openness
  • وظیفه‌ شناسی Conscientiousness –
  • روان ‌نژندی Neuroticism –

برون گرایی

افراد اجتماعی، قاطع و فعال برون گرا هستند. چنین افرادی علاقمند هستند تا در مهمانی ها شرک کرده و علاقه زیادی به هیجانات اجتماعی دارند. چنین افرادی بازاریابی را به خوبی انجام می دهند. افراد برون گرا شاخص موفقیت بالایی دارند.

سازگاری

این مقیاس بر تمایلات افراد برای ارتباطات فردی متمرکز است. چنین افرادی مردم دوست بوده و از سازگاری بالایی برخوردارند. همچنین برای کمک کردن به دیگران از خود اشتیاق نشان داده و همدلی را خیلی خوب انجام می دهند.

گشودگی به تجربه

اگر فردی نمره بالایی را در این مقیاس کسب کرد، نشان دهنده آن است که فرد تجربه های درونی و بیرونی زیادی داشته و در رابطه با آن ها کنجکاوی به خرج می دهد. این گروه خلاقیت و سطح تفکر بالایی داشته و کسب نمره بالا همچنین به این معناست که فرد از تجربه کردن ترسی ندارد.

چنین افرادی از رفتارها و نظریه های جدید لذت بوده و به دنبال انجام کارهای غیرمتعارف هستند. این افراد در مقایسه با افراد دیگر، تجربیات مثبت و منفی بیشتری را تجربه می کنند.

مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری یکی از جنبه های مهم زندگی است و افرادی که در این شاخصه نمره خوبی به دست می آورند، می توانند تمایلات خود را بهتر از از دیگران کنترل کنند. افراد مسئولیت پذیر وقت را به خوبی می شناسند و از اهمیت آن آگاه هستند. همچنین قابل اعتماد و دقیق هستند.

این افراد برای خود اهداف و خواسته هایی را از قبل تعیین کرده و برای رسیدن به آن ها طرح ها و برنامه های مختلفی دارند.

روان رنجوری

پایین بودن این فاکتور نشان خوبی دارد. نشان می دهد که فرد دارای ثبات عاطفی بالایی بوده و می تواند با موقعیت های مختلفی که تنش زا هستند رو به رو شود. این افراد میانه رو بوده و با بروز شرایط مختلف و تغییرات راحت هستند. آن ها آرام بوده و تغییر زیادی در طول ادوار مختلف نخواهند داشت.

دقیقا برعکس، افرادی که نمره بالایی در این شاخص کسب می کنند، وقتی که با چالش ها مواجه می شوند، دچار استرس، غم، عصبانیت و احساس گناه می شوند. همچنین ممکن است دارای عقایدی غیرمنطقی باشند و معمولا به خوبی دیگران با استرس و تنش ها کنار نمی آیند.

مشاوره قبل از ازدواج

پرسشنامه نئو چه کاربردی در تست ازدواج دارد؟

مهم ترین ساختار روانشناسی یک فرد، شخصیت اوست که به شکل گیری سبک زندگی که دارد کمک می کند. خیلی از مطالعاتی که وجود داشته پیشنهاد دارند که برخی از جنبه های شخصیتی افراد می تواند رضایت زناشویی و وضعیت یک رابطه در آینده را مشخص کنند. همچنین مطابق مطالعات دیگر، شخصیت افراد می تواند ضامن بهزیستی زناشویی آن ها باشد.

باید در نظر داشته باشید که تحقیقات نشان داده ابعاد شخصیتی مختلف مانند سازگار بودن، مسئولیت پذیری و برونگرایی، با رضایت طرفین در رابطه، مرتبط هستند. پس می توان با انجام دادن تست ازدواج و بررسی کردن نتایج به دست آمده از آن، میزان رضایت زناشویی یک ازدواج را تا حدود زیادی پیشبینی کرد.

بهترین تست ازدواج: تست شخصیت 16 عاملی کتل

این تست 16 عاملی توسط روانشناس انگلیسی، ریموند کتل در سال 1940، بیش از 80 سال قبل طراحی شده است. این روانشناس در تحقیقاتی که انجام می داد به این نتجیه رسید که می توان تغییرات به وجود آمده در شخصیت انسان ها قابلیت آن را دارد که با استفاده از یک تست شناسایی شوند. این تست کاربردهای مختلفی داشته که مهم ترین آن ها ازدواج، استخدام نیروی جدید، انتخاب رشته تحصیلی و شغل هستند. به همین علت او یک تست آماری با نام تست شخصیت 16 عاملی ارائه داد که بعدا در دنیا بسیار شناخته شد. این تست دارای 16 متغیر بوده که هر کدام بیانگر ویژگی های شخصیتی هستند. تست او شامل 178 سوال در مورد ویژگی های مختلف انسان ها است.

تست شخصیت 16 عاملی کتل چه کاربردی برای ازدواج دارد؟

همانطور که گفته شد یکی از موارد کاربرد این تست، برای ازدواج می باشد. با استفاده از این تست می توانید ویژگی های شخصیتی خود و طرف مقابل را تحلیل و بررسی کنید. با استفاده از این تست 16 عاملی می توانید شخصیت خود و فردی که قصد دارید برای سال های سال در کنار او زندگی کنید را سنجیده و این نکته مهم را بررسی کنید که خود شما یا طرف مقابل در شرایط مختلف چه ویژگی های شخصیتی خواهد داشت.

اگر امکان مراجعه حضوری و انجام تست را ندارید کلینیک آوان خدمات روانشناس آنلاین را به شما پیشنهاد می دهد

مورد مهمی که برای شناخت طرفین لازم است تا آن ها یکدیگر را در طول مسیر بیشتر و بهتر بشناسندد، توجه کردن به ویژگی های فردی دختر و پسر است. بهتر است که یک لیست تهیه کرده و در طی هر دیداری که با هم دارید، صفات و ویژگی های مختلفی که از طرف مقابل به دست آوردید را یادداشت نمایید.

دیدی خوب از طرف مقابل

بدین شکل شما می توانید دیدی خوب از طرف مقابل خود به دست آورید. خصوصا که بسیاری از ویژگی های انسان، در طول سال های سال زندگی به دست آمده و به همین علت است که تغییر و حذف ویژگی ها خیلی سخت و گاها غیرممکن است. می توانید پس از آن که مدتی گذشت، لیست را بررسی نموده و این سوال را از خود بپرسید که با وجود چنین صفاتی در طرف مقابلتان، آیا حاضر هستید با وی ازدواج کنید یا خیر.

پس می توان با به دست آوردن اطلاعات مناسب از طرف مقابل، قبل از شروع یک ازدواج دیدی مناسب نسبت به وی کسب کرد. تست شخصیت شناسی کتل یک مورد مناسب بوده که می توانید از آن استفاده کنید تا طرف مقابل را بهتر بشناسید.

نتیجه گیری و پایان

ازدواج یکی از مهم ترین بخش های زندگی هر فرد است. شما باید بهترین عملکرد خود را به هنگام تصمیم گیری برای ازدواج داشته باشید تا بتوانید ایدئال ترین ازدواج ممکن را داشته باشید. مهم ترین چیزی که باید مد نظر داشته باشید آن است که ابتدا خود را بشناسید. خودشناسی تاثیر بسیار زیادی خواهد کرد که در یک رابطه بهترین خود باشید.

اقدامات مهمی چون مشاوره پیش از ازدواج و انجام تست های قبل از ازدواج توسط طرفین باعث می شود که آگاهی زوجین از یکدیگر بالاتر رود. همچنین می توان با استفاده از تست های مختلف ازدواج که در این مقاله مهم ترین آن ها را معرفی کرده و مورد بررسی قرار دادیم، طرف مقابل خود را بهتر بشناسید.

تست های معرفی شده را می توانید در آوان کلینیک انجام داده و نتایج را به صورت لحظه ای دریافت نمایید.

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی