16 عامل اصلی خستگی جنسی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

16 عامل اصلی خستگی جنسی

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – آیا تک همسری مترادف است با خستگی جنسی؟ اجماع صاحب نظران پاسخی در این خصوص ارائه می دهند: بستگی دارد. این به کیفیت رابطه، به عوامل فردی، به نیت مشترک زوجین و انتخاب های روزمره ای که با یکدیگر انجام می دهند تا یک زندگی جنسی راضی کننده داشته باشند، بستگی دارد. همچنین به عوامل فرهنگی از جمله نگرش نسبت به روابط و رابطه جنسی نیز بستگی دارد.

خستگی جنسی

خستگی جنسی عاملی حیاتی در رضایت جنسی

بی حوصلگی یا خستگی جنسی یک عامل حیاتی است که متاسفانه به آن کمتر پرداخته شده است. در سال جاری میلادی نویسندگانی همچون دی اولیویرا (de Oliveira)، کاروالیو(Carvalho) و نوبر(Nobre) در مقاله تحقیقاتی خود در مجله پزشکی جنسی، با بررسی مفاهیم اساسی به تفصیل آن را بررسی کردند.

بی حوصلگی، تجربه جدا شدن از دنیا و گیر افتادن در چالش های به ظاهر بی پایان و خسته کننده است. در حال حاضر افراد بسیاری بی حوصلگی جنسی را تجربه می کنند، صفتی که به اصطلاح مناسب “خستگی جنسی” می باشد.

به عنوان یک عامل شخصیتی، خستگی یا بی حوصلگی عمومی افراد دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • خستگی ممکن است از جهت دهی و حفظ توجه به دشواری ها ناشی شود. بخصوص مواردی که ذاتا جالب نیستند.
 • عدم تطابق بین نیاز به تحریک و سطح تحریک محیط می تواند نوعی محرومیت در افراد را فراهم کند.
 • وجود یک حالت اشتیاق بدون هیچ گونه پاسخ یا دست یابی که ممکن است ناشی از خواسته ها یا انتظارات غیر قابل تحققی باشد که دیگران و محیط می توانند آن را ارائه دهند.
 • یک مسئله وجودی مربوط به احساس کمبود معنا یا هدف در زندگی ( بحران وجودی ).

خستگی جنسی به عنوان تمایل به احساس کسالت در جنبه های جنسی زندگی تعریف می شود و منظور از رابطه جنسی کسل کننده، رابطه ای روتین و بیش از حد تکراری می باشد. اما باید گفت که رابطه جنسی خوب لازم نیست کامل باشد و در صورتی که زوجین برای رسیدن به رابطه ای پویا با یکدیگر همکاری کنند، رابطه جنسی نیز می تواند رضایت بخش باشد و برای بسیاری از زوجین، رابطه جنسی از این قائده مستثنی نیست.

رضایت جنسی ریشه در برقراری ارتباط خوب، شناخت از یکدیگر، حل و فصل صحیح اختلافات و به اشتراک گذاشتن علاقه مندی ها با یکدیگر برای ادامه و تضمین رضایت جنسی در طی سالها دارد. در حالی که این روز ها صحبت از کاهش رضایت جنسی در بین زوجین می شود، اما نمی توان گفت لزوما چنین موضوعی صحت دارد زیرا کاهش رضایت جنسی از خستگی جنسی ایجاد می شود که خود دارای عوامل زیر ساختی قابل تاملی می باشد.

16 یافته که شما را از خستگی جنسی آگاه می کند.

برای اینکه زوجین بتوانند با زمینه های خستگی جنسی آشنا شوند و همچنین متخصصان نیز بتوانند مشاوره ای مبنی بر شواهد ارائه دهند و تلاش های تحقیقاتی خود را اصلاح کنند، درک عواملی که باعث کسالت جنسی می شوند ضروری است. دی اولیویرا و همکارانش توصیف می کنند در حالی که بسیاری از متخصصان روابط زناشویی، خستگی جنسی را به عنوان یک مفهوم مهم تشخیص داده اند اما تحقیقات در مورد خستگی جنسی با وجود مطالعات اندک، ناچیز است. آنها به منظور تقطیر یافته های معنی دار آنها یک بررسی سیستماتیک انجام دادند.

آنها برای بررسی های تحقیقاتی با کیفیت بالا، تمام تحقیقاتی را که به خستگی جنسی می پرداختند جمع آوری کردند. پس از تجزیه و تحلیل 511 رکورد مربوط به خستگی جنسی و همچنین پس از فرآیند حذف برای رسیدن به مقالاتی با کیفیت بالا، در نهایت آنها به مجموعه ای متشکل از 43 مقاله دست یافتند.

این 43 مطالعه به طور سیستماتیک بررسی شد تا یافته های قوی در محتوا به دو گروه بزرگ تقسیم شود:

 • تحقیقات در مورد بی حوصلگی عمومی و چگونگی ارتباط رفتار جنسی با خستگی جنسی.
 • تحقیقات خاص در خصوص خستگی جنسی، بررسی شخصیت، تحریک جنسی و جنبه های مرتبط با رفتار جنسی.

خستگی جنسی

در اینجا به یافته های اصلی آنها اشاره می کنیم:

 1. از هیچ تعریف یا اجماع روشنی در خصوص خستگی جنسی در تحقیقات استفاده نشده است.
 2. دلزدگی جنسی با بی حوصلگی عمومی همراه است.
 3. خستگی جنسی با شخصیت خودشیفته همراه است ، که این نیز به بی حوصلگی عمومی مربوط می شود.
 4. خستگی جنسی با “افسردگی جنسی” همراه است ، احساس ناخوشایند در مورد زندگی جنسی فرد نسبت به خود.
 5. بی حوصلگی عمومی به افسردگی مربوط می شود ، که به خستگی جنسی و افسردگی کمک می کند. افسردگی با میل جنسی کم، بی علاقگی، کناره گیری اجتماعی و عدم توانایی در لذت بردن همراه است.
 6. خستگی جنسی با کاهش رفاه عمومی همراه است.
 7. خودارضایی با خستگی جنسی ، بی حوصلگی در برقراری رابطه عاطفی  و عدم تمایل به رابطه جنسی ارتباط دارد.
 8. خستگی جنسی با رفتارهای خطرناک همراه است: رفتارهای جنسی اجباری و پرخطر مربوط به خستگی جنسی و عمومی می باشند. تحقیقات تکمیلی نشان داده است که بیشتر افراد در هنگام خستگی جنسی دچار سادیست می شوند که عامل مرتبط با رفتار اجباری و پرخطر می باشد.
 9. مشخص نیست که خستگی جنسی مستقیماً باعث بروز رفتارهای پرخطر می شود یا اینکه از طریق عوامل زمینه ای اتفاق می افتد.
 10. خستگی جنسی با کاهش واکنشهای جنسی، از جمله تحریک جنسی کمتر و میل به رابطه همراه است. مشکل در حفظ توجه ممکن است ریشه این مسئله باشد، زیرا توجه زوجین به یکدیگر برای ایجاد یک زندگی جنسی راضی کننده الزامی است. گوش دادن به نیازهای یکدیگر، انجام رفتارهای مطلوب و بطور کلی اجتناب از بی توجهی نسبت به یکدیگر که ممکن است مانع رشد رضایت جنسی شود. اختلال کم توجهی و بیش فعالی (ADHD) نیز عامل مهمی در تضعیف رضایت جنسی زوجین است.
 11. خستگی جنسی با رضایت جنسی کم، خیانت و تعارض رابطه دارد.
 12. خستگی جنسی با مثبت بودن و تمایل به دنبال کردن تازگی در رابطه جنسی همراه است.
 13. مردم تمایل دارند که خستگی جنسی را در روابط طولانی مدت اجتناب ناپذیر بدانند، گرچه همیشه اینطور نیست. با این حال، این باور ممکن است یک پیشگویی خودکفا باشد، و مانع از اقدام زوجین برای رفع خستگی جنسی و جلب رضایت بیشتر می شود.
 14. خستگی جنسی با سردی در رابطه ارتباط دارد و رابطه های تصادفی خارج از چهارچوب زناشویی هیجان انگیز تر است.
 15. مردانی که به تحریک بیشتری از طرف شریک زندگی نیاز دارند، سطح خستگی جنسی بالاتری را تجربه می کنند.
 16. مردان اغلب بیشتر از زنان خستگی جنسی را گزارش می دهند و همچنین خستگی عمومی بیشتری دارند. این مورد باید با احتیاط بیشتری تفسیر شود زیرا فقط 2 مطالعه در این زمینه بررسی شده است. هرچند با این دیدگاه مطابقت دارد که مردان تمایل به استفاده از استراتژی های کوتاه مدت جفت گیری به دلایل تکاملی و اجتماعی دارند.

