گروه درمانی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

گروه درمانی

فهرست مطالب

  • تعداد جلسات: 10 تا 20 جلسه
  • مدت زمان: 1:30
  • مناسب برای: عموم
  • برای دریافت اطلاعات بیشتر و حضور در گروه درمانی با شماره 09900064001 تماس بگیرید.

بسته به ماهیت مشکل شما، گروه درمانی می تواند یک انتخاب ایده آل برای رسیدگی به نگرانی های شما و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی شما باشد.

اگر به روان درمانی فکر می کنید، چندین گزینه در دسترس است. یکی از این گزینه ها گروه درمانی است. بسته به ماهیت مشکل شما، گروه درمانی می تواند یک انتخاب ایده آل برای رسیدگی به نگرانی های شما و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی شما باشد.

چه انتظاری باید داشته باشم؟

گروه درمانی شامل یک یا چند روانشناس است که گروهی متشکل از 5 تا 15 نفر را رهبری می کنند. به طور معمول، اعضای گروه ها هر هفته یک یا دو ساعت با یکدیگر ملاقات می کنند. برخی از افراد علاوه بر گروه‌ درمانی در درمان فردی نیز شرکت می‌کنند، در حالی که برخی دیگر فقط در گروه‌ درمانی شرکت می‌کنند.

بسیاری از گروه ها برای هدف قرار دادن یک مشکل خاص، مانند افسردگی، چاقی، اختلال هراس، اضطراب اجتماعی، درد مزمن یا سوء مصرف مواد طراحی شده اند. گروه های دیگر به طور کلی بر بهبود مهارت های اجتماعی تمرکز می کنند و به افراد کمک می کنند تا با طیف وسیعی از مسائل مانند خشم، کمرویی، تنهایی و عزت نفس پایین مقابله کنند. گروه ها اغلب به کسانی که فقدان را تجربه کرده اند کمک می کنند، خواه همسر، فرزند یا فردی که بر اثر خودکشی جان باخته است.

فواید گروه درمانی

پیوستن به یک گروهی که اعضای آن غریبه هستند ممکن است در ابتدا ناخوشایند به نظر برسد، اما گروه درمانی مزایایی را به همراه دارد که درمان فردی ممکن است نداشته باشد. روانشناسان می گویند، در واقع اعضای گروه تقریباً همیشه از اینکه تجربه گروهی چقدر می تواند پاداش دهنده باشد، شگفت زده می شوند.

گروه ها می توانند به عنوان یک شبکه پشتیبانی و یک تابلوی صدا عمل کنند. سایر اعضای گروه اغلب به شما کمک می‌کنند تا ایده‌های خاصی برای بهبود شرایط دشوار یا چالش‌های زندگی خود ارائه دهید و در طول مسیر شما را یاری می کنند.

صحبت کردن و گوش دادن منظم به دیگران نیز به شما کمک می کند تا مشکلات خود را در چشم انداز قرار دهید. بسیاری از مردم مشکلات سلامت روانی را تجربه می کنند، اما تعداد کمی از آنها آشکارا در مورد آنها با افرادی که به خوبی نمی شناسند صحبت می کنند. اغلب اوقات، ممکن است احساس کنید که تنها شما هستید که در حال مبارزه هستید، اما اینطور نیست. شنیدن صحبت های دیگران در مورد آنچه که از سر می گذرانند، باعث می شود متوجه شوید که شما تنها نیستید و این می تواند آرامش بخش باشد.

تنوع یکی دیگر از مزایای مهم گروه درمانی است. افراد دارای شخصیت ها و پیشینه های متفاوتی هستند و موقعیت ها را به گونه های متفاوتی می بینند. با دیدن اینکه دیگران چگونه با مشکلات برخورد می کنند و تغییرات مثبت ایجاد می کنند، می توانید طیف وسیعی از استراتژی ها را برای رویارویی با نگرانی های خود کشف کنید.

فراتر از حمایت

در حالی که اعضای گروه منبع ارزشمندی از حمایت هستند، جلسات رسمی گروه درمانی مزایایی فراتر از گروه‌های خودیاری و حمایت غیررسمی ارائه می‌دهند. جلسات گروه درمانی توسط یک یا چند روانشناس با آموزش تخصصی رهبری می شود که به اعضای گروه راهبردهای اثبات شده برای مدیریت مشکلات خاص را آموزش می دهند. به عنوان مثال، اگر در یک گروه مدیریت خشم شرکت می کنید، روانشناس شما راهبردهای آزمایش شده علمی برای کنترل خشم را شرح می دهد. آن راهنمایی متخصص می تواند به شما کمک کند از تجربه گروه درمانی خود بهترین استفاده را ببرید.

پیوستن به یک گروه

برای یافتن یک گروه مناسب، می توانید با کلینیک روانشناسی آوان تماس بگیرید و از کارشناس مربوطه برای یافتن گروهی مناسب کمک بگیرید. هنگام انتخاب گروه به موارد زیر توجه کنید.

چند نفر در گروه هستند؟

گروه‌های کوچک ممکن است زمان بیشتری را برای تمرکز روی هر فرد ارائه دهند، اما گروه‌های بزرگ‌تر تنوع و دیدگاه‌های بیشتری را ارائه می‌دهند. در مورد اینکه کدام گزینه برای شما بهتر است با روانشناس خود یا کارشناسان کلینیک آوان صحبت کنید.

اعضای گروه چقدر شبیه هم هستند؟

گروه درمانی معمولاً زمانی می تواند بهترین خروجی را برای شما داشته باشد که اعضا مشکلات مشابهی را تجربه کنند و در سطوح مشابه کار کنند.

آیا گروه درمانی کافی است؟

بسیاری از مردم شرکت در درمان گروهی و روان درمانی فردی را مفید می دانند. شرکت در هر دو نوع روان درمانی می تواند شانس شما را برای ایجاد تغییرات ارزشمند و پایدار افزایش دهد. اگر درگیر روان درمانی فردی بوده اید و پیشرفت شما متوقف شده است، پیوستن به یک گروه ممکن است باعث رشد شخصی شما شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها