آیا نیازهای جنسی برآورده نشده دارید؟ - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

آیا نیازهای جنسی برآورده نشده دارید؟

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – رابطه جنسی مشخصه یک رابطه عاشقانه است و وقتی نیازهای جنسی زوجین برآورده می شود ، آنها نه تنها احساس رضایت جنسی بالایی خواهند داشت بلکه میزان رضایت و تعهد زیادی از روابط را نیز احساس می کنند. به همین ترتیب، وقتی نیازهای جنسی برآورده نشوند، نارضایتی حاصل از آن به جنبه های دیگر رابطه سرایت می کند.

تحقیقات نشان داده است هریک از ما دارای ایده آل های جنسی هستیم، یعنی یک تصویر ذهنی از شریک زندگی خود را حفظ می کنیم. این ایده آل نه تنها شامل مشخصات ظاهری و خصوصیات شخصیتی بلکه جنبه های دیگری مانند هوش یا وضعیت اجتماعی و اقتصادی را نیز در بر می گیرد. ما از این ایده آل ها برای هدایت و جستجو برای یافتن شریک زندگی استفاده می کنیم.

تفاهم جنسی

علاوه بر این، ایده آل جنسی ما شامل مجموعه ای از اعمال و نیازهای جنسی است که ما می خواهیم با همسر خود انجام دهیم و همچنین اعمالی که ترجیح می دهیم در آنها دخیل نشویم. این باعث می شود پیدا کردن “شریک زندگی کامل” تبدیل به یک چالش مضاعف شود. یعنی حتی وقتی از نظر ظاهری و شخصیتی با تصویر ذهنی ما مطابقت داشته باشند، احتمالاً ایده آل جنسی ما را نخواهند داشت. زیرا آنها نمی خواهند کارهایی را انجام دهند که ما می خواهیم انجام دهیم و برعکس.

وقتی همسر نتواند ایده آل جنسی را برآورده کند، افراد چگونه می توانند کنار بیایند؟ این سوالی است که رواندا بالزارینی ، روانشناس دانشگاه ایالتی تگزاس و همکارانش در تحقیقی که اخیراً در ژورنال شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر کرده اند، آن را بررسی کردند.

فداکاری برای تأمین نیازهای شریک زندگی

بالزارینی و همکارانش با مفهوم تفاهم شروع می کنند. این به تمایل شخص برای فداکاری جهت تأمین نیازهای شریک زندگی خود اشاره دارد و می تواند از اقدامات ساده ای مانند تصمیم گیری برای صرف شام تا انتقال به شهر دیگر برای پیشرفت شریک زندگی باشد. تحقیقات نشان می دهد زن و شوهرهایی که از تفاهم بالایی برخوردارند، به طور معمول از آن دسته از زن و شوهرهایی که از این ویژگی کم بهره اند، خوشبخت ترند. آنها به جای اینکه خواستار تأمین نیازهایشان باشند، در عوض از پاسخگویی به نیازهای شریک زندگی خود لذت می برند و اعتماد دارند که پاسخ متقابل آنها جبران خواهد شد.

در مطالعه حاضر ، محققان بر تفاهم جنسی تمرکز کردند. افرادی که از تفاهم جنسی بالایی برخوردار هستند ، حتی اگر روحیه خاصی نداشته باشند ، مایل به رابطه با شریک زندگی خود هستند. همچنین آنها متوجه این هستند که اگر همسرشان پیشنهاد برای رابطه جنسی را رد می کند، حتما دلیل موجهی وجود دارد و بعدا در اسرع وقت جبران خواهد شد.

تفاهم جنسی

وقتی همسران نتوانند ایده آل جنسی یکدیگر را برآورده کنند ، افراد نه تنها رضایت جنسی کمتری را تجربه خواهند کرد، بلکه از زندگی مشترک خود رضایت کمتری خواهند داشت و تعهدشان نسبت به رابطه کاهش میابد. با این حال ، بالزارینی و همکارانش فرض را بر این گذاشتند که تفاهم جنسی به کاهش تأثیر منفی ایده آل های جنسی برآورده نشده کمک می کند.

این فرضیه دو قسمت دارد. در ابتدا، محققان پیشنهاد کردند که هنگامی که همسران تفاهم جنسی بالایی را نشان می دهند ، میزان رضایت از رابطه جنسی و تعهد آنها نسبت به یکدیگر بالاتر خواهد بود. یعنی اگر همسر شما نتواند به طور کامل ایده آل جنسی شما را برآورده کند، اما تلاش او برای تأمین نیازهای شما ممکن است به اندازه کافی خوب و جذاب باشد.