خستگی جنسی

رفع خستگی جنسی برای بهبود رضایت کلی

این یافته مارا وادار می کند که نقش خصوصیات فردی مانند شخصیت و مسائل مربوط به توجه کردن به یکدیگر را در نظر بگیریم و مشکلات مشترکی که رضایت جنسی را تضعیف می کند شناسایی کنیم، حتی برای زوجینی که سالهای زیادی از ازدواج آنها می گذرد. همچنین، یافته ها به ما کمک می کنند تا ارزیابی بهتری در خصوص زوج هایی که رضایت جنسی و رابطه ضعیفی دارند، داشته باشیم.

خستگی جنسی یک مفهوم اساسی است، لنزی که از طریق آن می توان به موانع رابطه و رضایت جنسی را پیدا کرده و اهرم های تغییر مثبت را شناسایی کرد. تحقیقات آینده ما را به به یک تعریف واضح و مشترک از خستگی جنسی خواهند رساند و مطالعات در مورد اینکه چه مداخلاتی باعث کاهش خستگی جنسی می شود و تا چه حد رفع خستگی جنسی منجر به رضایت جنسی و روابط بین زوجین خواهد شد، می تواند تاثیری شگرف در رضایت از زندگی زناشویی داشته باشد.

عوامل دیگری که بر روابط جنسی تأثیر می گذارند.

تحققات و تجربیات بالینی به ما می گویند که عوامل زیادی باعث ایجاد یا ازبین بردن رضایت جنسی و رابطه ای می شوند، از جمله: مشکلات و مسائلی که باعث ایجاد اختلال در لذت زنان می شوند، نقش پورنوگرافی در سلامت و روابط جنسی، نقش رضایت جنسی برای زوج های مسن، چگونگی سبک دلبستگی به رضایت جنسی، اهمیت ذهنیت جنسی فرد در روابط زناشویی، همکاری زوجین برای رسیدن به راهکار ساده جهت ایجاد رضایت بیشتر. درک چگونگی تاثیر گذاری این عوامل در زندگی و روابط مان، می تواند زمینه را برای بسیاری از فرصت ها باز کند.

برای مشاوره جنسی یا سکس تراپی با شماره تلفن 09900064001 تماس بگیرید.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

وقتی شریک زندگی شما رابطه جنسی بیشتر یا کمتری می خواهد.

وقتی میل جنسی مرد زندگی شما کم می شود.

به چالش کشیدن ارگاسم و توسعه ذهن آگاهی جنسی.

3 روش استفاده از تاب آوری جنسی برای غلبه بر چالش های جنسی.

3.7/5 - (4 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
منیژه حاتمی

عالی و مفید سپاس از مطالب و ممنون از زحماتتون