دوم ، محققان پیشنهاد کردند که تفاهم جنسیِ افراد می تواند از آنها در برابر اثرات منفی عدم تحقق ایده آل جنسی محافظت کند. این به این دلیل است که وقتی افراد با تفاهم جنسی بالا قادر به تامین نیاز های جنسی خود نیستند، نسبت به شریک زندگی خود بخشنده هستند. یعنی آنها درک می کنند که شریک زندگیشان تا جایی که بتواند برای تامین نیاز های جنسی تلاش می کند.

پیوند بین آرمانهای جنسی برآورده نشده و تفاهم جنسی

محققان چهار مطالعه جداگانه انجام دادند که شامل نظرسنجی، مطالعات طولانی مدت، خاطرات و تجربه بود. نتایج به رابطه واضحی بین ایده آل های جنسی برآورده نشده و تفاهم جنسی اشاره دارد.

قسمت اول فرضیه مورد حمایت قرار گرفت. یعنی، نتایج نشان داد که افراد از زندگی جنسی و رابطه خود رضایت بیشتری دارند و بیشتر به رابطه خود پایبند هستند. به عبارت دیگر، حتی وقتی شریک زندگی شما نتواند با ایده آل جنسی شما مطابقت داشته باشد، اما تلاش او برای تأمین نیازهای شما نتیجه خوبی دارد. اگرچه ممکن است در زندگی جنسی خود به هر آنچه می خواهید نرسیدید، اما به اندازه کافی نیازهایتان را توسط شریکی برآورده می کنید که به وضوح نشان می دهد چقدر به نیاز های شما اهمیت می دهد.

اما قسمت دوم فرضیه پشتیبانی نشد. به طور خاص، تفاهم جنسی افراد در برابر اثرات منفی طولانی مدت تأمین نشدن نیازهای جنسی باطل نمی شود و افرادی که تفاهم جنسی بالایی دارند در چنین شرایطی انعطاف پذیر هستند و می توانند با شرایط کنار بیایند.  اما این کار با روحیه اعتماد انجام می شود، به این معنی که بعدا می توانند نیاز های برآورده نشده خود را برآورده کنند و اگر پیشنهاد آنها بطور مکرر رد شود، می تواند باعث نا امیدی شود.

نیاز های جنسی برآورده نشده

اهمیت پاسخگویی به نیازهای شریک زندگی خود

دو پیام مهم در این مطالعه وجود دارد:

  • اول اهمیت پاسخگویی به نیاز های شریک زندگی را نشان می دهد. وقتی بخاطر شریک زندگی خود فداکاری می کنید، هر دو سود می برید. وقتی نیاز های فعلی شما برآورده می شود، در آینده تمایل بیشتری برای رابطه زناشویی با یکدیگر خواهید داشت. این نوع دادوستد همان چیزی است که می تواند باعث استحکام رابطه زوجین شود.
  • دوم اینکه, توجه خود را از این که آیا همسر ما به اندازه کافی برای برآورده کردن نیازهای ما تلاش می‌کند یا خیر, تغییر دهیم. باید گفت که روابط قابل سازش و سازگاری می باشند و ممکن است شما مجبور باشید در ازای مزایای دیگری که از زندگی مشترک با همسرتان حاصل می شود، از برخی چیز هایی که می خواهید چشم پوشی کنید.

چه زمانی زمان تجدید نظر در یک رابطه است؟

اگر ایده آل های جنسی شما به طور مداوم برآورده نمی شود ، وقت آن است که در رابطه خود تجدید نظر کنید. شاید لازم باشد از مشاوره زوج درمانی استفاده کنید و با کمک مشاور مهارت های ارتباطی و مذاکره خود را بهبود ببخشید. تلاشی که شما برای بهبود روابط خود انجام می دهید ممکن است نتیجه خوبی نداشته باشد ، اما به هر ترتیب درک عمیق تری از خود خواهید یافت که در تمام تعاملات شخصی شما به نفع شماست.

سرانجام ، شما باید درک کنید که هرگز نمی توانید شخص دیگری را تغییر دهید. شما می توانید ایده آل های جنسی خود را به شریک زندگی خود منتقل کنید و او ممکن است مایل باشد قبول کند. اما در غیر اینصورت ، فقط باید شرایط را بپذیرید و بقیه زندگی خود را بر این اساس برنامه ریزی کنید.

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها